Podkręcanie procesora amd sempron 3200+ 1.8GHz

(Danielsalata94) #1

Witam chciałbym podkręcić taki procesor amd sempron 3200+ 1.8GHz na płycie asus m2n8-vmx do takiego stopnia żeby nie trzeba było dodatkowego chłodzenia. Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuje.

(Szymon Kumorek) #2

podkręcaj normalnie jak w każdym z setek tutoriali na necie, byle temperatura w stresie (po około godzinie, min 30 minut),(obciążaj np. Orthosem) nie przekraczała 65 - 70°C

(Danielsalata94) #3

Dobra ale maksimum ile mogę wyciągnąć z tego procka bez chłodzenie i podnoszenia napięcia

(Airborn) #4

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny. W przeciwnym razie temat zostanie przeniesiony do śmietnika.

(Tomson 13ck) #5

Jak podkręcisz włączasz orthosa i sprawdzić czy będzie system stabilny i mierzysz temp.

(Danielsalata94) #6

Podkręciłem z 1.8GHz do 2.0GHz chciałem jeszcze trochę wyciągnąć ale komp się wyłączył to znów ustawiłem na 230 MHz i było dobrze do czasu gdy włączyłem grę komp się zmulił i zrobiłem reset, wyłączył się to znów ustawiłem na 1.8GHz z obawy o uszkodzenie. Co muszę zrobić żeby się nie resetował lepsze chłodzenie, wiatraczek z tyłu obudowy. Proszę o szybką pomoc :oops:

(Donaszym) #7

Pamietaj, że podnosząc fsb podnosisz też taktowania pamięci... 230 to moze okazać się za dużo dla Twoich modułów o których nawet nic nie wspomniałeś. przy fsb 230 pamięci mają 460 - musisz poluzowac timingi, albo zejść niżej z dzielnikiem FSB:DRAM.

Polecam poczytać więcej i bardziej szczegółowo tą mase artykułów, która jest dostępna na sieci. Gotowego rozwiązania raczej Ci nikt nie podsunie pod nos.

ps. bez znacznego podnoszenia napięcia na podzespołach nie słyszałem jeszcze żeby ktoś uszkodził komputer, więc bez obaw przy testowaniu. No chyba, że twoim zasilaczem jest no-name... Wtedy to ja bym nic nie zmieniał w konfiguracji na Twoim miejscu.

(Danielsalata94) #8

Ale nie podnosiłem całego fsb tylko same taktowanie procka z 200MHz do 230MHz 240 już się wyłączał ram 512 ddr2 667MHz ale w poniedziałek będę miał 2X1GB ddr2 800MHz. A napięcie procka o ile trzeba podnieść żeby było można mieć bezpiecznie te 230MHz i 2.0 GHz

(Donaszym) #9

Sory bo założyłem na starcie, że jesteś na platformie 939...

Podnosząc "CPU FSB Frequency" na 230 podnosisz także taktowanie pamięci RAM! Z tego co piszesz to masz pamięci 667...

Gdy FSB ustawisz na 230 przy dzielniku "FSB:DRAM Ratio" [1] to ram chodzi Ci na: 230*2*1,66 co daje 764MHz co może być zbyt dużą dla nich wartością (dla ddrek 800 przy tym dzielniku (1.66) będziesz mógł jeszcze podciągnąć FSB w górę co przełoży się na wyższe taktowanie procesora, albo ustawić ten dzielnik na [1] wtedy 230*2*2 co da Ci 920MHz na pamięciach osiągalnych spokojnie na dobrych 800CL4 z timingani np. 5-5-5-15 ). Co do napięć to staraj się nie przekraczać 1.4V - no chyba, że masz jakieś lepsze chłodzenie niż boxowe. Wszystko zależy od temperatury jaką będziesz miał przy obciążeniu procesora...

(Danielsalata94) #10

Ale jak już mówiłem podręcałem tylko cpu "CPU Frequency (MHz)" nie całe fsb

(Donaszym) #11

to zobacz w cpu-z co sie dzieje z czestotliwoscia pamieci jak zmieniasz cpu freq...

(Mariuszlisnianski) #12

przy sempronie pamięci ddr2??

jaką masz płyte główną niewierze że na takim procku takie pamieci ....

ja miałem athlona 3500+ i miał ddr-ki

(Danielsalata94) #13

asus m2n8-vmx a co w tym dziwnego ze ddr2

(Mariuszlisnianski) #14

aaa już wszystko jasne ta płyta ma socket AM2 ,zmyliło mnie to bo wyżej ktoś pisał o 939 :smiley:

(Donaszym) #15

sprawdziłeś?

(Danielsalata94) #16

zobacze jutro bo dziś trochę na allegro tu i tam

-- Dodane 17.05.2009 (N) 10:17 --

Zapomniałem dodać ze mam taki zasilacz colorsit switching power supply atx12v p4 dobry jest do podkręcania

(Mariuszlisnianski) #17

lepszy byłby np jakiś cziftek(po polsku napisałem) ...