Podkręcanie procesora AMD Athlon 64 X2 5000+, 2,60GHz. Da się to zrobić?

(sewer6) #1

Mam sobie wyżej podany procesor na płycie głównej ASRock AliveNF4G-DVI(ami bios 1.40) i chciałbym go podkręcić. Na tym komputerze gram we wiele różnych gier i chcę, żeby chodził jak najszybciej. Uwierzyłem dodatkowo w mojego proca, gdy przeczytałem ten artykuł (na końcu strony jest mój przypadek).  Będzie wymagał jakiegoś chłodzenia tego typu? (wtedy miałbym je do nowego komputera, który będę składał, bo pasuje też do 1151) czy może tymczasowo wystarczy zwykła boxówa? Mam dobry zasilacz Enlight 400w, świetnie trzyma napięcia. Ogólnie nie znam się na tym i robię to pierwszy raz, dlatego proszę o pomoc. Interesuje mnie nawet najmniejsze podkręcenie, ale z tego co wyczytałem w wyżej wymienionym artykule można z niego wiele wycisnąć.

(RuskaKosiarka) #2

Podkręcanie czegokolwiek na boxowym chłodzeniu to nie jest dobry pomysł.

(Longhorn2009) #3

Możesz poczytać poradnik podkręcania http://www.purepc.pl/podkrecanie/jak_podkrecic_procesor_poradnik?page=0,10 Na obecnym chłodzeniu możesz spróbować pilnując temperatur (max 70st). Pod większe OC potrzebne będzie lepsze chłodzenie. Możesz wziąć Fortisa 3, będzie z zapasem pod nowy zestaw (i5 skylake jak myśle).

Mobo masz budżetowe więc na 4GHz nie licz.

(sewer6) #4

@Longhorn2009 Otomoje obecne chłodzenie. Właśnie tak się wahałem, czy wziąć Fortisa, bo jednak jest droższy, ale nie wiedziałem, czy wydajniejszy, a co do nowego proca, to prawie trafiłeś, bo biorę i7 Skylake.

Dzisiaj przy grze w CS Go włączę H\W monitor i  zobaczę jak tam temperatura. Normalnie, gdy np. przeglądam internet jest nie więcej niż 37*C. Ogólnie mam pastę chłodzącą Revoltec Diamond. Informatyk mówił, że to jest jedna z lepszych, czy tak na prawdę jest?

(Longhorn2009) #5

Dobra była może pare dobrych lat temu. Teraz np. Zalman STG-2 w podobnej cenie oferuje sporo lepszą wydajność. Ale przynajmniej nie wcisnął ci kitu w stylu silikonowej za kilka zł. Chłodzenie masz typowe BOX, takie samo szło potem do AM3 i sporo mocniejszych procków, więc jakiś margines wydajności na pewno jeszcze ma.

Pod i7 poleciłbym ci fortisa 3. Jeśli już kosztujesz się na procesor za ponad 1,5k (IMHO jeśli do gier to całkiem zbędnie) to już te 40zł extra dobrze byłoby wydać na lepsze chłodzenie. Chyba że nie planujesz wersji z odblokowanym mnożnikiem i nie będziesz podkręcał to jeszcze fera ujdzie.

(sewer6) #6

Ale mam jeszcze małe pytanko odnośnie fortisa: Czy jego pasta boxowa będzie lepsza, niż moja?

No i tak myślałem o i7, bo chciałem, żeby był świetnym prockiem przez duuuuuuuuuuuużo lat. Komputer miałby służyć m. in. właśnie do gier.

(Longhorn2009) #7

Właściwe podejście w przypadku graczy to częste modernizacje (nawet co 8 mies), a sprzęt może być choćby ze średniej półki. Spójrz na kilkuletnie zestawy z C2Q. Nowy pentium G4400 za 300zł będzie wydajniejszy od np. takiego Q6600 który miał cene sugerowaną przez intela na poziomie 850 dolarów w dniu premiery (wtedy dolar oczywiście nie kosztował ponad 4zł). Podobnie karty graficzne. Sprawdź w co zagrasz na np. 8800GT. To lata 2007-2008, ale jak rozumiem mówiąc o tym że chcesz użytkować sprzęt przez wiele lat to tego typu czas masz na myśli. Podobny przykład z i7 serii 900 i LGA1366.

Bardziej polecałbym ci kupić np. i5 6600k + Z170 i gdy wydajność nie będzie cie zadowalać podkręcić go. Wydasz mniej a wydajność w grach pomiędzy i5 a i7 to nierzadko 5-10 klatek, więc dodatkowy wydatek raczej nie opłaca się. Gdy sprzęt zestarzeje się zmieniasz na nowszą generacje, nadmierne inwestowanie “na przyszłość” to przejaw wg mnie braku wyobraźni i znajomości sytuacji jak mocno starzeje się cały sprzęt komputerowy.

Odpowiadając na pytanie dot. pasty, polecałbym ci użyć pasty dołączonej do chłodzenia. Ma dość dobre parametry i jeśli zmieniać to na minimum poziom Noctuy NT-H1.

(sewer6) #8

Dzięki za cenne porady.  Gdyby nie ty, niepotrzebnie wydał bym więcej pieniędzy bez sensu. :slight_smile:

(sewer6) #9

Wracając do podkręcania, mam jakiś walnięty BIOS i nawet nie znalazłem nic o HTT, ani HT, w ogóle stosunkowo mało tam jest opcji. To jest ami bios, v 1.40. Nie było też żadnych z napieć, które są tam podane. Z tych pierwszych opcji, to też nie znalazłem za wiele.

W Advenced Settings->Chipset Configuration

CPU - NB Link Speed - ustawione na auto, ale były też opcje 200MHz, 400MHz, 600MHz, 800MHz i 1000MHz

CPU - NB Link Width - ustawione na auto, ale były też opcje 8 bit i 16 bit

NB - SB Link Speed - ustawione na auto , ale były też opcje 200MHz, 400MHz, 600MHz, 800MHz i 1000MHz

Nie ogarniam za wiele, to dla mnie trochę czarna magia. Przysłać jakieś screeny z BIOS-u?

Próbowałem też Clockgenem, ale mogłem podnieść max. 12MHz, bo potem już zegar taktował cały czas 2611,96MHz, czego bym nie zrobił. Po restarcie wracało 2600MHz, a po uruchomieniu samego programu było znów 2611,96MHz. Włączyłem tymczasowo opcję AM2 boost, to podniosło taktowanie o jakieś 100MHz, wtedy spróbowałem z ClockGenem i dało się podnosić zegar. Podnosiłem go stopniowo, po jakieś 10MHz, przy grze w CS Go. Temperatura nie przekraczała 43*C. Gdy doszedłem do około 2875MHz, FPS na najwyższych wymaganiach wynosiły 15-40 i wtedy komputer zawiesił się i jakoś dziwnie wibrował (coś w środku). Nie wiem co to było, ale domyślam się, że mimo wszystko to nie jest kres możliwości tego proca, pewnie po prostu coś się ścieło, bo przecież robię to wszystko na Win XP 32bit.