Podkręcanie Procesora AMD i DDR SDRAM!

Witam!

Mam zamiar podkręcić komputer, dokładnie chodzi mi o Procesor i pamięć. Niestety kompletnie nie wiem jak się do tego zabrać :wink:

Czytałem już wiele instrukcji o podkręcaniu, niestety nie znalazłem konkretnej, która dotyczyła by mojego sprzętu. W ogóle większość była dla mnie niejasna, dlatego proszę was o jasną instrukcję (Dobrze wytłumaczone :D).

Oto mój sprzęt:

Komputer:

System operacyjny - Microsoft Windows XP Professional

Dodatek service pack systemu operacyjnego - Dodatek Service Pack 2

Płyta główna:

Typ procesora - AMD Athlon XP, 1666 MHz (6.25 x 267) 2000+

Nazwa płyty głównej - ASRock K7S8X (6 PCI, 1 AGP, 3 DIMM, Audio, LAN)

Mikroukład płyty głównej - SiS 746FX

Pamięć fizyczna - 256 MB (PC2700 DDR SDRAM)

Typ BIOS’u - AMI P1.90

Ekran:

Karta wideo - NVIDIA GeForce4 MX 440 with AGP8X (64 MB)

Zasilacz: Codegen 300W, jeśli będzie za słaby to ostatecznie wymienię na Ultra-Media 450W :stuck_out_tongue:

Od końca :slight_smile:

Zasilacz potrzebny będzie od strony stabilności napięć a nie mocy w twoim wypadku 300-350W wystarczy

Pamięci: co tu podkręcać ? Tu trzeba dokupić 1x 512 DDR 3200 zamiast tego co masz.

Procesor najbezpieczniej podkręcać podnosząc częstotliwość FSB na poziomie biosu. NIestety nie wiem jaką wersję biosu masz więc trudno krok po kroku podać w której zakładce masz opcję podnoszenia FSB

wymień, ale na coś lepszego a nie na coś takiego :wink:

Procesor chyba jest podkręcany bo Athlon XP 2000+ 1.66 GHz ma takie standardowe ustawienia 12.5 x 133 MHz a tu jest 6.25 x 267 MHz.

a pomnóż sobie jedno i drugie i jaki znak pomiędzy wstawisz? ;/

najpierw wymień zasilacz, a później kręć sprzęt.

a co tu tłumaczyć dla każdego proca? Zawsze jest tak samo, kręcisz przez fsb/HT…

co ty nie powiesz, nie znalazłeś konkretnej?

http://forum.idg.pl/index.php?showtopic=9525

to nie jest konkret?

Przeczytałem tę stronę, ale niestety nie mogę tego znaleźć w BIOSIE:

(3) Teraz trzeba zapoznać się z niektórymi opcjami BIOSu, które są przydatne przy podkręcaniu (w zależności od płyty głównej nazwy mogą się różnić)

(3.1) Core Frequency (lub coś podobnego) - fsb procesora. Lepiej dobrze się zapoznaj z tą opcją - będzie Ci potrzebna .

(3.2) Memory Frequency Ratio (lub podobne) - Stosunek fsb do częstotliwości pamięci. Najlepiej ustawić na 1:1, czyli taktowanie synchroniczne. Uzyska się wtedy trochę wyższą prędkość i lepszą stabilność.

(3.3) Memory Timings - opóźnienia pamięci - im krótsze opóźnienie tym szybciej działa pamięć przy tej samej częstotliwości (między na przykład 8-4-4-2.5 a 6-3-3-2 jest różnica wydajności na korzyść tego drugiego ustawienia). Zwiększając opóźnienia możemy uzyskać wyższą częstotliwość pamięci.

(3.4) Core Voltage - napięcie rdzenia. Zwiększając napięcie, temperatura procesora zwiększa się znacznie, ale procesor może działać z wyższą częstotliwością.

(3.5) Memory Voltage - To samo co wyżej, tylko że zamiast procesora zwiększa napięcie pamięci.

(3.6) Chipset Voltage - To samo co wyżej, ale dotyczy chipsetu.

(3.7) Multiplier - Mnożnik. Służy głównie do zmniejszania go, żeby uzyskać wyższe fsb, dzięki czemu podkręca się nie tylko procesor, ale cały system. Jeżeli mamy słaby RAM lub płytę główną, a mimo to chcesz podkręcić procesor, to możesz zwiększać mnożnik. Rośnie wtedy wydajność tylko procesora.

Więc musisz poszukać czegos co nazywa się podobnie ;]

Ewentualnie instukcja do płyty głównej i czytaj.

Zabrałem się w końcu do podkręcania procka. Po wielokrotnych resetach Biosu udało mi się podkręcić go przez fsb z 1667 MHz do 1866 MHz przy śr. temp. ok. 50 - 53 (W stresie - Prime95). :mrgreen: Gdzieś w internecie widziałem, że podobno można go podkręcić jeszcze do 2,3 GHz! :o Czy to prawda? Jeśli tak to w jaki sposób?

Niestety nadal po wielokrotnym przeczytaniu polecanej strony, nie wiem jak podkręcić pamięć :frowning:

Czy to prawda, że Amd Athlon XP 2000+ z mnożnikiem 12.5 nie da się podkręcać?

Jak podnosisz FSB, to podnosisz częst. pracy pamięci.

Niestety nawet jak podnoszę fsb pamięci, nie widzę żadnej różnicy.

może ustawiłeś je na sztwyno w BIOS. Daj screena z programu CPU-Z z zakłądki memory.

Niestety nie ma sensu robić screena, ponieważ jest wypełnione tylko 1 okienko Size: 256 MBytes. O co chodzi z tymi timingami?

Nie ma określonej maksymalnej możliwej częstotliwości dla danego modelu proca, po prostu jeden ma farta i podkręci do 2.3 GHz a drugimu przy 1.8 się spali.Są lepsze serie i gorsze, po za tym też kwestia sprzętu:

zasilka

chłodzenie

płyta

Im są niższe tym lepiej.

Im wyższe takty tym luźniejsze musza być taimingi i na odwrót.