Pobranie i instalacjia GNU/Linuksa

Witam

Mam pytanie:

Kupiłem sobie nową jednostke bez oprogramowania

czy jest możliwe ściągniecie linuxa na stary komp i zgranie na płytke po czym nagranie na nowy komp?

Prosze o szybka odpowiedz, z góry dzieki :slight_smile:


Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh

Tak

Ps. Popraw temat. Pisze się “Linux”

Jak ??

prosze o instrukcje krok po kroku (jeszcze nigdy nie mialem do czynienia z linuxem)

i prosze o link skad moznaby go pobrac

Na górze tego działu są dwa przyklejone wątki: Ściągnij sobie linuxa i Dla wszystkich chcących zacząć przygodę z Linuksem. Zgadnij, po co i dla kogo zostały one tam umieszczone?

Ok

mam tylko jedno pytanie jeszcze

czy na Linuxie dzialaja wszystkie programy i gry

zwykle prze wymaganiach programow, gier jest napisany windows 98, xp itd

Pod Linuksem działają programy linuksowe i część windowsowych, jeżeli użyjesz do ich uruchomienia np. wine

co do programów to masz zamienniki czyli takie odpowiedniki programów pod Win dla Lin. Przykład Winamp -> XMMS. Jeśli nie używasz orpogramowania profesjonalnego np. programów do tworzenia muzyki to spokojnie mozesz przesiadac sie na Linuksika. Co do gier to obecnie coraz wiecej ich ma instalatory tak dla win jak i lin, przykład to choociazby Quake 4. Istnieją również programy do odpalania gierek w stylu CEDEGA.

albo cedegę :stuck_out_tongue:

W linuxie możesz korzytsać z darmowych zamienników które są domyślnie zainstalowane (np: Microsoft Office => OpenOffice itp.). Ale jeżeli linuxowe zamienniki nie będą Ci odpowiadać to możesz skorzystać z programów które umożliwiają uruchomienie aplikacji przeznczonych dla systemu Windows na systemie Linux.

Tak, możesz ściągnąc obraz płyty z internetu i wypalić go na CD bądź DVD. Potem tylko ustawiasz w BIOS-ie komputera na którym chcesz zainstalować linuxa ,że komputer ma się uruchamiać z płyty CD a nie z dyskietki (ustawiasz o ile nie masz tak ustawionego domyślnie) i po uruchomieniu z płyty zaczynasz instalację.

Gdzie w biosie mozna zmienic to zeby komp uruchomil sie z plytki a nie z dyskietki :?:

w zakladce BOOT w biosie zmieniach kolejnosc najpierw CD-ROM, potem HDD(Hdd-0 czasem - roznie na roznych plytach glownych :P), a potem Floppy :] nastepnie sie odkreca kolejnosc przy pierwszym restarcie najpierw HDD, CD-Rom, i Floppy :stuck_out_tongue:

Jeżeli masz bios firmy Award (zazwyczaj stosowny) a nie masz takiego o jakim jest mowa w tym temacie:

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic … ht=#367710

to aby komputer uruchamiał się z płyty to zrób tak:

  1. Wejdź do BIOS-u (chyba nie muszę tłumaczyć jak to zrobić bo chyba każdy wie)

  2. W głównym oknie biosu za pomocą strzełek na klawiaturze najedź na Advanced BIOS Features

i kliknij na klawisz Enter

  1. Widzimy kolejno: pierwszy, drugi i trzeci napęd w którym komputer szuka systemu. Zaznacz First Boot Device.

  2. Naciskając wielokrotnie klawisze Page Up bądź Page down ustwaw:

First Boot Device CDROM

Już zrobiliśmy aby komputer uruchamiał się z płyty, pozostało jeszcze tylko wyjść z BIOS-u zapisując ustawienia.

  1. Kliknij na ESC

  2. Ponownie widzisz główne okno BIOS-u, najedź na:

Save & Exit Setup

i kliknij na Enter

  1. Aby wyjść całkowicie z BIOS-u kliknij na Y

Powodzenia :mrgreen:

Dobra zainstalowalem Linuxa

wszystko ladnie pieknie

ale po resecie kompa

pojawia sie komunikat

ze musz wpisać localhost

login i haslo

co mam tutaj wpisać :?:

o i jeszcze jedno jak odinstalowac linuxa

Podejrzewam że podczas instalacji linuxa ustawiłeś konto na które jest na haslo i teraz aby wejść do linuxa musisz podac login i hasło które ustawiłeś przy instalacji.

Jak go odinstalowac zeby zainstalowac ponownie

a po co odinstalować? wystarczy jeszcze raz instalke walnąć z formatem

jak :?:

proponuje zostań przy windowsie :roll:

tak ja ostatnio instalowałeś, wkładasz płytke i instalujesz z formatem

Zrobilem formata zainstalowalem jeszcze raz

i ten sam problem sie powtorzyl => co mam robić

pokazuje sie

nazwa wersji linuxa

ponizej “localhost” i

“login”

“Password”

wpisalem takie jak ustawilem wczesniej podczas procesu instalacji

i za kazdym razem pisalo login is incorrect

a password w ogóle nie dalo sie wpisac

o co chodzi:?:

co robić :?:

widocznie cos źle podczas instalacji robisz, zrób to raz jeszcze ze szczególną uwagą na hasło i nazwę usera