Podkręcanie procka

Cześć mam do was bardzo ważną prośbę a mianowicie chodzi mi o podkręcenie procka amd athlon x2 4800+.Chciałbym go coś podkreci gry mi nie idą.Bardzo proszę o pomoc.Jakim to programem robić czy w biosie?.Stosowałem program glock czy jakoś tak ale gdy przesunąłem suwak to komp mi się i wieszał i tyle nie poszło dalej.Narazie nie mam kasy na nowy procek i dlatego chciałbym sobie go podkrecic.Mam windowsa 7 sp1 Ultimate.

Mój sprzęt:

2gb ram ddr2

Płyta główna :asus m3a

To że ci nie “idą” gry to zapewne wina beznadziejnej karty graficznej, a nie procka, jego podkręcanie nic ci nie da, grafiki zapewne też nie. Podaj jaką masz dokładnie kartę graficzną.

@kamiloo96

a może coś więcej - jakie bebechy ma ta twoja maszyna śmierci :wink:

Paranienormalny , potwierdzam.

OC służy raczej podwyższaniu liczby klatek na sekundę.

Jeśli “gry Ci nie idą” to po OC też “nie pójdą”.

■■■? Właśnie ilość klatek na sekundę w grach to kwestia wydajności karty graficznej, a nie procesora.

Zawsze myślałem, że poddać overclockingowi można też GPU ^^

Jest inaczej?

A OC procesora też trochę daje (nie wiem czy w fps, bo nie gram).

Można, ale z kału złota się nie zrobi, że tak powiem. Jak ktoś ma grafikę zintegrowaną albo dedykowaną do filmów, to żaden OC nic nie da.

Iks De … ^^

Panowie, podkręcenie CPU także daje wzrost FPS, zależne jest to od gry, od tego jak program (gra) został zoptymalizowany itp.

np. takie GTA4 nie chodzi mi płynnie ze względu na słaby procek, ale BF3 chodzi płynnie na maxa ze względu na dobrą kartę graficzną.

Co do pytania:

Jak Ci nie chodzą to nie pójdą (tak jak kolega wyżej)

Możesz zyskać trochę wydajności (tak naprawdę to zawsze zyskasz po podkręceniu moc obliczeniową), ale teraz sprawa czy ten wzrost zauważysz ;]

Ja przy pokręcaniu kożystałem z biosu.

Musisz uważać na temperatury (polecam program Aida64)

Podkręcać niewiele (co kila MHz) i testować stabilność (czy się nie wiesza, nie grzeje i czy nie ma BSOD’ów)

Pamiętaj że RAM też Ci się może podkręcić poprzez zwiększanie częstotliwości (CPU Clock) więc radzę uważać, zawszę można zrobić pewien myk (ale o tym nie tutaj)

Ja aktualnie jadę na standardowych zegarach (CPU i RAM - GPU lekko podkręcone ;] ) ale obniżyłem napięcie na CPU aby była niższa temperatura i wszystko jest stabilne (zaznaczam że mniejsze napięcie przy standardowych zegarach)

Jak chcesz sporo podkręcić PC to musisz mieć dobre chłodzenie i dobrą cyrkulację powietrza.

Często z podniesieniem taktowania zegarów wiążę się podniesienie napięcia procesora (NIEBZPIECZNE - Może CI się spalić)

Ogólnie jak jesteś zielony to nie radzę Ci się brać za podkręcanie ;] choć z drugiej strony ja sam się bawiłem (oczywiście czytałem trochę wcześniej i przydało by się też znać j.angielski w stopniu podstawowym przynajmniej ;] )

mam geforce 8600 gt 512mb ddr3 wedlug mnie to ona chyba wini

Wbrew pozorom nie jest to zła karta, sam obecnie ją mam i nawet BF3 w 1024x768 na low działa płynnie, także sprawa dziwna. Może masz syf w systemie?

Ja bym na twoim miejscu przeinstalowal system, pewnie 99% zaśmiecony… Zgraj se co trzeba na jaki dysk przenośny czy coś, potem se wgrasz. Na pewno będzie widoczna różnica.

OC CPU nic nie daje? Daje, ale gdy gra się odpala i działa, po OC mogą (nie muszą, zależy od gry) wzrosnąć FPS’y. Zależy od stopnia OC i od reszty, ale niektórym wzrasta nawet o ponad 10FPS - a to już jest coś. Do tego można podkręcić GPU i fakt - cudu nie sprawi, że się nagle będzie wszystko na ULTRA odpalać, ale też może polepszyć sprawę :wink:

nie mam syfu ponieważ windowsa przeinstalowywałem jakieś 1mc temu także wiecie.

Przez miesiąc można zrobić gigantyczny syf w systemie.

Może w końcu wyjaśnisz pojęcie, że gry ci nie idą? Jakie to gry? Objawia się to jakimiś błędami, czy chodzi ci o płynność gier?

NP. dajmy grę Assasins Creed Revalations -na wysokich detalach tnie.

Bo będzie cięłe, zwłaszcza na wysokiej rozdzielczości - to nowa gra, ma swoje wymagania. Do high res i high detali w nowych grach trzeba ci mocnej grafiki, podkręcaniem procka nic nie zyskasz.