Podkręcanie INNO3D 8800GTS 512MB

Witam. Mam tą kartę. Zastanawiam się na ile maksymalnie mogę ją podkręcić? Obecnie mam podkręcone obydwa zegary o 100mhz i wszystko działa dobrze. Wiem, że da się wiecej, ale najpierw proszę o wasze zdanie na ten temat.

kręć aż będzie nie stabilna, będzie wywalać arty - chyba jasne … :x

tylko czasem warto zwolnić rdzeń karty i zwiękdzyc szybkość pamięci

Patrz na temperature karty, jakie ona ma chlodzenie? Tego “kwiatka” z bialym wentylatorem?

Mam tą kartę:

http://icomp.pl/produkty.php?sid=karty_graficzne-701

Wiem tylko, że dobre chłodzenie. Gdy ustawie wyższą prędkość, to temperatura rdzenia momentalnie spada.

OK. Podkręciłem kartę dość mocno a wydajność wzrosła minimalnie. Zrobiłem test w 3DMarku 06 przed i po podkręcaniu. Wynik również bardzo nie wzrósł. Poniżej zamieszczam screeny.

Przed podkręceniem

Zegary

Rdzeń=650mhz

Pamięć=972mhz(1945mhz)

Shadery=1625mhz

przedocha0.jpg

Po Podkręceniu

Zegary

Rdzeń=770mhz

Pamięć=1070mhz(2140mhz)

Shadery=1950mhz

poocid8.jpg

Zegary podniesione o:

Rdzeń=120mhz

Pamięć=98mhz

Shadery=325mhz

Wynik po podkręceniu wzrósł tylko o 325 pkt (dziwny zbieg okoliczność bo zegary shaderów również podniesione o 325pkt)

Czy to normalne, że wynik jest tak niski?

Bij więcej. Kręć głównie pamięć i shadery.

Lepiej w grach sprawdzaj wydajność a nie w 3DMarku.

No bez vmod’a to to są już bardzo wysokie zegary jak na tą kartę. Jaki masz procesor i jak taktowany?

//3dmark nie bierze pktów z kosmosu…

Ale jak na takie kręcenie prawie 400punktów w 3dmarku to zdecydowanie dziwne

Procka mam Intel Pentium Dual Core E2160 1,8 podkręconego do 2,9.

Kręciłem i kręciłem. Szukałem najwyższego możliwego taktowanie. Przy odpalaniu benchmarka z Crysisa zauważyłem dziwne, migające czerwone kropki.

beznazwyqq6.jpg

Na tym screenie trochę słabo to widać. Trzeba się dobrze przyjrzeć.

Wywnioskowałem, że to zbyt mocno podkręcona pamięć, więc zacząłem ją zmniejszać. Gdy zmniejszałem zegar pamięci zmniejszała się liczba tych kropek. W końcu doszedłem do stabilnego zegara, 1070 (przedtem było 1120mhz). Ale to nie wszystko. Te kropki pojawiały się tylko i wyłącznie w tym okienku wiersza poleceń. W 3D już tego nie było. Gdy odpaliłem benchmarka Crysisa żadnych kropek ani problemów graficznych nie było. Czy bezpiecznie byłoby pozostawić ten zegar na 1120, czy jednak zostawić go na 1070 ? Pozostałe zegary bez zmian: rdzeń=785, shadery=1980 i wszystko działa dobrze.

Pojawiły się kropki więc zostaw to niższe taktowanie, w 3d takie bugi dużo trudniej zauważyć, a dla długowieczności karty lepiej nie przeginać.

Przy tak porządnie taktowanym procesorze te wyniki wogółle wyglądają na mocno zaniżone, przy 4ghz e8200 ta karta ma wyraźnie ponad 15k pktów przy 800mhz na rdzeniu a wiec bardzo podobnym taktowaniu. Procesor takiej różnicy nie zrobił, może sterowniki niezbyt nowe, albo zbyt nowe? (raz wydają lepsze raz gorsze…)

Sterowniki mam w wersji 175.16. Próbowałem kilku sterowników: 175.16, 175.19, 175,75 i oryginalnych dołączonych do karty (nie pamiętam wersji). Na wszystkich było to samo. Jednak najwięcej punktów i wyraźny wzrost wydajności mam na 175.16 i tych właśnie teraz używam.

A co do procka to wynik nie jest najgorszy. Zobacz na stronkę:

http://benchit.pl/procesory/Intel/Core+2+Duo/E6850

Jest tam test procesorów w 3DMark 06. Zobacz na procek Core 2 Extreme X6800. Jest on taktowany na 2.93ghz. Ja w tej chwili mam podkręconego na 2,95ghz (jeszcze troszeczke podkręciłem) i w tej chwili mam:

Cpu Score: 2505 (tamten Core 2 Extreme X6800 ma 2511)

SM2.0 Score: 4740 (ten wynik bardzo zaniża, gdy patrzałem na inne karty z 8800GTS to wynik ten był powyżej 5 tyś. i był zbliżony do wyniku SM3.0, dziwi mnie dlaczego ten wynik jest tak niski)

