Podkręcanie Pentium 4 - chipset P4M890

(Frems88) #1

Witam. Niestety nie mam obecnie funduszy na kupno nowego sprzętu, więc postanowiłem podkręcić nieco swój procesor oraz kartę graficzną. Mam niestety problem z tym pierwszym. Podczas podkręcania korzystałem z tych poradników:

http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=248

http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=1 ... tr_numer=1

Oraz innych drobniejszych. Niestety, pierwsza próba nieudana. Ustawiłęm FSB o 10MHz wyżej (z 200 na 210), kompter się uruchamia, pokazuje się pulpit i nagle "blue screen" czyli niebieski ekran z jakimiś napisami, których nie byłem w stanie przeczytać, bo trwało to ułamek sekundy i restart komputera. Od razu wszedłem w BIOS, bo się nieco przestraszyłem i ustawiłem wszystko tak jak było wcześniej - komputer się włączył poprawnie i przeszedł bez problemu testy stabilności (Stress Prime 2004, Super PI, 3DMark06). Nie dałem za wygraną, więc ustawiłem 205 MHz, niestety to samo. Potem już próbowałem 201, 202, 203, 204, które DZIAŁAŁY. Następnie ustawiłem 205 (które już raz się wyłożyło) i zadziałało! Idąc za ciosem przestawiłem na 206, które również działało (dodam, że po każdym przestawieniu sprawdzałem stabilność w stresie i temperatura procka NIE PRZEKROCZYŁA 41 stopni). 207MHz zadziałało, przez chwilę, pulpit się pokazał, wszystko się załadowało, ale blu screen pokazał się podczas "stresowania" procesora no i standardowo restart. Potem już tylko chcąc sprawdzić ustawiłem 220Mhz i blu screen pokazał się już przy bootowaniu, więc odpuściłem i ustawiłem na 206MHz, które działa do tej pory bez zarzutu.

Informacje:

Pentium 4 3.0 GHz (199.5 x 15) HT L2 1MB (Prescott)

ECS P4M890T-M v1.0 Chipset P4M890 OPIS

2x1GB DDR2 Patriot 800MHz

Seagate Barracuda 7200 250GB SATA II

Gigabyte Geforce 8500 GT 512 MB 600/400

Zasilacz Mustang 400W

Co robiłem w BIOSie:

Zacząłem od ustawienia "Timming'u" RAMu zgodnie z poleceniami i napięcia na pamięć. Niestety w moim BIOSie nie było takich ustawien jakie opisywali więc nie wszystko ustawiłem. Zamiast ustawić 2.0 V napięcie ustawiłem 1.9, bo w opcjach biosu było tylko (+0,05, +0,10 +0,15) oraz zwiększyłem CAS Latency o jeden punkt. Potem zabrałem się za FSB i tą część już opowiedziałem. Dodam, że napięcia na procesorze nie ruszałem, bo w moim biosie, albo się nie da zmienić, albo nie potrafię. Więc po całej tej historii, co może być przyczyną tych blue screenów? Popełniłem błąd? Procesor nie wyrabia? Płyta główna, może zasilacz? Proszę o wskazówki do poprawnego podkręcenia procesora, niestety nie jestem specem w tych dziedzinach, co pewnie widać po poscie :slight_smile:

Ps. Jeśli zapomniałem podać jakiś informacji to proszę pytać, dopiszę, porobię screeny itp.

(mati75) #2
  1. Zasilacz do wymiany, nie wyrobi przy oc.

2. jakie chłodzenie na procu?

(Frems88) #3

Boxowe, ale jak już wspomniałem nawet po przetaktowaniu temperatura w stresie nie przekroczyła 41 stopni, więc chyba nie to było przyczyną 'blu screenów'. Ok zasilacz do wymiany, ale nie odpowiedziałeś, co mogło powodować te restarty?

(mati75) #4

ten bluescreeny mogą być złązane ze słabym zasilaczem

(steemm) #5

tylko co ci po ych pustych Mhz w p4 jak masz za zimno w pokoju to sobie podkręć grzejnik :stuck_out_tongue:

(Frems88) #6

Rozumiem, ale skoro nie podnosiłem napięcia na procesorze to dlaczego teraz nie nadąża zasilacz a wcześniej nadążał? Zawsze miałem 1.3/1.4V i po kręceniu tak samo, więc dziwi mnie to.

Edit do postu powyżej: nie masz nic ciekawego do powiedzenia, nic co mogłoby mi pomóc - nie spamuj mojego tematu, nabijaj posty gdzie indziej.