Podkręcanie kompa

(Great Sniper) #1

Witam wszystkich. Może mój przypadek nie jest tak wielkim problemem alepisze bo moze ktoś mi udzieli pomocy. Chodzi mi o to że niedawno chciałe mpodkręcić sobie kompa. Mam AMD Athlom 2500 XP+(ale w rzeczywistości taktuje mi z 1,8GHz) Ati Radeon 9600 SE, 768 mb pamięci i płyte główną Gigabyte K7Trion. I chciałbym podkręcić sobie karte graficzną i procesor i bardzo bym prosił o oprady w jaki sposób to zrobić i gdzie?

(McDracullo) #2

Jest to normalna prędkość dla tego modelu. Aby podkrecić proca musisz wejść do biosu (podczas gdy na monitrze widnieje ekran POST wciskasz del. Nastpenie szukasz opcji w Biosie gdzie możesz zmieniać prędkość FSB procka (na płytach gigabyta często aby wejść do odpowiedniego menu musisz wcisnąć ctrl + F1 i wybrać nową opcje w menu głównym biosu. Zmieniasz FSB. odpalasz system operacyjny. “Tyrasz” proca jakimś benchamrkiem (np. SuperPI). Jeśli chodzi bez problemow powtarzasz całość.

Ta karta chyba nie ma zbyt dużego potenacjału do O/C.

Możesz ją podkrećic spod Windowsa programem ATI Tool (dostępnym np. ze steramia OMEGA)

Wszytsko rób ostrożnie, i na własną odpowiedzialnbość :slight_smile:

http://forum.idg.pl/index.php?showtopic=9525 - do poczytania. :wink:

(Great Sniper) #3

No pamiętam że kiedyś podkręciłem swój procesori zmieniłem mu w biosie zegar z 166 na 200 częstotliwość taktowania. Późniejrzez 5 min mi sie nie włączył. już myślałem że musze kupić nowe podzespoły bo mi sie te spaliły. Następnie po 5 min zaczął mi sie załączać. pisało mi że mam athlona 3200+ (no to już lepsze hehe) ale moja radość nie trwała długo bo windows mi sie nie załączył. w lewym górnym rogu migał tylko biały punkcik i tyle. więc postanowiłem powrócić do poprzednich ustawień ale wtedy bios mi sie wieszal i nie mogłem nic zrobić. Wtedy gdzieś wyczytałem że należy na płycie głównej scalić dwa pręciki. No to scaliłęm śrubokrętem i wszystko grało.

Powiedzcie mi co ja wtedy zrobiłem nie tak ze mi sie windows nie załączył?

Może to być spowodowane że nie podkręciłem mocy zasilacza czy jakoś tak?

(McDracullo) #4

Poporostu przegiołeś ;). Wszytsko ma koniec, a podkrecanie tym bardziej ;). hehe. :wink: Ustawiłeś zbyt agresywne taktowanie. Może wystarczyło by podnieść odrobine napięcie, ale tego też nie można robić na maxa (grozi spaleniem podezespolow)

(Zdz007) #5

po co podkręcać takie rzeczy dobrą maszyne masz ale ja miałem kiedys grafike podkręconom i mi pokazywała po 3 h takie kolorowe paseczki więc to wszytsko robisz na własną odpowiedzialność jedynie co możesz zrobić to zoptymalizuj sobie windowsa

(McDracullo) #6

Te kolorowe paseczki to artefakty :wink:

Po co podkrecać?? W każdym sprzęcie jest ukyta jakaś dodatkowa moc więc czemu jej nie wykorzystać?? A może dla samego podkrecania??

To też możesz zrobić. Przyjemniej sie wtedy korzysta z systemu, no i szybciej chodzi. Ale w grach raczej mało to daje. :slight_smile:

(Great Sniper) #7

Dobra spróbuje to zrobić. Najwyżej mi sie spali komp hehe

dobra nie bede ryzykował. Zrobe mu formata i bedzie śmigał…

(Picasso89) #8

Właśnie :mrgreen: . Tak jak pisze McDracullo. Każdy komp ma jakąś ukrytą moc, więc można go trochę ,potorturować’’ :mrgreen:

Podkręca się zazwyczaj z 2 różnych powodów…

Z zamiłowania do OC (nawet jeśli nie jest to nam potrzebne) :mrgreen: :wink: lub poprostu polepszenia parametrów kompa.

Ja np. nawet jak nie mam takiej potrzeby to podkręcam :wink:

Pozdro

(Przemoxmx) #9

chcesz podkrecic? obejrzyj instrukcje :smiley: http://video.google.com/videoplay?docid … erclocking

(:: MARIO ::) #10

stary ten filmik jak świat, pzoatym marne 5Ghz z P4 3,2Ghz :smiley: i widzialem juz duzo lepsze :stuck_out_tongue:

w Polsce gośc na tłiku robił 4Ghz z procka 1,8Ghz i niepotrzebowal do tego azotu!

(pysiu) #11

niezłu film jednym slowem dobre chłodzenie dużo daje no i konfiguracja do tego odpowiednia

(Przemoxmx) #12

:: MARIO :: wiem ze stary… ale jakby chciał to by go wyżej wykręcił… temperatura była -100 stopni… a kazdy normalny człowiek w kompie ma sporo na + i kreci o kilkaset mhz :):slight_smile: wiec było jeszcze sporo możliwości tego kompa :):slight_smile:

(McDracullo) #13

przemo86 - temperatura to nie wszytsko :wink: