Podkręcanie AMD Phenom x4 9650

(Patryk94) #1

Witam, czy opłaca się podkręcać mój procek AMD Phenom x4 9650 2,31Ghz ?? I do jakiej mocy i dokładnie jak to zrobić? :slight_smile:

Pozdrawiam

(slawex1983) #2

Opłaca się zawsze, gdyż to darmowe megaherce. Wejdź do biosu i odszukaj opcji CPU Host Control/CPU Frequency. Nie napiszę Ci dokładnie gdzie powinna być, ponieważ w różnych płytach różnie się nazywa. Szczegółów szukaj w manualu. W każdym razie domyślną warotść (auto/200) ustaw na początek na 210. Wciśnij F10 i zatwierdź Enterem. Jeżeli system operacyjny się uruchomi, to włącz na np. 10 minut jakiś program do testowania stabilności. Może być 2x Orthos z koligacją lub ew. zapętlony test 3D Marka. Jeżeli komputer nie będzie zdradzał objawów niestabilności, to wejdź do biosu i zwiększ magistralę z 210 do np. 212 i dalej test stabilności. Tak robisz w kółko, aż do osiągnięcia maksymalnej możliwej częstotliwości. Wtedy cofnij magistralę o "jedno oczko" (dla bezpieczeństwa) lub próbuj zwiększyć napięcie CPU i pamięci ew. NB w CPU. W każdym razie na sam koniec zapuść test stabilności na co najmniej godzinę.

Jest też drugi sposób przyspieszenia tego procesora. Mianowicie można zwiększyć samą częstotliwość pamięci L3 i całego kontrolera DDR w procesorze bez ruszania taktowania CPU. Daje to wyraźnego kopa podsystemowi pamięci. Np. u mnie (Phenom II 940 DDR2 800 MHz) na standardowych ustawieniach NB odczyt z pamięci wynosi ok. 7200 MB/s. Po przyspieszeniu NB pamięć hula z prędkością prawie 8500 MB/s.

Pamiętaj, aby cały czas kontrolować temperaturę CPU.

(Patryk94) #3

ja jestem lajkiem w tych sprawach więc jakbys mogl troszeczke dokladniej :wink: w podpisie masz nazwe plyty glownej