Podkręcanie karty graficznej

Witam, otrzymałem w ramach gwarancji nową kartę GT220 Green edition (pasywna) i chciałbym się dowiedzieć jak bardzo mogę ją podkręcić. Moją poprzednią kartę (9500GT, również pasywna) podkręcałem w programie Riva Tuner. Wynikiem tego podkręcania był przyrost fps o około 10 w grze takich jak GTA IV czy BFBC2. Nie było żadnych artefaktów a temperatura w stresie w okolicy 50/60 stopni, gdyż dokręciłem do niej dodatkowy wentylator. Lecz po pewnym czasie, ni stąd ni z owąd wyłączył się obraz i karta już się nie uruchamiała. Dlatego pytam jak bardzo mogę ją podkręcić, żeby sytuacja się nie powtórzyła. Oczywiście do nowej karty również doczepię dodatkowy wentylator :slight_smile:

Ta karta to wielkie G i do gta 4 ciężko z nią będzie.

Ta karta się nadaje co najwyżej do wyświetlania pulpitu :smiley:

Po OC takiego shitu 10fps więcej w gta4? Haha, niezłe bajki xD A dlaczego karta ci się zepsuła to chyba wiesz, OC. Z nową kartą nie radzę ryzykować bo znów utopisz kasę, lepiej sprzedaj, dołóż z 250zł i kup coś dobrego.

Po pierwsze nie chciałem abyście oceniali kartę, wiem że słaba. O fps’ach pisałem na starej karcie, na tej nowej w GTA IV bez OC na średnich mam średnio 20 więc nie jest tak źle :slight_smile: Kasy nic nie dawałem za nią, gdyż otrzymałem ją w ramach gwarancji. A powodu uszkodzenia starej karty nie znam, oświećcie mnie. Poniżej zamieszczam screena z programu OCCT klik

Fajna karta, ale do oglądania filmów. Jeśli chodzą Ci po głowie gry z ostatnich lat to pozostaje jedynie wrzucić ją na Allegro póki jest “nówką nieśmiganą”. Potem dołożyć parę groszy i kupić coś mocniejszego. Opłaci się, unikniesz postępującej depresji na skutek pokazu slajdów imitujących płynną grę.

Tak z innej beczki, dlaczego ten E3200 tak słabo podkręcony? Płyta padaka, problemy z prockiem? Przecież one osiągają 3,4 - 3,6 GHz nawet bez ruszania napięcia.

Co do procesora to podkręciłem go tylko do tych 3.0 GHz bo gdy próbuję ustawić większe fsb to komputer po prostu już się nie włącza ( klikam power 1,2 sekundy i restart…). I też bym prosił o wytłumaczenie tego :wink: Temperatury grafy jak i procesora nie są wielkie, więc może da się coś więcej z nich wycisnąć.

Dodatkowo chciałbym spytać jaka grafika wystarczyła by do przyzwoitego ogarnięcia BF3, bo na aktualnej konfiguracji mam jedynie 10 FPS na minimalnych ustawieniach…

Jeśli skorygowałeś dzielniki pamięci (zakładam, że to zrobiłeś) to pewnie słaba płyta. Na budżetowym Gigabajcie P31-DS3L pogoniłem tego CPU do stabilnego 3.7 GHz bez ruszania jakichkolwiek napięć (głównie dzięki wbudowanej regulacji CPU GTLREF Voltage Ratio). Z kolei na starym dobrym Foxconnie P35A-S po drobnej korekcie napięcia procesora (1.41V) pracował spokojnie na równych 4.0 GHz. Bez ruszania napięcia temperatury nie powinny być problemem nawet na boksie, przynajmniej dopóki nie zapuścisz na dłuższą chwilę czegoś w rodzaju Prime95.

Hmm, podniosłem tylko fsb nic więcej nie ruszałem, gdyż zbytnio się na tym nie znam. Screen z CPU-Z klik. Jeśli byś mógł to proszę o wytłumaczenie tego. :slight_smile:

Podany zrzut jest w tym przypadku niewystarczajacy, istotne są zakładki “Memory” i “SPD”. Tak czy siak najprawdopodobniej pamięci nie wyrabiają. Przy podniesieniu FSB o 1/4 bez zmiany dzielnika to raczej normalka. Musisz go ustawić tak, by RAM po podkręceniu pracował nadal z częstotliwością którą jest w stanie obsłużyć. Najlepiej podobną co wcześniej, przynajmniej do czasu sprawdzenia stabilnej pracy procka po dokonanym OC. Polecam też poszperać w sieci za tutorialami, można zaoszczędzić sporo czasu w stosunku do metody “prób i błędów”.

A więc tak memory, SPD slot 1, SPD slot 2. Czy na tych pamięciach wyciągnę coś więcej ?

Nie powinno być problemów. Po prostu przy dalszym podnoszeniu FSB koryguj na bieżąco w BIOS dzielniki pamięci tak, by taktowania i timingi modułów nie przekraczały obecnych (zakładam, że stabilnych) wartości. Mogą być nawet niższe, nie będzie to miało wielkiego wpływu na wydajność PC. Wtedy droga do wyższego OC procesora stoi otworem.