Podkręcanie AMD 4800+ - pytanie o napięcia?

Witam,

Mam AMD Athlona 4800+ i planuję wykręcić go do 3.00GHz z firmowym chłodzeniem (miałem kiedyś 2.95, ale osobiście nie jetem doświadczony i podkręcam pierwszy raz), pamiętam że jak kiedyś kuzyn mi pokręcał to doszliśmy gdzieś do ok 2.80GHz i procesor nie chciał “się podnieść” ale zmieniliśmy napięcie i dało się podkręcić do 2.95… Samemu podkręciłem do 2.80GHz i teraz się boję dalej podkręcać bez zmiany napięcia, a nie wiem na czym to polega i jak to się robi :frowning: Możecie mi powiedzieć czy groźne jest zmienianie napięcia, jak się to robi i ogólnie co z tą sytuacją zrobić?

P.S. Proca podkręcam żeby moją przyszłą kartę wykorzystał (będę montował HD4850), zasiłke mam Chiefteca 550W GPS, ponoć wystarczy!

Co do podnoszenia napięcia to wejdź w Advanced Menu > AL OVERCLOCKING weź na manual, potem przechodzisz do vcore overvoltage i dajesz enable, potem processor voltage i podnosisz o 1-2 oczka.

Wyłącz jeszcze funkcje cool’n’quiet w Advanced Menu > CPU configuration

To tyle co do podnoszenia napięcia na procku.

Polega to na zwiększeniu napięcia dla procesora, co idzie za tym mocniej się grzeje, czyli może się spalić. Jak chcesz więcej niż o 2 oczka podnieść to koniecznie wymień chłodzenia na CPU.

Ja bym ją wymienił bo ponoć ona nie trzyma napięć. Polecam OCZ SxS 500W.

A noi pewnie będzie trzeba zwiększyć napięcie dla ramów. Za to odpowiedzialna jest opcja DDR voltage. Napięcie do 1.95-2.0V powinno być OK, ale wyżej to trzeba dokupić radiatorki na pamięci.

Do testowania stabilności użyj Orthos’a włącz go na pare godzin i jak nie będzie resetów to jest OK.

DO mierzenia tempki użyj Everest’a Ultimate (tempka CPU nie powinna przekraczać 70-80*C. W stresie oczywiście)

No to chyba tyle…

Mam Orthosa, a do temp. SpeedFan

Dzięki, a cool’n’quiet mam na Disable, czyli chyba wyłączone?

Jeszcze jedno, jak wejde w vcorevoltage to obecne napięcie będzie widoczne (jakie jest?), żebym wiedział do ilu podnieść…

Jak czytałem w sieci to było, że napięcie zasilania rdzenia to 1,3V 1,25V 1,35V Czyli aż 3? Czy tam będzie napisane które napięcie jest?

Do 3 podniosę i dam spokój, myślisz, że nie za dużo?

Ściągnij tego Everesta bo wg mnie speedfan kłamie.

Tak

Powinno być zaznaczone jakie jest lub pozycja normal. Jak nic z tych nie będzie to w Evereście lub CPU-Z zobaczysz napięcie.

W manualu jest więcej tych pozycji. Podnosisz p 1 lub 2 pozycje w góre.

do 3V?? Broń boże… Po paru sekundach będzie smród i procesor do kosza.

Nie nie napięcie, tylko 3,0GHz

Źle się szrozumieliśmy :slight_smile:

Jak to chodzi o taktowanie to nie jest za dużo.

http://s3.zapodaj.net/63711774.jpg.html zobacz tu, na screenie (narazie z SpeedFan) są na dole 2 pozycje Vcore 1 i 2, która mówi o tym nas interesującym napięciu?

Uuuu… Ciekawe i dlatego nie wierze speedfanowi. Zobacz w Evereście. Napięcie na rdzeniach musi być takie same, a nie różne.

Poczekaj tylko ściągne i zobaczymy! :stuck_out_tongue:

Na Everest Ultimate wygląda to tak http://s3.zapodaj.net/95217719.jpg.html

Czy teraz dobrze?

Wejdź w komputer > czujnik i wtedy zrób screena.

ok

JEST - http://s2.zapodaj.net/43759738.jpg.html

JEST - http://s2.zapodaj.net/43759738.jpg.html

Tempki OK. masz 24* na rdzeń. Włącz orthosa na parę godzin i zobacz ile będzie. Pamiętaj tempka nie może przekroczyć 80*C.

ok, a ztym napięciem?

Jak temperatury są małe to napięcie też w porządku.

Ja mam jeszcze 2.8 i teraz będe zmieniał dopiero napięcie i podkręcał do tych 3.0GHz, bo nie jestem pewien… Wszystko zrobiłem tak jak mówiłeś, ale w tym Processor Voltage jest pełno możliwości i nie wiem do końca co wybrać. Typuje na te dwie:

1.4500V

1.4625V

Co wybrać?

Spróbuj 1.4625V.

ok, trzymaj kciuki