Podkręcanie procesora AMD

(adamok) #1

Witam!

Czytałem i oglądałem wiele różnych rzeczy na temat podkręcania, lecz wszędzie są różne teorie. Jak to jest z oszczędzaniem energii ( CnQ, C6, APM, EPU ) Wyłączać czy nie wyłączać?

(Longhorn2009) #2

Tak, przy podkręcaniu może powodować niestabilność.

(adamok) #3

A jakie chłodzenie byś polecił do tego procesora ( 150zł ) tak aby utrzymało go na 4.5 GHz oraz było kompatybilne ze slotami pamięci RAM ( 1 slot może być zasłonięty ) ( Posiadam wysokie radiatory :confused: )

(krejzol123) #4

Z tym oszczędzaniem energii najlepiej sprawdzić u siebie samemu bo jednemu może powodować niestabilność a u drugiego działać bez żadnych problemów warto spróbować ponieważ nie widzę sensu działania procesora 4.5 ghz w przeglądarce. Co do chłodzenia może takie ? http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-raijintek-ereboss-0p105250-602806/

(adamok) #5

Widzę że chłodzenie bardzo wydajne, czy tylko aby napewne nie będzie kolidowało z pamięciami HyperX ? http://www.komputronik.pl/product/166712/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Kingston_HyperX_DDR3_2x_4GB_1866_MHz_XMP_CL9_Predator.html?gclid=Cj0KEQjw3cKeBRDG-KKqqIj4qJgBEiQAOamX_d_9-iAZpZS_ASqt-nakoDNMDf9SV8p6wpPsOt1daX8aAhDj8P8HAQ&gclsrc=aw.ds

(Longhorn2009) #6

Wysokie pamięci będą kłopotem, ale chłodzenie pokroju Fortis 2 powinno wejść. Miałem fortis 1 w poprzednim komputerze i zmieściłem pod wentylator pamięci, z tym że miałem pamięci low profile, za to drugi i kolejny slot były "bezkolizyjne". Tak samo jest przy obecnym Fortis 2. Ereboss będzie za duży, ma ok. 3cm większy radiator od fortis 2, więc podejrzewam żadnej z tych pamięci byś nie zmieścił przy wentylatorze umieszczonym od przodu obudowy.

Do OC Fx-a fortis 2 wystarczy i takie też chłodzenie polecałbym ci, u mnie w dobrze wentylowanej budzie utrzymuje i5 4690K przy temp. na poziomie 32st C - podczas pisania tego postu czyli jest extra. Z oc na poziomie 4.4GHz też spokojnie sobie radzi..

(adamok) #7

Tak, tylko jest taki mały problem, ty posiadasz Intela ja AMD, na AMD jest całkowicie inny montaż Fortisa 2, na AMD montuje się go wentylatorem do góry i zasłania wtedy 2 sloty. Mógłbym ustawić pamięci obok siebie ale nie będą pracowały w trybie dual channel, także nie wiem czy warto. Rozglądałem się także za Fera 2, lecz nie wiem czy było by to opłacalne przejście ze Spartana He924, i nie wiem czy zdoła utrzymać temperatury przy 4.5 GHz. Żebym wiedział że będą takie problemy z pamięciami to kupiłbym z niskim profilem, kiedyś kosztowały mnie one niecałe 220 zł, teraz prawie 350 zł :stuck_out_tongue: Ogólnie coś czuję że będzie ciężko znaleźć dobre i pasujące chłodzenie :confused:

Myślę też na HR-02 Macho, ponoć jest asynchroniczny i niby nie powinnien kolidować z pamięciami.

(Longhorn2009) #8

Macho jest już praktycznie niedostępne jako nowe w sklepie, w dodatku większe od fortisa 2.

Obecnie jakie masz temp na spartanie po OC? Tak patrzę jak tutaj jest montowany fortis 2 https://www.youtube.com/watch?v=6BWZPRPug1Q i wygląda mi jakby tylko pierwszy slot był kolizyjny.

Co do pamięci z wysokimi radiatorami - te radiatorki niewiele dają, a tylko wychodzą potem jaja przy większym chłodzeniu, to fakt.

(adamok) #9

Na 3.9 GHz w OCCT 15min dochodzi do 70 stopni także różowo nie jest, na szczęście nie chodzi cały dzień pod obciążeniem. Macho jest dostępne :stuck_out_tongue:

Na końcu twojego filmiku widać ile dokładnie slotów zasłania :confused: Jak patrzałem to wielkość radiatora jest równa wielkości pamięci bez radiatora także lipa :/. 

Macho może i jest większe od Fortisa ale z tego co widziałem dało radę zamontować już pamieć w 2 slocie. Jeszcze zobacze z tym fortisem.

Edit:

Jednak Fortis na AMD przysłania 2 sloty, gdzie na Intelu tylko 1. Cooler ma bardzo przystępny wynik ceny do oferowanej wydajności, do macho musiałbym ponad 80 zł dołożyć :confused:

Chyba że jeszcze Fortis 1?

(Longhorn2009) #10

Sprawdź fortisa 1 - jest mniejszy. Co do macho dajesz link do wersji black and white, to inny model niż zwykły macho rev.2.

(adamok) #11

A co sądzisz o tym? http://pcfoster.pl/artykul/raijintek-aidos-i-themis---test-coolerow-cpu/1210-5.html

Themis? Bo widzę że ten mały cooler ma całkiem przyzwoite wyniki.

(krejzol123) #12

Miałem na początku polecić Ci tego themisa ale znalazłem EreBossa w takim wypadku jak masz za wysokie radiatory pamięci polecić mogę : 

lub 

lub 

Bardziej stawiałbym na themisa lub tego enermaxa 

(adamok) #13

Obejrzałem Themisa, i pojawił się ten sam problem co w przypadku fortisa 2 - montaż horyzontalny AMD.

(krejzol123) #14

Ten enermax wydaje mi się być ok. Tylko nie wiem jak z mocowaniem na amd 

(adamok) #15

Widać że tylko kupno Enermaxa mi zostało :confused: Lub Fortisa 1.

(krejzol123) #16

Jeżeli ja miałbym kupować teraz chłodzenie na procka wybrałbym własnie enermaxa lub EreBossa ( w twoim przypadku odpada ) 

(adamok) #17

Tylko są 3 różne wersje tego chłodzenia, na którą się zdecydować

(krejzol123) #18

Różnią się chyba tylko wentylatorem z komentarza wyczytałem że wersja z podświetleniem ma inny wentylator niż TB i jest trochę głośniejszy. Tak mi się przynajmniej wydaje :) 

(adamok) #19

Ale najpierw skuszę się jednak na http://www.morele.net/chlodzenie-cpu-thermalright-hr-02-macho-120-rev-a-tr145-621401/

Jak nie będzie pasować to odeślę.

(krejzol123) #20

Chłodzenie godne uwagi jak nie będzie kolidowało z pamięciami to będzie jak najbardziej ok ! : )