Podkręcanie poprzez gotowiec w biosie

Witam,

Posiadam komputer taki jak w sygnaturze. Sprawdzałem dziś w biosie i zauważyłem cieką opcję w zakładce odpowiadającej za podkręcanie: “Load Optymized CPU OC Setting”, przy którym mogę wybrać procent podkręcenia procesora.

bc663f5cfc4651bdm.jpg

Bezpiecznie będzie tego używać? Czy lepiej samemu ręcznie? Gdy przełączałem na próbę (bez wprowadzania) wszystkie zmiany są stosowane według odpowiednich przeliczników, których musimy się trzymać podczas podkręcania.

Bezpiecznie będzie na 15-20 %, potem trzeba napięcia podnosić.

Jeśli chcesz podkręcić mocniej to niestety musisz podnieść napięcia zasilające procesor,pamięć RAM czy mostek północny w innym przypadku mogą pojawiać się BSOD-y.Komputer może pracować niestabilnie.

Właśnie o to chodzi, że wczytując ten gotowiec wszystko się ustawia. Mnożniki, napięcia - wszystko.

Dlatego się chciałem dowiedzieć na ile można temu ufać? Czy ufać bezgranicznie tylko załatwić dobre chłodzenie i zasilacz?

Ten automat podnosi częstotliwość FSB, a Twój procesor ma przecież odblokowany mnożnik, czyli odpada choćby problem częstotliwości i napięcia dla pamięci RAM. Wniosek prosty, lepiej robić OC samemu przez zmianę mnożnika.

Czyli jest to zupełnie nie opłacalne? Cóż… będzie trzeba przysiąść i poduczyć się tych wszystkich zasad i podkręcić… dzięki;)

Ustaw mnożnik na x20, napięcie CPU na 1,4V, a FSB zostaw na 200.

CPU/NB ustaw na 2800MHz - powinno pójść na 1,3V.

HT ustaw na sztywne 2000MHz, ew. 2100MHz, 1.2V

Z pamięcią RAM musisz sam sobie poradzić, bo nie wiem jaką masz.

PAMIĘTAJ O TYM ŻEBY JAK NAJMNIEJ OPCJI USTAWIAĆ NA AUTO!

ps. jest 6:09, więc mogłem coś pominąć, jak cośto pomogę koło południa :slight_smile:

Powiem Ci szczerze JARObb , że mnie zaskoczyłeś, aż takim dokładnym ustawieniem parametrów. Do podkręcania podchodzę ostrożnie z niewiedzy, ale jeśli tak to spróbuję to wszystko ustawić wedle Twojej porady. Jeśli to coś zmieni to ram jaki posiadam:

Geil 8GB (4x2GB) 1333MHz CL9.

Doczytałem, że Tryb AUTO to ZUO;)

Ja też mam ten procesor , ale podkręcałem tylko mnożnikiem do 3, 9 bez ingerencji w napięcia

Zwykłe pamięci bez radiatorów? Jeśli tak, to zostaw bez zmian.

I jak, działają Ci ustawienia podane przezemnie?

Jeszcze nie ustawiałem bo mam pewien dylemat. Prócz napięcia i mnożnika HT mam też NB - nie mam tam opcji auto, jakie tam wartości ustawić?

Na dwóch kościach pamięci mam coś w stylu obudowy (coś takiego):

awakak171bl_338d4ad30c5f97f37210b55bb1b86c8e_d.jpg

Na dwóch tego nie ma…

NB ustaw na 2600-2800MHz przy napięciu 1,3V

ps. pomyliłem się wyzej - napięcie CPU ustaw na 1,5V, testuj i jeśli przejdzie test, to zmniejszaj.

Ustawiłem jak radziłeś i komputer nie chciał wstać… cóż ograniczę się do podkręcania mnożnikiem, tak jak kiedyś… ale dzięki za rady:)

Bez zmiany napięcia to mnożnik na max X18 ( to będzie chyba 3,7 GHz)

Miałeś kręcić tylko mnożnikiem. Bez ruszania FSB.

Ustawiłem dokładnie to i w taki sposób jak wypisałeś. FSB nie ruszałem. Aktualnie kręcę mnożnikiem bez ruszania HT i NB

Według mnie podkręcenie mnożnikiem jest wystarczające :slight_smile:

No tak, ale podkręcenie NB daje rezultaty podobne do kręcenia CPU :slight_smile:

Bez zmiany napięcia podkręciłem do 4,0 GHz, aż sam się zdziwiłem… na noc zostawiam test OCCT, zobaczmy jak stabilność. Temperatura podczas pełnego obciążenia wynosi 52 stopnie… (przy średnim obciążeniu na boxowym chłodzeniu miałem 56).

Zobaczymy jak stabilność jak coś podniesiemy napięcie:)

Dzięki za rady:)

No i o to chodziło.

Jak przejdzie test, to kręć NB i RAM :slight_smile:

edit: ee! Bez zmianu napięcia, czyli AUTO?