Podejrzane zachowanie karty graficznej po OC w laptopie

Witam,mam laptop MEDION FID2010,który posiada kartę graficzną Geforce 440 go (64mb),która posiada początkowe wartości Mhz:189/200 i w stresie mam temperaturę 61 stopni,po OC przy podkręceniu karty graficznej do 240/540 temperatura zwiększyła się do 65 w stresie,brak artefaktów,w laptopie tylko 2 wiatraki i w dodatku duży wzrost wydajności i jakości,np. NFS:MW na max detalach,chciałem się dowiedzieć czy to normalne,a tak przy okazji czy ta karta ma też ukryte potoki lub można u niej zflashować bios na inny?Z góry dziękuję.

Szczerze mówiąc jestem zaskoczony bo 440 go ma 220/220 w standardzie i że po takim radykalnym podkręceniu w ogóle działa. Podane parametry sugerują, że podkręciłeś pamięć, możliwe, że czujnik nie wykrywa jej temperatury, która może być znacznie większa. Ja bym zmniejszył taktowanie pamięci, tak na wszelki wypadek, bo jak się przegrzeje to po zawodach.

http://www.nvidia.pl/page/geforce4go.html

Mediony często są nie do taktowane.

To jest normalne że przy oc temp rośnie. Tylko że lapopów nie powinno się podkręcać, jak nie padnie przez przegrzanie to może się sypnąć sekcja zasilania, a Medion w jakości zajmuje czołowe miejsca, ale niestety licząc od końca listy.

NV17(M) nie miał niczego ukrytego, z resztą nawet jak by miał to nie radził bym robić takich rzeczy. W PC jak flasz nie pójdzie to jeszcze można próbować ratować kartę flaszując ją z karty na PCI, jak laptop ma wlutowaną to śmietnik zalicza cały sprzęt, chyba że siedzi w slocie, ale z tym też może być problem np kupisz kartę z HP i bios nie pozwoli jej odpalić na Medionie, lub chłodzenie nie będzie pasować.

Na pewno dobrze odczytałeś taktowanie pamięci? Może najpierw odczytałeś normalne taktowanie a później taktowanie efektywne. Czyli ze 189/200 zrobiłeś 220/270.

Co do wydajności to wszystko możliwe. Sam się zdziwiłem jak po zmianie pasty moja karta dała się podkręcić o 250/150 dochodząc do temperatury jaką uzyskiwała zaraz po zakupie laptopa (80 stopni).

Bardzo wam dziękuję za odpowiedzi,owszem,trafne spostrzeżenie everest wykrywa 240/270,a pozostałe urządzenia takie jak 3d mark wykrywają 240/540,czytałem o taktowaniu efektywnym,ale chciałbym się dowiedzieć jakie to ma odniesienie do laptopów w rzeczywistości,wiem,że taktowanie efektywne dzieli się przez 2 aby otrzymać normalne,ale czym różni się jedno od drugiego?Bo widziałem już różne sugestie na ten temat.A co do tego,co powiedział jeden z kolegów tutaj,owszem dobrze odczytalem temperatórę,ponieważ medion nie ma dużo czujników,temperatury po 3h w stresie były sprawdzane przez firme,żadna nie przekraczała 70 stopni,co mnie bardzo zdziwiło,ponieważ wiem,że w stacjonarnym komputerze są wyższe temperatury,ale tylko 6-8 stopni przy takim podkręceniu?Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy jest jakiś program który porów różnicę działań na sekunde wykonywane przy podstawowej częstotliwości oraz zmienionej.Nie jest to też powód niepodkręcenia,jak by ktoś mógł przypuszczać ponieważ po zwiększeniu taktowania na 242/540,zaczeły się pokazywać minimalne artefakty,a przy 240 już w ogóle,testowane,przez ponad 4 godziny u mnie w domu.I chciałbym jeszcze o jedną rzecz spytać,podobno po zmianie timingu na wyższy w karcie,można osiągnąć mniejsze OC,ale jest większa wydajność i na odwrót,a ponieważ co forum to co innego piszą na ten temat,chciałem zasięgnąć porady u was.Dowiedziałem się jeszcze,że podobno czym więcej ram tym więcej mb ma moja zintegrowana karta graficzna,czyli jakie jest jej rzeczywista pamięć,ponieważ przy roździałce 800/600 ruszył mi właśnie COD:MW,po przepuszczeniu przez 3d analyzer i jeszcze zrobieniu kilka innych rzeczy i mnie to dziwi,że gra ma gorszą grafikę ale działa bez scinania,w tym 20FPS+,jak to możliwe,posiadam procesor intel 2 rdzenie i 6GB ram,windows 7??? góry bardzo wam dziękuję.