Podkręcanie Amd Athlon 5000+

Mam pytanie czy ten opis prawidłowo przedstawia podkręcanie procesora?

"Najważniejszym elementem podkręcania jest cierpliwość i sporo wolnego czasu… Jeśli takowy masz to zaczynamy.

Musisz zainstalować kilka programików do diagnostyki: (CPU-Z, SpeedFan, Everest Ultimate Edition, Orthos). Gdy to zrobisz -sprawdzasz bieżące ustawienia, temperatury, napięcia, stabilność po czym wszystko zapisujesz.

Pamiętaj, że temperatura proca nie powinna przekraczać 60-65*C w Stresie! Dodatkowo sprawdzasz, w którym miejscu znajduje się zworka CMOS u Ciebie na płycie (potrzebna do resetu, gdy z czymś przedobrzymy).

Za pomocą programu CPU-Z odczytujesz wartości sprzętu przed OC. U ciebie powinno to mniej więcej wyglądać tak (przybliżone wartości):

W zakładce CPU:

  • Core Speed: 2600

  • HT Link: 1000

W zakładce MEMORY:

  • DRAM frequency: 371,4 (742,9 - taktowanie efektywne)

No to zaczynamy (postępuj według instrukcji):

1 - Wchodzisz do BIOS-u i wyłączasz funkcję: AMD K8 Cool & Quiet Control

2 - zmniejszasz mnożnik HT (HT Frequency) (pewnie teraz masz Auto)

W BIOS-ie taktowanie HT jest przedstawione za pomocą MHz lub cyfr 1-5 tak więc:

HT x5 = 1000 MHz

HT x4 = 800 MHz

HT x3 = 600 MHz

HT x2 = 400 MHz

HT x1 = 200 MHz

Ty zmniejszasz na HTx4 (no chyba że u Ciebie największe jest 4 to wtedy lecisz w dół na 3)

3 - zmieniasz dzilnik pamięci (MemClock) na 667- (u Ciebie pewnie teraz jest Auto). Jak się nie mylę, dostępne na Twojej płycie dzilniki to: (800MHz, 667MHz, 533MHz, 400MHz)

Po tym wbijasz do Windowsa i za pomoca CPU-Z odczytujesz wartości. U Ciebie będzie wyglądało to mniej więcej tak:

W zakładce CPU:

  • Core Speed: 2600

  • HT Link: 800

W zakładce MEMORY:

  • DRAM frequency: 325 (650 - taktowanie efektywne)

Jesli masz podobne wartości to możemy zająć się podkręcaniem procka.

4 - wchodzisz do BIOS-u, mnożnika (Ratio Clock) nie ruszasz (u Ciebie 13) i od razu podnosisz HTT na 220 (teraz masz Auto =200MHZ). Zapisujesz ustawienia, przechodzisz do Winowsa, odczytujesz wartości CPU-Z:

W zakładce CPU:

  • Core Speed: 2860

  • HT Link: 880

W zakładce MEMORY:

  • DRAM frequency: 357,5

Odpalasz SpeedFan-a i EVERESTA i kontrolujesz temperatury. Włączasz ORTHOS-a (tak na około 40 min) i sprawdzasz stabilność. Należy być ostrożnym i na bieżąco monitorować temperaturę procesora. Temperatura w maksymalnym stresie (Orthos) nie powinna przekraczać 65 stopni. Jeśli wszystko jest O.K. Orthos nie wygenerował błędów, temperatury się trzymają to podkręcamy dalej (co 10 MHz).

5 - postępujesz dokładnie tak samo jak wyżej. Wchodzisz do BIOS-u, mnożnika nie ruszasz (u Ciebie 13) HTT ustawiasz na 230. Zapisujesz ustawienia, przechodzisz do Winowsa, odczytujesz wartości CPU-Z:

W zakładce CPU:

  • Core Speed: 2990

  • HT Link: 920

W zakładce MEMORY:

  • DRAM frequency: 373,75

Jeśli przy jakimś ustawieniu HTT (obojętnie czy to będzie 220, 230, 240 czy 250 itd.) nie odpali się Windows, Orthos pokaże błędy, będą działy się cuda nie widy, krzaczki -przechodzisz do BIOS-u i podnosisz napięcie na procesor o najmniejszą dostępną wartość (zapewne będzie to 0,025V). Przechodzisz do Windowsa i postępujesz dalej jak w punkcie 4,5 (możesz zwiększać HTT co 5 MHz) KONTROLUJĄC na bieżąco temperatury. Jeśli nie uda się przejść do BIOS-u to trzeba go zresetować zworką CMOS. Po ewentualnym resecie musisz jeszcze raz wykonać czynności zawarte w punkcie 1,2,3.

Załóżmy, że podniosłeś już napięcie -lecisz dalej ze zwiększaniem HTT.

PRZY PODNOSZENIU NAPIĘCIA NALEŻY ZACHOWAĆ OSTROŻNOŚĆ I ROZSĄDEK. Nie zaleca się podnosić napięcia o więcej niż 15-20% domyślnego napięcia. Należy być ostrożnym i zwiększać napięcie stopniowo i na bieżąco monitorować temperaturę procesora. Temperatura w maksymalnym stresie (Orthos) nie powinna przekraczać 65 stopni.

Należy trzymać się zasady “możliwie największa moc na jak najmniejszym napięciu”. Przykładowo jeśli procesor jest stabilny przy napięciu 1.401V (nie wiem jakie standardowe usawienie napięcia jest na Twoim procku)mając czestotliwość 2800 MHz, a do 2850 MHz trzeba już 1.451V to radzę zostawić go na 2800MHz i 1.401V"

Bo nie wiem po co obniżać MemClock, i zmieniać HT x 4 800?

Mój Intel stary pracował 4 miesiące przy 4.2GHz przy 80 stopni Celsjusza, więc te temperatury są jakieś…

AMD może spokojnie pracować przy 75 stopni Celsjusza…

Ja wróciłem do wolnego 3GHz, kiedy Chipset na Płycie głównej od dźwięku zaczął się Bugować przez FSB (najprawdopodobniej się przegrzewać, bo zmieniłem chłodzenie)…

Ale to nie jest odpowiedzią na moje pytanie :roll:

Dlaczego mam zmienić MemClock na 667?

Doradźcie coś narazie podkręciłem tak http://valid.canardpc.com/show_oc.php?id=865383

i dalej windows nie odpala bo pisze, że za wysokie ustawienia, a napięcia nie mogę znaleźć w biosie. :frowning:

a jaką masz płytę główną ?

Gigabyte GA-M61PME-S2 :?

o widzę że jest to GIGABYTE , jeśli chcesz znaleźć napięcia to wciśnij CTRL + F1 i poszukaj napięć :]

nie ma… :frowning: :frowning: :frowning: :frowning: Jak znasz odpowiedzi na poprzednie pytania to napisz…