Podkręcanie karty graficznej

(Barteek 967) #1

Witam, otrzymałem w ramach gwarancji nową kartę GT220 Green edition (pasywna) i chciałbym się dowiedzieć jak bardzo mogę ją podkręcić. Moją poprzednią kartę (9500GT, również pasywna) podkręcałem w programie Riva Tuner. Wynikiem tego podkręcania był przyrost fps o około 10 w grze takich jak GTA IV czy BFBC2. Nie było żadnych artefaktów a temperatura w stresie w okolicy 50/60 stopni, gdyż dokręciłem do niej dodatkowy wentylator. Lecz po pewnym czasie, ni stąd ni z owąd wyłączył się obraz i karta już się nie uruchamiała. Dlatego pytam jak bardzo mogę ją podkręcić, żeby sytuacja się nie powtórzyła. Oczywiście do nowej karty również doczepię dodatkowy wentylator :slight_smile:

(igrek) #2

Ta karta to wielkie G i do gta 4 ciężko z nią będzie.

(sla17) #3

Ta karta się nadaje co najwyżej do wyświetlania pulpitu :smiley:

(Xparanienormalnyx) #4

Po OC takiego shitu 10fps więcej w gta4? Haha, niezłe bajki xD A dlaczego karta ci się zepsuła to chyba wiesz, OC. Z nową kartą nie radzę ryzykować bo znów utopisz kasę, lepiej sprzedaj, dołóż z 250zł i kup coś dobrego.

(Barteek 967) #5

Po pierwsze nie chciałem abyście oceniali kartę, wiem że słaba. O fps'ach pisałem na starej karcie, na tej nowej w GTA IV bez OC na średnich mam średnio 20 więc nie jest tak źle :slight_smile: Kasy nic nie dawałem za nią, gdyż otrzymałem ją w ramach gwarancji. A powodu uszkodzenia starej karty nie znam, oświećcie mnie. Poniżej zamieszczam screena z programu OCCT klik

(Rovou5hou) #6

Fajna karta, ale do oglądania filmów. Jeśli chodzą Ci po głowie gry z ostatnich lat to pozostaje jedynie wrzucić ją na Allegro póki jest "nówką nieśmiganą". Potem dołożyć parę groszy i kupić coś mocniejszego. Opłaci się, unikniesz postępującej depresji na skutek pokazu slajdów imitujących płynną grę.

Tak z innej beczki, dlaczego ten E3200 tak słabo podkręcony? Płyta padaka, problemy z prockiem? Przecież one osiągają 3,4 - 3,6 GHz nawet bez ruszania napięcia.

(Barteek 967) #7

Co do procesora to podkręciłem go tylko do tych 3.0 GHz bo gdy próbuję ustawić większe fsb to komputer po prostu już się nie włącza ( klikam power 1,2 sekundy i restart...). I też bym prosił o wytłumaczenie tego :wink: Temperatury grafy jak i procesora nie są wielkie, więc może da się coś więcej z nich wycisnąć.

Dodatkowo chciałbym spytać jaka grafika wystarczyła by do przyzwoitego ogarnięcia BF3, bo na aktualnej konfiguracji mam jedynie 10 FPS na minimalnych ustawieniach...

(Rovou5hou) #8

Jeśli skorygowałeś dzielniki pamięci (zakładam, że to zrobiłeś) to pewnie słaba płyta. Na budżetowym Gigabajcie P31-DS3L pogoniłem tego CPU do stabilnego 3.7 GHz bez ruszania jakichkolwiek napięć (głównie dzięki wbudowanej regulacji CPU GTLREF Voltage Ratio). Z kolei na starym dobrym Foxconnie P35A-S po drobnej korekcie napięcia procesora (1.41V) pracował spokojnie na równych 4.0 GHz. Bez ruszania napięcia temperatury nie powinny być problemem nawet na boksie, przynajmniej dopóki nie zapuścisz na dłuższą chwilę czegoś w rodzaju Prime95.

(Barteek 967) #9

Hmm, podniosłem tylko fsb nic więcej nie ruszałem, gdyż zbytnio się na tym nie znam. Screen z CPU-Z klik. Jeśli byś mógł to proszę o wytłumaczenie tego. :slight_smile:

(Rovou5hou) #10

Podany zrzut jest w tym przypadku niewystarczajacy, istotne są zakładki "Memory" i "SPD". Tak czy siak najprawdopodobniej pamięci nie wyrabiają. Przy podniesieniu FSB o 1/4 bez zmiany dzielnika to raczej normalka. Musisz go ustawić tak, by RAM po podkręceniu pracował nadal z częstotliwością którą jest w stanie obsłużyć. Najlepiej podobną co wcześniej, przynajmniej do czasu sprawdzenia stabilnej pracy procka po dokonanym OC. Polecam też poszperać w sieci za tutorialami, można zaoszczędzić sporo czasu w stosunku do metody "prób i błędów".

(Barteek 967) #11

A więc tak memory, SPD slot 1, SPD slot 2. Czy na tych pamięciach wyciągnę coś więcej ?

(Rovou5hou) #12

Nie powinno być problemów. Po prostu przy dalszym podnoszeniu FSB koryguj na bieżąco w BIOS dzielniki pamięci tak, by taktowania i timingi modułów nie przekraczały obecnych (zakładam, że stabilnych) wartości. Mogą być nawet niższe, nie będzie to miało wielkiego wpływu na wydajność PC. Wtedy droga do wyższego OC procesora stoi otworem.