Podkręcanie Athlona

(Chosen) #1

Witaj!!

mam pewne przypuszczenia dlaczego tak sie dzieje wielkim ekspertem nie ejstem ale sam sie bawiłem w podkrecanie w i wiem mniej wiecej co i jak...

podaj mi jaka masz płyte glówna (kt4, kt7 czy inna) oraz pamieci i z jaka częstotliwoscią one pracuja...

jeśli nie wiesz lub nie umiesz czegoś sprawdzic w biosie sciagnij program everest...

(slawex1983) #2

Podaj najpierw jaki to dokładnie procek (taktowanie, rdzeń). Bez obniżenia mnożnika wątpię, czy Ci się uda.

Ha! Ha!

Dobre! Jeżeli rzeczywiście nie wie jak sprawdzić, to niech lepiej nie podkręca :slight_smile:

(Chosen) #3

podkrecic trudno nie jest. Jest teraz pełno opisów co i jak robic i nie musi sie na czyms znać...

stawiam tak jak Ty z procek nie da rady pociagnać aż 200fsb

albo tez pamieci nie wytrzymuja ponieważ w starych płytach glównych jak podkrecisz procka to i inne podzespoły...

P.S a restartuje Ci sie komp odrazu po właczeniu czy przy ładowaniu np Windowsa??

(slawex1983) #4

Nie wiadomo właśnie jaką ma płytę. Niektóre układy oferowały w zasadzie w pełni asynchroniczną pracę procesora i pamięci. Mój procek (nominalnie 166x11) ledwo daje radę z FSB 200 MHz. Napięcie musi być podniesione do 1.85V, timingi pamięci mocno poluźnione. Grzeje się to wtedy niemiłosiernie, ale chodzi stabilnie. OjzoN , może mieć jeden z tych dwóch procków:

1) AthlonXP 2600+ ThoroughbredB 166x12.5=2083 MHz. Przy zwiększeniu FSB do 200 MHz procesor chodził by z częstotliwością 2500 MHz. Jest to nierealne w domowych warunkach.

2) AthlonXP 2600+ Barton 166x11.5=1917 MHz. Przy FSB wynoszącym 200 MHz procesor taktowany byłby zegarem 2300 MHz. Wg mnie również nierealne.

3) Mój CPU AthlonXP 2500+ Barton 166x11=1833 MHz. Przy FSB 200 MHz procesor cyka z częstotliwością 2200 MHz i jest to maksymalna stabilna wartość taktowania dla niego.

Do tego dochodzą możliwości płyty głównej, jakość pamięci, wydajność systemu chłodzącego, seria procesora i inne pomniejsze czynniki. Podsumowując bez zmniejszenia mnożnika nie masz większych szans na stabilne FSB 200.

[edit]

Płytę masz dobrą. Pamięci też powinny styknąć. Spróbuj poluźnić tamingi i podnieść napięcie vcore do co najmniej 1.85V. Jednak jak pisałem szanse są małe, właściwie zerowe. Podność FSB etapami. Najpierw spróbuj 190 MHz.

(Onimusza666) #5

w starym kompie mam Athlona 3000+ zegar 1809,3 mhz udało mi się go podkręcić tylko do 2,2Ghz :lol: