Podkręcanie Celerona!


(Lord Vanti21) #1

Mam Intel Celeron D335 2.80 GHz i chciałby go podkręcić bez zmiany chłodzenia o ile mogę to zrobić aby komp działał stabilnie i bez problemów??

i czy po podkręceniu będzie widać jaką kolwiek różnicę??? z góry dzięki za odpowiedź :slight_smile:


(kacprosz) #2

Ale dlaczego chcesz go podkręcić :shock: :o .Procesor masz wystarczająco duży.Większość ludzi pyta o podkręcanie małych procków :stuck_out_tongue:


(Lord Vanti21) #3

bo nie wiem czy jest to dość dobry procek, niektórzy mówią że jest o 400 MHz mniej wydajny od sempronów


(Monczkin) #4

Lord Vanti21 proszę zmienić tytuł na konkretny


(Canaletto) #5

http://sklep.komputronik.pl/pelny.php?id=12157

Poczytaj komentarze

Zerknij jeszcze http://pclab.pl/art11940-9.html


(Prusociniak) #6

wydajnosc to nie MHz! !!


(:: MARIO ::) #7
  1. Podkręcanie procesora!

Naszego proca podkręcamy w BIOSie (kręcenie spod windy, mało opłacale jest, do tego niepewne!), poprzez podniesienie FSB lub też mnożnika mnożnik można zmieniać tylko w procesorach AMD wyprodukowanych do 39 tygodnia (lub tych które fabrycznie nie są blokowane) jednak w większosci przypadków podnosimy FSB, podnosimy pomału; stopniowo pamietając że prędkość procesora to FSB x mnożnik, co daje nam predkość wlaściwą, przykład = P4 2400MHz = 18 x 133 więc podnasząc FSB z 133 na 166 uzyskamy 18 x 166 = 2988MHz czyli 3.0 GHz, w procasorach AMD z odblokowanym mnożnikiem mozemy dokładnie korygować wartość np. 2000mhz = 12x166 lub 10x200, drugi przypadek jest dużo wydajniejszy! Pamiętajmy ze FSB podnosimy stopniowo o 10mhz, pilnując temperaturę procesora, która wraz z zwiekszeniem FSB będzie nam rosła. Temperaturę można monitorwać za pomocą kilku programów jak speedfan czu motherboard monitor, jednak 100% dokladnośc zapewniaja zawnętrzne czytniki, i montowane czujniki z wyswietlaczami lcd!.

Ze wzrostem FSB wzrasta zapotrzebowanie na prąd, więc jeżeli komputer po podniesieniu FSB nie pracuje stabilnie, zacina sie czy tez restrtuje podnosimu napięcie, uwaga wraz z podnoszeniem napiecia temperatura nam sie szybko podniesie. Należy pamietać, że prawidłowo dobrane chłodzenie to podstawa, zapewnia wieksze możliwości kręcenia! Zadbanie o niskie temperatury to jedna z fundamentalnych zasad!, przestrzeganie jej uchroni nas od nieprzyjemności zwązanych z spaleniem lub przegrzaniem elementów kręconych!

Powoli podnosząc FSB testujemy i sprawdzamy czy stabilinie pracuje, wrazie gdy komputer jzu nam sie nie włączy to pomaga zworka cmos na plycie głównej lub zwykłe odcięcie od zasilania na kilka chwil

Podnosząc napiecie również należy brać pod uwage ze procesor bardzo czyle odczówa większą ilośc prądu, noi odczówa go również płyta główna oraz zasilacz!

Jeśli ktoś posiada słaby zasilacz, do tego nie firmowy, to lepiej niech nie ryzykuje! Podstawa to ok. 400W zasiłka, aktualnie wiele firm robie dobre i stabilne zasilacze! Polecane marki to Antec, Enermax lub Chieftec!

Chłodzenie takei by procesor pracujący w stresie (100% przez jakiś czas) nie przekraczał 60*C, oczywiście im niżej tym lepiej!

Wraz z podnoszeniem szybkości FSB wzrasta nam szybkość pracy pamięci ram, która to chodzi synchronicznie z fsb ( fsb200 = ram200mhz, dla pamięci ddr fsb200 = 400mhz (2x200mhz), istnieje ustawienie asynchroniczne wtedy praca pamieci nie jest równe 1:1 z prockiem. Ustawienie synchroniczne jest najwydajniejsze, jednak przy dużym fsb np.250 nie każda pamieć 400mhz pojdzie na 500mhz by uzyskać 1:1 z prockiem!

Kręcąc kompa również wyskoa temperature moze uzyskac chipset karty lub mosfety, wtedy rownież kombinujemy jakieś chłodzenie

Hmmm.. moge dodać że nie kadży procesor kręci sie tak samo, są lepsze serie do kręcenia i totalne porażki do oc! Dwa identyczne zestawy komputerowe moga sie różnie kręcić, wiec jeśli zobaczycie ze ktość ma identyko procka, a wykręcił go dużo lepiej to widocznie miał wiecej szcześcia, a przydaje sie ono!

Sprzet do kręcenia musi posiadać odpowiednie chlodzenie, zasilacz podołający obciązeniu, płyte główną umożliwiająca dobre i efektywne kręcenie, pamięci firmowe, noi szczęscie, o którym juz wspominałem

Lord Vanti21 ano mniej mniej :slight_smile: jedyne dobre serie celkow to old sql'owe "tulipany", ktore to mogly swoimi zegraami konkurowac z amd :wink:

Teraz Celki to taka bida, ze szkoda gadac :slight_smile: Niewiem, czy jest sens to krecic, wydajnosc i tak z poczatku prezentuja prawie zadna, celek krecony na 3600mhz dostaje baty od amd64 z zegarem o 1000mhz mniejszym, i podejzewam, ze sempronik z 2900mhz tez by go rozjechał :wink: