Podatek od wynagrodzenia za pracę

właśnie podpisałem umowę o pracę i pisze w niej że otrzymam ileś tam BRUTTO, i mam pytanie: to znaczy że nie dostane tej wymienionej kwoty tylko od niej odliczone coś będzie?

czy jeśli jest to umowa na zlecenie też będzie coś potrącone?

do ręki sie dostaje kwote netto :? czyli po odliczenie podatków składki zus itp :?

ożesz :confused: a ile mniej więcej tego jest? procent czy coś?

właśnie niestety jest to brutto - sama płaca i dostaniesz po odliczeniu podatku mniej

Złączono Posta : 13.07.2006 (Czw) 22:17

tak mniej więcej (u mnie jest) dostaniesz 3/4 tego

kurcze… :stuck_out_tongue:

pierwsza praca i w sumie dałem się zwałować… :slight_smile:

potrzeba jednak doswiadczenia i obycia w takich sprawach…

dzięki za pomoc

STARTER , ile masz lat?

18

i nie wiesz jaka kwota jest brutto a jaka netto ? brak słów

Najwyższa pora zapoznać się z prawami rynku pracy i realiami otaczającego świata :stuck_out_tongue:

STARTER

I dodam jeszcze że od tego co dostaniesz na rekę jeszcze bedziesz musiał

płacić podadek jak przekroczysz pewną kwotę . ( A napewno składać PIT -

koniec bumelanctwa , zaczeło się dorosłe życie )

ps.

Tak Cię Tylko pocieszyłem … :mrgreen:

Ps2

Się nie przejmuj. Pierwsza praca , mała płaca . Progu chyba nie przeskoczysz. Z wiekiem dojdziesz sam co i jak.

:smiley:

Dokładnie. Przecież to nawet w szkole jest :wink:

Może przestańcie znęcać się na kolegą STARTER? :wink:

Myśle, że problem nie leży w pytaniu CO TO JEST netto a co to jest brutto tylko ILE wyniesie netto w tym przypadku.

Otóż jeśli jesteś uczniem lub studentem, czyli zakład pracy nie musi odprowadzać pełnych składek ZUS to otrzymasz “na rękę” 0,84 kwoty brutto wpisanej na umowie. Jeśli do wykonywania tej pracy będziesz wykorzystywał prywatyny samochód i pracodawca zapisze w umowie zwrot kosztów użytkowania tego samochodu do celów służbowych (rozpisuje się wtedy tzw. “kilometrówkę” dokumentującą “przebieg kilometrów”) to kwota uzyskana z tej “klilometrówki” traktowana jest jako zwrot kosztów a nie przychód i dostajesz ją w 100% czyli bez jakichkolwiek potrąceń. Dlatego też pracodawcy “idąc na rękę” zleceniobiorcom, często podpisują umowy zlecenia w których kwota wynagrodzenia brutto (podlegająca potrąceniom) jest jak najmniejsza a cała reszta rozpisywana jest “w kilometrówce”.

dzięki sdar :stuck_out_tongue: o to mi chodziło