Podkładka chłodząca - Laptop


(Kolumb489) #1

Witam.

Posiadam notebook ASUS K53SV, K53SJ series (i5 2x2,3Ghz , 4 GB ramu , karta grafiki nvdia Geforce GT 520M 1GB) w którym od dłuższego czasu mam problem z odpowiednim chłodzeniem. Laptop przy większych obrotach niemiłosiernie się grzeje, przez co użytkowanie i korzystanie z pełnej jego mocy jest niemożliwe. . Obecnie "domowym" sposobem na zmniejszenie temperatury komputera jest albo wyłączenie i poczekanie aż ostygnie, albo (metoda którą stosuje) ustawienie laptopa na podwyższeniu z przestrzenią wolną pod nim i włączonym wiatrakiem (z lewej strony przy otworze). Niestety sposób jaki stosuję nie do końca mi odpowiada, ponieważ wiatrak dość mocno hałasuje i za każdym razem muszę ustawiać coś pod lapka. Kilka dni temu szukając rozwiązania natknąłem się na podkładki chłodzące... chciałbym się poradzić bardziej doświadczonych co sądzą o takich podkładkach . Sam znalazłem podkładkę SilentiumPC Glacier NC400 w cenie około 85zł. Czy podkładka to dobre rozwiązanie i czy model który mnie interesuje zda egzamin przy moim laptopie?

Dodam jeszcze, że laptop niedawno rozebrałem na czynniki pierwsze (wyczyściłem z kurzu itd.), jednak nie spełniło to pokładanych nadziei - komputer grzeje się jak grzał.


(struart) #2

Podkładka na pewno trochę pomoże, ale cudów nie zdziała. Czy podczas czyszczenia lapka wymieniłeś pastę na CPU?

Możesz podać temp w spoczynku i stresie?(HWMonitor)

Podczas grania proponowałbym https://www.youtube.com/watch?v=LswWa9iluc8(od 24 sekundy pokazane jak :slight_smile: ). Wg moich obserwacji wydajność w grze Ci nie spadnie(bo i tak GT520 go trochę ogranicza), a obetnie około 10 stopni na procku.


(Miszkurka2000) #3

Ja posiadam podkładkę Zalman NC2000 i jestem z niej bardzo zadowolony. 10 stopni mniej. Naprawdę polecam.


(Jas162) #4

Ja mogę polecić Zalman ZM-NC3. U mnie również temperatura spadła o 10 C.


(igrek) #5

Mam podkładkę z takim wolnoobrotowym 200mm wiatrakiem i u mnie nie pomogła nic (Xigmatek), ogólnie wedle mnie to pic na wodę. Temperatura minimalnie spadła jak zdjąłem spód laptopa. Z założoną obudową efektów brak.


(Kolumb489) #6

Przy uruchomieniu:

Normalne użytkowanie z chłodzeniem ''domowym" sposobem

http://img194.imageshack.us/img194/5340 ... echodz.jpg

Normalne użytkowanie bez chłodzenia

http://img687.imageshack.us/img687/3698 ... rdwq01.jpg

Mocniejsze obroty bez chłodzenia 5 minut

Z chłodzeniem


(struart) #7

Czy chłodzenie dociska dobrze procesor? Czy wymieniałeś pastę?

Wg danych w internecie ten model nie powinien osiągać więcej niż 80-82 stopnie w stresie mocnym.

Więc w grach trochę mniej niż 80.


(Kolumb489) #8

Chłodzenie dociśnięte. Pasty nie wymieniałem. Laptop mam dwa lata.


(struart) #9

Ja bym pastę wymienił.


(Michal 33217) #10

O kurczę, to u mnie temperatura w stresie ostatnio chyba najwyższa 73 stopnie była po ponad 2 godzinnym graniu w COD Black Ops II, a tak to normalna praca około 55 stopni na procku i plycie. I lapka mam od 3,5 roku w sumie, pasty nie zmieniałem, a nie raz już dawałem mu w kość :slight_smile: i wszystko dzieje się na biurku (czyli powierzchnia płaska bez dodatkowego chłodzenia)

Coś mi się wydaje, że przegrzewanie się lapka wystąpiło u Ciebie, z reguły w laptopach wiąże się to z wymianą płyty głównej ( u znajomego jakiś czas temu tak było gdzie temperatura sięgała mu również do 95 stopni w stresie, praca normalna około 70), także jak masz go na gwarancji wysyłaj śmiało, przyczynę podaj jako przegrzewanie się, tutaj dodatkowe chłodzenie nic nie zdziała, no chyba, że może wydłuży żywotność płyty o parę minut ...

I sam mówisz, że chłodzenie głośno działa - bo po prostu nie wyrabia, bo coś już się przegrzało