Podkręcanie celerona

Mam procesor celeron 500 do jakiej częstotliwości mogę go podkręcić i jak. Za odpowiedz z góry dzięki.

Moja 400setka chodzi na 500 więc mysle że jak podkręcisz na 600 to bedzie chodzić, próbuj eksperymentować jak podniesiesz za wysoko to nawyżej zresetujesz bios odłanczając napięciei wyciągając baterie.

Celeron, którego posiadasz działa na magistrali systemowej 66,7MHz i mnożniku 9x (9x66=600), więc teoretycznie najprościej byłoby spróbować podkręcić prędkość działania magistrali systemowej np. do 75 MHz (przy ew. zmniejszeniu mnożnika do 8x lub 8.5x). Można też kombinować ze zwiększaniem samego mnożnika (do np. 9.5x czy 10x) ale raczej nie wróżę tu powodzenia.

Niestety taka niestandardowa magistrala systemowa może spowodować nieprawidłową pracę różnych urządzeń np. karty graficznej, kontrolera IDE, dlatego odradzam tego typu zabawy. Cały system będzie pracować niestabilnie, a efekt wydajnościowy będzie praktycznie niezauważalny.

Jeżeli chcesz zwiększyć szybkość komputera to dużo więcej da Ci dołożenie pamięci RAM lub rozejrzenie się za używanym procesorem o większej prędkości (są stosunkowo tanie).