Podkręcanie CPU, nazwy partycji

(matio) #1
  1. Podkręcając procka teoretycznie tracę gwarancję na niego? czy jeśli procek się zepsuje po podkręceniu to czy spece z Intela dowiedzą się o tym że był podkręcany??

2. Formatowałem nowy dysk i wgrywalem windowsa. Partycja systemowa oznaczona jest literą H :confused: Nie wiem czemu tak się stało... da się to w jakiś sposób zmienić na C? ponowny format wchodzi w grę.

(Bolo92) #2

Ja zmieniałem literki :smiley: zabawy trochę jest w restarty(u mnie przewaliłem 4 partycje i 1cd-rom) :smiley:

W uruchom diskmgmt.msc dalej PPM na partycji i zmień literkę dysku.

Co do procka to raczej będą wiedzieli ale o tym nie mam zielonego pojęcia i to są moje przupuszczenia także niech się ktoś wypowie kto hardware ma ogarnięte :slight_smile:

(Apdjs) #3

Zobacz tu

(matio) #4

:roll: jakieś pomysły?

(slawex1983) #5

Nie skorzystałeś z linku, który podrzucił apdjs. Nieładnie [-X

(Adalbert) #6

Spece z intela może i mogą zobaczyć, jakie napięcie było ustawione na procku (ale raczej nie zmianę fsb), ale na gwarancji w sklepie prędzej wymienią procesor od ręki, niż będą się bawić w szukanie dowodu na kręcenie.

(Michalheo) #7

I tak i nie :slight_smile: Jeżeli nie przesadzisz z napięciem albo temperaturą to raczej nie ma jak udowodnić podkręcanie. No chyba, że poszalejesz i rdzeń pójdzie z dymem :stuck_out_tongue: Wtedy gwarancja może nie zostać przyjęta.

(matio) #8

slawex1983 , jak to nie? zacytowałem kawałek tekstu z tego linku właśnie. Albo ja nie mogę znaleźć, albo tam tego nie ma. ok, to w jaki sposób mogę podkręcić tego procka? (e5200)

(Michalheo) #9

Ile jeszcze razy na tym forum padnie to samo pytanie? Czy wszyscy mają bana na google? Wchodzisz do biosu, podnosisz wartość fsb o 5MHz, zapisujesz ustawienia, wchodzisz do systemu, testujesz stabilność programem Orthos przez kilka godzin, jeżeli nie wyrzuci on błędu, system się nie zawiesi ani nie będzie innych niepokojących objawów powtarzamy czynności i podnosimy o kolejne 5MHz. Jeżeli system stanie się niestabilny podnosimy napięcie procesora (Vcore) o najmniejszą wartość na jaką pozwala płyta. Sprawdzamy czy problem ustąpił. Jeżeli nie, jeszcze trochę zwiększamy napięcie i próbujemy. Przy dobrym chłodzeniu możesz tak dociągnąć spokojnie do 1,35V. Nie można też zapominać o pamięciach, jeżeli nie dysponujesz za dobrymi kościami, będziesz zmuszony obniżyć dzielnik lub poluzować timingi. Wszystko o czym napisałem mogłeś znaleźć na necie. Jeżeli będziesz mieć jakieś problemy, wtedy pisz.

Jeszcze jedno, napisz jaki masz zasilacz (marka, model) bo bez tego OC sobie odpuść

(efazeti) #10

nie ma co przesadzać z tym skokiem o 5MHz - raczej trzeba poszukać informacji o ile mniej więcej kręci się procek i dopiero od pewnego momentu podnosić FSB o małe kroczki

np. mamy procka 1,80GHz, czytamy że procek robi np. 3,2GHz, to dajemy od razu na jakieś 2.8GHz a potem podnosimy powoli sprawdzając temp. i napięcia

(matio) #11

zasilacz to Zasilacz Corsair VX 450W ATX 2.2. A dodatkowe chłodzenie to pentagram karakorum

(Michalheo) #12

To możesz się w OC spokojnie pobawić.

Napisz jeszcze jaką masz płytę główną i pamięci.

(matio) #13

płyta MSI P43 NEO-F

ram Patriot LLK 800MhZ CL4 2x2GB

i na mobo mam jakąś parę zworek które służą (wg. instrukcji) do podkręcania płyty... jest coś takiego możliwe? :stuck_out_tongue:

I co z tymi literkami napędów? w linku piszą, że

więc jak je można zmienić?

(Michalheo) #14

Jest możliwe, jeżeli masz tą samą sytuację co ja to ustawił bym zworkę na 333MHz ponieważ reguluje ona strap NB przez co miał byś większą wydajność pamięci. Z drugiej jednak strony musiał byś obniżyć mnożnik CPU na jakieś x8 bo na 12,5 Ci nie uciągnie (4162.5MHz). Dzielnik pamięci ustaw sobie na 1:1 i podbij FSB do około 375MHz. Jeżeli trafiłeś na w miarę dobrą sztukę CPU to powinien działać na defaultowym Vcore. I dalej już wg tego co pisałem wcześniej->5MHz->test itd

(Adalbert) #15

Jest to możliwe, a nawet bardzo wygodne (nie trzeba grzebać się w BIOS'ie po jego zresetowaniu.

(matio) #16

mam kolejny problem... mam obudowę coolermaster 331. Wg tego obrazka przycisk power powinien się świecić.. jednak tak nie jest. Czy ktoś kto ma tą obudowę mógłby potwierdzić/zanegować świecenie przycisku? i jeszcze jedno. muszę zrobić format jeszcze raz i ustawiam bootowanie z płyty a i tak system uruchamia się normalnie... co mam zrobić zeby zbootował się z płyty?

(Bolo92) #17

Kumpel ma ale 332 i jemu się przycisk świeci.

Do BIOSu wejdź i szukaj boot gdziekolwiek(kiedy ja to ustawiałem to już nie pamiętam) :stuck_out_tongue: I musisz najpierw ustawić

1st-dvd

2nd-hdd