Podkręcanie Athlon'a 4200+

Witam.

Chciałem podkręcić mojego AMD Athlon 64 X2 4200+ (22.1Ghz) -to chyba jest ten EE bo ma 65w na jądrze windsor…Płyta główna to Gigabyte GA-MA69G-S3H, a pamięci to Patriot 2x512 800Mhz CL4 czy jakoś tak Razz

Problem jest jednak taki, że jestem w tej kwestii kompletnie zielony…i mam zwykły zasilacz 400w (nie żaden wypas, tylko jakiś standard)

W związku z tym mam pare pytań:

  1. Jestem ciekaw ile można wycisnąć z tego procesora na zwykłym zasilaczu?

  2. Ile można wycinąć zminiając zasilacz i takie tam, ile jest w stanie w ogóle wytrzymać taki procesor?

3.Slyszalem, ze jak sie podkręca kompa to sie traci gwarancje… Jak oni to mogą sprawdzić??

4.Zmienilem w pamięciach z 2T na 1T to chyba nic sie nie stanie z nimi? W ogóle to mi coś dało?

  1. Jak to się robi?? !!

  2. Kupiłem ten procek na giełdzie komputerowej, ale wydaje mi sie, że mógłbym go oddać i dopłacić do innego, jakiegoś…Możecie coś polecić co się dobrze kręci i nie kosztuje dużo więcej? Chciałbym mieć tak z 3Ghz albo chociaż z 2.8… :-/ z góry dzieki za pomoc!

Nic… o ile nie chcesz wydawać pieniędzy na kupno (w najlepszym wypadku nowego zasilacza) nowego procesora. Bez markowego zasilacza nawet nie myśl o podkręcaniu czegokolwiek.

Nie ma czegoś takiego jak ‘wypas’ w zasilaczu…Sa markowe zasilacze, które trzymają napięcia i dają rzetelna moc, a są zasilacze badziewne, tanie, zrobione z najtańszych podzespołów, które na etykiecie maja 400-500w, a naprawdę nie więcej niż 350…rozkręć kompa i sprawdź co tam masz.

Command rate ustawiony na T1 czasem ogranicza możliwości podnoszenia taktowanie pamięci, ale na standardowym taktowaniu coś tam się zyskuje. Do takiego oc na “co dzień” polecałbym też wymiane chłodzenia, a oc polega na obniżeniu mnożnika htt z x5 do x4 albo i do x3 zależnie od potrzeb, poluzowaniu timignów ramu (czyli ich zwiększeniu), zwiększeniu fsb (dla zyskania taktowania procesora) i w razie niestabilności zwiększenia napięcia procesora/chipsetu płyty głównej/ ramu. Wymiana zasilacza na porządny markowy zapewni stabilne działanie systemu, małe fluktuacje napięcia co jest zdrowe dla zasilania czegokolwiek na płycie głównej no i minimalizuje prawdopodobieństo nieprzewidywalnego padnięcia całęgo komputera, a w najgorszym wypadku nawet pożaru.

to nie prawda, na pewno ustawiając commad rate na 1 cykl zegarowy nic nie podkręcisz - CM ustaw na 2.

też nie do końca prawda, należy skorzystać z dzielnika ddr (zwany jest taktowaniem ddr) i ustawić go na niższy np posiadamy pamięci ddr 667 to ustawić je jako ddr533 a następnie zmieniamy częstotliwość ht, której zmiana ma wpływ za równo na taktowanie proca jak i pamięci ddr.

należy pamiętać by timingi były ustawione na sztywno (tak jak zaleca producent) oraz ustawić parametr trfc na minimum 105ns lub więcej. a także zasilanie ramu na powiedzmy 2V. warto przy ht większym niż 300 ustawić HT Voltage na wyższą wartość niż domyślna.

pamięci najwydajniej pracują z cl4 zmiana tej wartości na wyższą powoduje spadek wydajności pamięci, a zatem raczej nie powinno się zmieniać tego parametru kosztem uzyskania paru Mhz więcej.

Panowie powoli, ja zielony w tym jestem…

Zasilacz wymienie na dniach skoro, aż takie to ważne…mój to jakiś tracer 400w myślałem, że dobry 8) Na dobry zasilacz starczy mi jakieś 150-170zł?

A co do pamięci to owiedzcie mi na początek co mam zmienić w biosie tylko tak w miare językiem ludzkim…one chyba są źle ustawione.

Wiem tylko, że to są Patriot 800Mhz CL4…w dualu 128bit Prosze pomóżcie mi je ustawić optymalnie tzn nie to, że coś podkręcać na razie ale żeby wykorzystywały to co potrafią…a screeny z cpu-z wyglądają tak:

http://file4u.pl/download/541045/cpu_z1.JPG

http://file4u.pl/download/718813/cpu_z2.JPG

(aha przestawiłem to commant rate z powrotem na 2T)

jak ktoś może to powiedzcie jak sie robi screeny żeby tu były jakoś od razu bo ja zamotałem z jakimś hostingiem hehe sorry za to

tak, amacrox ax450-pnf.

obrazku wrzucaj na jakieś generatory miniaturek (fotosik i takie inne).

co do pamięci ustaw je tak jak podał producent (zakładka SPD) oraz trfc dla dim 1 do 4 na 105ns lub więcej. napięcie dla pamięci 2V. ht voltage wyżej.

Czepiajka czepiajka i w jakiś dziwny sposób mnie nie zrozumiałeś… na 1T da siępodkręcać, ale zwykle pamięci osiągają wtedy niższe taktowanie maksymalne, a timing ten nie jest bajerem tylko wpłyta na wydajność pamięci tak jak każdy inny, na standardowym taktowaniu ramu to jest bardzo dobra rzecz cr ustawiony na 1T

nie da się sprzęt nie wstaje (OC), producenci ddr2 zalecają (SPD) do pracy na CL2, ta sytuacja o której piszesz dotyczy ddr1. a zmiana z cl1 na cl2 powodowało ustabilizowanie pracy podkręconej pamięci ddr1. pomijam wpływ na wydajność podczas zmiany tego parametru (która jest relatywnie mała) w przypadku zaś ddr2 pamięci na cl1 mogą nie wstać.

Autor tematu nie miał takich problemów… A wiadomo że dużo mały tweaków daje w efekcie spory wzrost wydajności, nie robiąc nic nie korzystasz z pełni mocy swojego komputera :slight_smile:

bo nie podkręcił sprzętu nawet o 1Mhz, jeśli zmieni HT o 10Mhz to mu za pewne komp zdechnie. przypominam po raz ostatni że temat dotyczy OC.

Zastanawiam sie czy kupić zasilacz, bo mam do kupienia Chieftec 450w za 150zl nówka, czy te 150-200zł dołożyć do procesora bo ten mój mój wezmą ode mnie za 220-230zł. Miałbym wtedy jakieś 430zł na procesor, ale już wtedy bez kręcenia bo znów zostane bez zasilacza…Biorąc procka to tak przyszłościowo, żeby dobrze się krecił jak już kiedyś zmienie zasilacz…Co byście polecieli: ten zasilacz czy zamienić procka z dopłatą? A jak procka zmienić to na jakim rdzeniu? Słyszałem, że te F3 sie dobrze kręcą…

Weź za tą kasę zasilacz Amacrox AX450-PNf.

Myślisz, że jest lepszy niż Chieftec?

Ta firma jest świerza na rynku a Chieftec od 15 lat, ceny są podobne i oba mają po 450w…zresztą boje sie troche, że zaraz ceny procesorów spadną i już mi nie dadzą za niego tyle…, a zasilacz ten co mam tracer 400w zawsze mogę komuś wcisnąć za 35zł albo zostawić sobie jako awaryjny…Doradźcie do jakiego procka dopłacić, żeby był dobry na przyszłość OC i te sprawy…

Mam chiefteka to wiem że lepszy- cichsy i ma więcej Amperów na lini 12V.

Udało mi się podkręcić narazie o 250mhz ale na tym samym napięciu procka.

Czemu w cpu-z zakładka SPD jest pusta? tzn tak nieaktywna?

Złączono Posta : 05.10.2007 (Pią) 13:30

Wcześniej normalnie mi wszystko pokazywała, a teraz nic nie pokazuje…pomóżcie