Podkręcanie procka

(Marcinb677) #1

Cze moj procek najwiecej wyciska do 500 Mhz a ja w tej chwili mam zegar w wysokosci 433 mhz i mam pytanko czy moge go podkrecic mna maksa odrazu czy musze najpierw zmienić płytę główna i zasilacz?? moja płyta glowna to: MSI MS-6163(Pro) (2 ISA, 5 PCI, 1 AGP, 3 DIMM)

(Focus89) #2

Nie koniecznie musisz wymienieniać zasilacz i płytę. Napisz jaką masz temp. na max. obciążeniu i na minimalnym. Do obciążenia procesora możesz użyyć programu Prime95 (options, torture test) po ok godzinie sprawdz jaką masz temperaturę np. programem Everest lub Aida.

(JNJN) #3

A jaki to masz procesor oryginał.

(Marcinb677) #4

Podczas testu tym programem Prime 95 moj procesor nie odczul obciążenia temperatura trzymala sie na przelomie 37/38 stopni celsjusza a procesor byl przetaktowywany niewielkimi sumami megaherców.

(Proph3t) #5

Jak podkręcasz przez FSB co jest najbardzioej prawdopodobne to nie radziłbym - ten proc kręci się do 560 jeśli to celek ale za szybka szyna to zabójstwo dla urządzeń na PCI

(Marcinb677) #6

Procka bede podkrecał przez BIOS ale nie wiem czy on to wytrzyma. z 433 Mhz do 500 Mhz

(Proph3t) #7

To napisz jakiego masz celka czy pentiaka, ja swojego celka wykręciłem na 561Mhz z 433Mhz.

I się trzyma tylko że wszystkie urządzenia na PCI tj. sieciówka itp mają założone chłodzenie bo by się usmażyły :smiley: ponieważ na starych MOB-kach wraz ze zwiększeniem FSB rośnie też prekość szyny PCI.

(Marcinb677) #8

Mam Celerona 433 Mhz

(Proph3t) #9

To śmiało podnieś FSB tylko jak zacznie się coś dziać (pewnie przy 560Mhz) to go zwolnij lub dołóż chłodzenie.

(Marcinb677) #10

Moj procek Celeron dochodzi tylko do 500 Mhz a jak myslisz jak go podkrecić tzn. chodzi mi o predkosc czy od razu na maxa czy stopniowo

(Focus89) #11

Nigdy nie podkręcaj od razu na prędkość jaka cię interesuje. Zawsze podkręcaj stopniowo i staraj się śledzić temperaturę procesora. Do tego możesz go jeszcze obciążać programem Prime95 żeby odczytać temperaturę w stresie.

(Proph3t) #12

Dokładnie i mimo iż może się zdawać że na 560 śmiga bez zarzutów to jednak tak nie jest (wiem bo sobie upiekłem proca)