Podkręcanie AMD Athlon XP Palomino

Witam

Mam komputer z procesorem AMD Athlon XP (i tutaj AIDA64 wyświetliła mi nazwę kodową) Palomino - a oryginalnie on miał 1050 MHz, płytę główną mam ECS K7VTA3 v6 . Chciałbym podkręcić ten procesor, lecz w BIOS’ie nie ma opcji zwiększania napięcia. Słyszałem i czytałem o programach które takie coś potrafią z poziomu Windows’a - jeden to EasyTune 5 (on był polecony w czasopiśmie komputerowym dla człowieka który miał CPU Intel’a a płytę Gigabyte) - więc się domyślam, że pod mój procesor i płytę główną mi to nie pójdzie, a drugi to CrystalCPUID (był on polecony na jakimś forum [link do forum: http://forum.pclab.pl/topic/663439-Zwi%C4%99kszenie-napi%C4%99cia-na-procesorze-brak-opcji-w-biosie/ , link do strony z programem: http://crystalmark.info/software/CrystalCPUID/index-e.html ] - i nie wiem czy ten program dałby rade zwiększyć napięcie.

I tutaj mam 2 pytania:

  1. Czy któryś z programów przeze mnie wymienionych zadziała pod moją płytą główną i procesorem?

  2. Jeśli nie to jaki program mógłby mi pomóc?

Proszę o szybką odpowiedź

Nie ma tak nisko taktowanego Athlona XP. Masz nieprawidłowo ustawioną szynę FSB proca 100 zamiast 133 i dlatego procek chodzi na hamulcu z nieprawidłową prędkością. Musisz ustawić odpowiednio zworki na Jp2 i Jp3. Jumper2 zwarte piny 2 oraz 3. Jumper3 zwarte piny 1 oraz 2. Jak nie masz manuala ściągnij tego i zobacz położenie tych zworek na twojej płycie:

http://download.ecs.com.tw/dlfileecs/ma … ta3_60.zip

Co do podkręcania ze względu na to że te proce mocno się grzeją bez niskich temperatur nie ma co się porywać. Programowo pod Windą nie podkręcisz tak starych socketów. Możesz spróbować zmienić mnożnik tego procka jeśli nie jest zablokowany (choć nie pamiętam czy Palomino miały odblokowane mnożniki).

Nie jestem pewny czy Cie dobrze zrozumiałem (nie jestem w tym za bardzo “obczajony”) - mam coś źle ustawione na płycie głównej - tak? - jeśli o to Ci chodziło to już miałem 2 płyty główne i ten sam procesor i za każdym razem pokazuje mi 1050 MHz… Teraz podkręciłem takie (nie pamiętam jak to się nazywa) coś co w BIOS’ie zmienić mogę od 100 MHz do 133 MHz - ustawiłem to do 115 MHz i mam teraz procesor 1207 MHz - jak ustawię na więcej to procesor chyba zacznie działać niestabilnie (miałem jeszcze inny procesor - co prawda uszkodzony i jak go podkręcałem do tych 118 MHz to komputer sam ponownie się odpalał itd) - czy jak podkręcę “to coś” do 133 MHz to mi komputer nie zacznie chodzić niestabilnie?

powinien być na 133 MHz. Spróbuj ustawić właśnie na takie FSB. Jeśli będzie działał niestabilnie to zmienisz, albo komp się w ogóle nie uruchomi :slight_smile:

Nie będzie działał niestabilnie bo takie jest jego bazowe taktowanie. Płyta jest ustawiona “uniwersalnie” na najniższe obsługiwane i trzeba je samemu zmienić na właściwe dla danego procka (poprzednie Durnie i Athlony miały pierwotnie taktowanie 100 , te nowsze 133 oraz ostatnie z tego socketu 166Mhz).

Nie baw się w żadne ustawianie ręczne w zakresach poza wyjściowymi 100, 133 (w nowszych również 166) bo wtedy dodatkowo podnosisz razem z FSB proca, szynę pamięci i PCI (zwłaszcza to ostatnie może być niekorzystne dla twardego dysku). Szkoda mi czasu na tłumaczenie podstaw wystarczy poczytać o OC socketA, o FSB, dzielnikach FSB-PCI itp:.

Zwiększać to FSB od razu ze 115 MHz na 133 MHz czy tak stopniowo (np po 5 Mhz)?

A ten dalej swoje… potrafisz czytać ze zrozumieniem czy masz z tym problemy? Ustaw te 133 bo to jest ORYGINALNE FSB tego procesora a jak się chcesz bawić dalej poczytaj trochę odpowiedniej “literatury”.

p.s. najlepiej przeczytaj na spokojnie, ponownie to co napisałem wcześniej…

Tyle, że jeszcze przed przeczytania Twojego posta ustawiłem na 120 MHz - wykonałem test na stabilność, przeczytałem co napisałeś - uruchamiam ponownie PC i już się nie uruchamia - komputer chodzi (wiatraczki itd) tyle, że dioda dysku się świeci bez przerwy a na monitorze nic się nie wyświetla :? - Teraz mam zrobić reset biosu czy co? - w końcu to jest nie potrzebne skoro te “133 to jest ORYGINALNE FSB” …

Wyciągnij baterię na 10 minut lub skasuj CMOS zworką jeśli jest na płycie. I zanim włączysz ponownie zacznij od jumperów na płycie głównej o których pisałem a nie kop w biosie jak nie masz pojęcia (chcesz się łapać za napięcia a pojęcia nie masz o zależności FSB-PCI) . Więcej już się nie zamierzam udzielać w tym temacie…

p.s. dla pewności zobacz co pokazuje EVEREST przy danych procesora ale jeśli nadal że to AthlonXP Palomino to wszystko tak jak wyżej…

AIDA64 pokazuje mi: “AMD Athlon XP, 1278 MHz (10.5 x 122)”

pcziomal , to już przerasta niektórych użytkowników. Masz pewnie Athlon XP 1600+, oryginalne taktowanie 1400MHz, ustawiasz 133MHz na FSM i mnożnik 10.5x (o ile ręcznie ustawiasz).

Po co chcesz kręcić procesor jak nie znasz podstaw czytania ze zrozumieniem. Przecież zanim ktoś Ci napisze. że musisz zrobić “to i to” z mostkiem L1 bo inaczej go nie podkręcisz, to będzie tutaj tyle stron co w temacie “A czy B”. Już lepiej żebyś kupił lepszy procesor, włożysz Bartona 3200+ i będziesz miał kompa 2x szybszego.

OK, dzięki wielkie wszystkim za pomoc