HDR/SM3.0 Score: 5608

MAM KOLEJNY PROBLEM. Przeprowadziłem sobie kolejny test w 3DMarku po kolejnym podkręceniu grafiki (tylko o 10mhz) i po 3 teście grafiki wywaliło mi błąd. Nie wiem, czy to przez zbyt mocne podkręcenie karty. Szukałem w google, ale nie znalazłem nic, co by mi pomogło.

beznazwy2rw9.th.jpg

3dmarkt wywala z testów jak karta ma za dużą temperature, sprawdz czy karta ci się nie grzeje

Czytałem o tym dużo i znalazłem właśnie coś takiego co ty mówisz. Możliwe, że temperatura była za wysoka. Jak grałem w Crysisa to też mi raz taki komunikat wywaliło. Karta ma prawdopodobnie walnięty bios, bo źle reguluje automatycznie prędkość wiatraczka. Ciągle się kręci na 36% i prędkość wzrasta minimalnie dopiero przy wyższych temperaturach. Niestety wzrasta zbyt mało, aby ochłodzić kartę. Karta źle dobiera prędkość wiatraczka przy odpowiednich temperaturach. Nie tylko ja mam taki problem. Jeden użytkownik na tym forum też o tym pisał. Znalazłem rozwiązanie. W programie RivaTuner jest opcja, gdzie można ustalić reguły przy jakich temperatura wiatraczka wzrasta a przy jakich maleje. Jeżeli np temperature wzrośnie powyżej 55stopni to wzrasta prędkość wiatraczka. Ustawiłem to tak że temperatura nigdy nie wzrasta mi powyżej 65stopni. Teraz już nie wywala mi tego komunikatu.

A wyniki w 3dmarku nie drgnęły?

Trochę to dziwne. Zrobiłem dwa razy testy w 3DMarku. Za pierwszym razem zrobiłem test tak jakby w dwóch częściach. Za pierwszym razem przeszło dwa testy SM2.0 i 2 testy CPU a na pierwszym teście HDR/SM3.0 wywaliło mi bląd i komunikat, że sterownik przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność(zbyt wysoka temp. karty). Test przerwało ale wyniki SM2.0 i CPU były pokazane więc je sobie zapisałem i przystapiłem ponownie do testów HDR/SM3.0. Za drugim razem przeszło te 2 testy dobrze i również spisałem wynik. W ten sposób uzyskałem:

SM2.0 Score: 4793

HDR/SM3.0 Score: 5663

CPU Score: 2547

ŁĄCZNIE: 13003 pkt

Trochę to dziwne. Zwiększyłem prędkość wiatraczka, tak żeby nie wywaliło mi znowu błędu przez zbyt wysoką temperaturę i przystąpiłem do 2 testu. Wszystkie testy, tj. SM2.0, CPU i HDR/SM3.0 wykonałem za jednym razem i…sami zobaczcie na wyniki:

78652866zq4.jpg

Ktoś mi powie o co tutaj chodzi? Dlaczego testy zrobione oddzielnie dały mi o 2112 pkt. więcej niż robione po kolei? Według mojego rozumienia przyszło mi na myśl, że być może pierwsze testy (SM2.0) tak jakby osłabiają kartę i później jest mnie wydajna, ale aż o 2000pkt!?

Dodam, że testy robione były na zegarach: Rdzeń: 790, Shadery: 1975, Pamięć= 1068.

Czym monitorujesz temperature? Zebys karty nie uwalil… masz:

http://forum.pclab.pl/index.php?s=27a6a … try5069307

1.Ściągamy RivaTuner

2.Instalujemy RivaTuner

3.Pobieramy plugins G92 1.0 ( http://www.levicki.net/ z działu download)

4.Instalacja plugingu by chrums

rozpakowujesz archiwum, klikasz 2 razy i jest juz zainstalowane. riva tuner -> hardware monitoring -> setup -> plugins -> zaznaczasz tylko G92.dll ->ok -> tam gdzie jest wykres temp klikasz prawym -> setup -> data provider -> G92.dll:0

5.Od tej pory w RivaTuner mamy pokazaną temperaturę![/code]

pozatym na tym chlodzeniu sie karta wykonczy, zainwestuj w Accelero S2 + nawiew

Monitoruję RivaTunerem, ale normalnie bez tego pluginu. A co do chłodzenia to czytałem, że jest bardzo dobre. Jak tylko wiatrak przyspieszy to temperatura momentalnie spada, więc czemu ma się karta na tym wykończyć. Teraz ustawiłem parametry regulacji tak, że karta nie przekracza 65stopni, ale da się ustawić jeszcze lepiej. Co prawda wiatraczek chodzi troszeczkę głośniej, ale do grania mi to nie przeszkadza, a gdy nie gram to ustawiam inny profil chłodzenia i wiatraczek jest cichutki.

Wynik końcowy to nie suma tylko zwykła suma tylko ważona. A co do chłodzenia to może warto zmienić pastę termoprzewodzącą na coś dobrego i zobaczyć czy wszystko co powinno dobrze styka się z chłodzenim

Zawsze jak kręcisz sprawdzaj temperaturki i zawsze zwiększaj minimalna szybkosc wentylatorow