Podkręcanie procesora Athlon 2000 XP

(Mirekwk) #1

Witam!

mam pytanie dotyczące podkręcania procesorów;

ile bezpiecznie mogę podkręcić Athlona 2000 XP??

Z góry dzięki za informacje.

(Błażej) #2

3 posty niżej oczywiście nie zauważyłeś?

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=130796

Każdy procek kręci się inaczej.

Jaki masz zasilacz?

(Mirekwk) #3

hmmm... gdzie można sprawdzić jaki mam zasilacz?

(Błażej) #4

Zdejmij obudowe i sprawdź na naklejce na zasilaczu(Firma, Waty)

(Mirekwk) #5

CODEGEN "S" 300V 300X1 o ile to jest to...

(Pawel0303) #6

Najpierw zmień zasilacz dopiero póżniej bierz sie za podkręcanie. Ten zasilacz może ci kompa zjarać podczas podkręcania i nie tylko

(Mirekwk) #7

to znaczy, że jak podkręciłem go już do 1.9 (obecna temperatura 41 stopni) to muszę go "odkręcić"?

(Pawel0303) #8

Tak, lepiej będzie jeśli go odkręcisz. Na takim zasilaczu się nie podkręca kompa, ponieważ może być to bolesne dla kompa.

P.S. Jak mam ktoś link z opiniami na temat zasilaczy typu codegen, megabajt to niech poda koledze MWD to sobie poczyta.

(Ferdek31) #9

przy tym zasilaczy to raczej odpuść podkręcanie procka, zależy to też od płyty jakie ma opcje / zmiana szyny FSB, mnożnika jeśli nie zablokowany, napięcia na procku itp / oraz pamięci Ram jakie masz. Jeżeli masz Athlona 2000 XP na jądrze Palomino za wiele nie osiągniesz ok. 100 MHz czyli do A 2100, jeżeli masz na jądrze Thoroughbred B to możesz podkręcić nawet ponad 400 MHz czyli do A 2600, oczywiście częstotliwościowo bo Cache L2 nie zwiększych. Najlepszy jest do podkręcania jest na jądrze Thorton, można z niego wycisnąć nawet ponad 500 MHz czyli odpowiednik A 3200. Ale przy tak ekstremalnych podkręceniach musi byż dobry zasilacz, chłodzenie, pamięci i odpowiednia płyta. I tak nigdy nie ma gwarancji, że się coś nie uszkodzi np. chipset albo dysk. Dlatego należy zawsze to robić "małymi krokami" i testować np. Prime czy jakimś programem mocno obciążającym procesor. Ja swojego Athlona 2200 standardowo pracującego na 1800 MHz podkręciłem do 2200 MHZ przy pełnej stabilności.