Podkręcanie Athlona

Witaj!!

mam pewne przypuszczenia dlaczego tak sie dzieje wielkim ekspertem nie ejstem ale sam sie bawiłem w podkrecanie w i wiem mniej wiecej co i jak…

podaj mi jaka masz płyte glówna (kt4, kt7 czy inna) oraz pamieci i z jaka częstotliwoscią one pracuja…

jeśli nie wiesz lub nie umiesz czegoś sprawdzic w biosie sciagnij program everest…

Podaj najpierw jaki to dokładnie procek (taktowanie, rdzeń). Bez obniżenia mnożnika wątpię, czy Ci się uda.

Ha! Ha!

Dobre! Jeżeli rzeczywiście nie wie jak sprawdzić, to niech lepiej nie podkręca :slight_smile:

podkrecic trudno nie jest. Jest teraz pełno opisów co i jak robic i nie musi sie na czyms znać…

stawiam tak jak Ty z procek nie da rady pociagnać aż 200fsb

albo tez pamieci nie wytrzymuja ponieważ w starych płytach glównych jak podkrecisz procka to i inne podzespoły…

P.S a restartuje Ci sie komp odrazu po właczeniu czy przy ładowaniu np Windowsa??

Nie wiadomo właśnie jaką ma płytę. Niektóre układy oferowały w zasadzie w pełni asynchroniczną pracę procesora i pamięci. Mój procek (nominalnie 166x11) ledwo daje radę z FSB 200 MHz. Napięcie musi być podniesione do 1.85V, timingi pamięci mocno poluźnione. Grzeje się to wtedy niemiłosiernie, ale chodzi stabilnie. OjzoN , może mieć jeden z tych dwóch procków:

  1. AthlonXP 2600+ ThoroughbredB 166x12.5=2083 MHz. Przy zwiększeniu FSB do 200 MHz procesor chodził by z częstotliwością 2500 MHz. Jest to nierealne w domowych warunkach.

  2. AthlonXP 2600+ Barton 166x11.5=1917 MHz. Przy FSB wynoszącym 200 MHz procesor taktowany byłby zegarem 2300 MHz. Wg mnie również nierealne.

  3. Mój CPU AthlonXP 2500+ Barton 166x11=1833 MHz. Przy FSB 200 MHz procesor cyka z częstotliwością 2200 MHz i jest to maksymalna stabilna wartość taktowania dla niego.

Do tego dochodzą możliwości płyty głównej, jakość pamięci, wydajność systemu chłodzącego, seria procesora i inne pomniejsze czynniki. Podsumowując bez zmniejszenia mnożnika nie masz większych szans na stabilne FSB 200.

[edit]

Płytę masz dobrą. Pamięci też powinny styknąć. Spróbuj poluźnić tamingi i podnieść napięcie vcore do co najmniej 1.85V. Jednak jak pisałem szanse są małe, właściwie zerowe. Podność FSB etapami. Najpierw spróbuj 190 MHz.

w starym kompie mam Athlona 3000+ zegar 1809,3 mhz udało mi się go podkręcić tylko do 2,2Ghz :lol: