Podkręcanie C2D E6600 na płycie ASUS P5L - VM1394

Właśnie wymieniłem leciwy już Pentium D 920 na Core 2 Duo e6600. Płyta główna to ASUS P5L - VM 1394, BIOS wersja 1008, 3 GB RAMu. W jaki sposób krok po kroku na tejże konfiguracji podkręcić w miarę możliwości procesor? Nie musi być ekstremalnie ale na tyle na ile się da? Będę wdzięczny za poradę.

zainstaluj program OCCT http://www.dobreprogramy.pl/OCCT,Progra … 28567.html

przed OC sprawdź czy masz odpowiednie temperatury oraz czy procesor jest stabilny

przeprowadź test przez 15 minut i podaj jakie miałeś najniższe i najwyższe temperatury, test musi zakończyć się bez błędu

co do samego podkręcania na internecie są poradniki nie będę tu pisał własnego

kręci się w biosie, zmieniasz ustawienie napięć dla procesora i ramu z auto na konkretne wartości, potem to samo robisz z timingami pamięci ram

zmniejszasz taktowanie pamięci (DRAM:Ratio lub coś podobnego)

podkręcasz procesor podnosząc taktowanie szyny FSB ale stopniowo ja to robię zawsze co 10MHz, jeśli komputer będzie miał problem z uruchomieniem zwiększasz napięcie, jeśli się uruchomi testujesz go w OCCT, jeśli test przebiegł bez błędów podkręcasz dalej jeśli nie to znowu zwiększasz napięcie procesora i tyle

maksymalna temperatura pod obciążeniem dla tego procesora 85 stopni

15 minut test pod pełnym obciążeniem procka bezbłędnie. Temp min 45, max 81 st.

Nie znam się zbytnio na OC, chcę to zrobić ostrożnie stopniowo. Spróbuje później i dam znać jak poszło.

Podaj jeszcze jaki masz zasilacz oraz chłodzenie procesora.

Temperatura 81’C pod obciążeniem jest za wysoka. Najpierw zalecałbym wymianę pasty termoprzewodzącej, bądź nawet całego chłodzenia.

z taką temperatura trochę można podkręcić żaden program czy gra nie zagrzeją tak proca jak OCCT próbuj podkręcać dopuki OCCT ci nie pokaże temperatury miedzy 85-90 stopi potem przetestuj go w grach

Udało mi się podkręcić do 2,6 GHz poprzez ustawienie FSB na 300 i napięcie na 2,5 V chociaż z tego co widzę wystarczy jedynie FSB podkręcić. Przeciętna temperatura procka w granicach 45-55 st. Dodam że mam zwykłe BOXowy cooler a komp używam właściwie do internetu, wideo, muzyki. Arch Linux ma wyższą wydajność przy mniejszej zasobożerności od Windows więc to pewnie też robi swoje

2,6GHz to w sumie jest nic poniżej 10% ja bym jednak próbował dalej

W tej chwili już 2,8 GHz, zobaczymy czy uda się dobić do 3.

może byś podał jaki masz zasilacz bo kręcisz kręcisz a ino się zaiskrzy.

no w sumie podaj ten zasilacz i jeszcze jaką masz kartę graficzną bo jak liczyć moc dostępna dla procesora to na linii 12V a na tym siedzi procesor i grafika tak wiec dane o procesorze i zasilaczu bez grafiki nic nie powiedzą, ale jak kręcisz i OCCT ci nie wywala błędów i temp jest ok to nie masz się czym martwić