Podkręcanie pentium 4, 1.5 Ghz

(system) #1

witam, chciałem podkecić swój procek, ale zupełnie nie wiem, jak się za to zabrać, wiem, że na forum trudno o wyłóżenie szczegłowej teorii, ale może jakiś link do poradnikiów na ten temat się znajdzie? mój sprzęt to pentium 4, 1.5 Ghz, płyta Dell Computer Corporation OptiPlex GX240, grafika ATI radeon 9550. Dziękuje i pozdrawiam

(patrx95) #2

Podaj jeszcze jakiej marki i jakiej mocy jest twój zasilacz (info na tabliczce zasilacza).

Jeśli to nie będzie fake wtedy możesz się zabierać za OC ;).

//edit

dobrze by było gdybyś mógł powiedzieć jakie posiadasz chłodzenie procy

(Veers) #3

patrx95 - przecież napisał : Dell Computer Corporation OptiPlex GX240

Biorąc pod uwagę rozmiar obudowy - odradzam próby o/c (zresztą coś mi mówi że BIOS Della nie pozwoli na jakieś specjalne szaleństwa w tej materii) - chyba że chcesz przerobić komputer na toster czy inny opiekacz…

(patrx95) #4

a no tak :wink: myślałem że to jest nazwa tylko płyty głównej,

zasilacz jest dobry jak do tych podzespołów, ale nie widzę wielkich korzyśći z tego oc bo najwyże w można wycisnąć do ±1.65 GHz ale spróbować można.

BIOS płyty gł. tutaj akurat ma jakieś możliwości podkręcania (z tego co czytałem na stronie producenta) więc możesz próbować zwiększać zegar co 20-30 Mhz i patrzeć co się dalej dzieje.

Musisz także podnosić nieco napięcia o ile jest taka opcja (ale z tym nie ma co przesadzać).

(Veers) #5

… a jeśli masz obudowę slim - to nie zapomnij włożyć najpierw komputera do lodówki…

IMHO - to się nie skończy dobrze.

(system) #6

no obudowe mam typu slim…ale ma dziure wyciętą, bo wsadziłem katre normalnych rozmiarów;) czyli, że to może być problem, no cóż sprubować można:)

(Veers) #7

Pewnie. Można też do dziury nasypać lodu … Powiem tak: już z tym procesorem, bez żadnego O/C komputer jest podatny na przegrzewanie. Nie bez przyczyny do obudowy slim Dell nie wkładał nic powyżej 2.0 GHz. Sprzęt jednak jest na tyle stary - że jeśli siądzie - to pewnie płaczu nie będzie…

(misiek440v2) #8

Bzdura, wkładał i 2.4, i 2.8, Niestety zasilacz w tych delach to bodajże 230W.

(Veers) #9

Otóż właśnie bzdura - bo 2,2 i 2,4 wkładał - owszem - ale do obudowy MiniTower i MidiTower - a że seria komputerów nazywa się tak samo, i że płyta główna obsłuży te procesory to zupełnie inna sprawa. Zaczynam jednak mieć przeczucie że odchodzimy od tematu …

(misiek440v2) #10

dziwne bo mam w pracy kilka jednostek z procesorami, no ale kłócić się nie będę bo egzemplarze były kupowane używane . Co do podkręcania to się zastanów czy warto taki procek podkręcać i po co. Chłodzenie w tych obudowach w cale ni jest takie najgorsze, ale z zasilaczem może być kicha.

(patrx95) #11

Szczerze nie polecam Ci tj. wyżej wkładania lepszego procka, a tym bardziej jego kręcenia głównie ze względu na zasilacz 230W.

Co prawda samo to że jakiś lepszy procesor włożysz na socket nie spowoduje że zasilacz ci padnie razem z całym kompem ale przy tak dużym ryzyku OC nie ma co próbować.