Podkręcanie RAM-u

Witam! chciałbym podkręcić sobie Pamieć tylko niewiem co i jak.

Trzeba to robić z poziomu BIOS-a czy są jakies programy do tego?

Moj konfig to:

IP4 3.06GHZ

ASUS P5S800-vm

GF 6800gs

Zasilacz: Zalman ZM400B-APS

Pamieć Crucial Ballistix 2X512MB DDR PC3200 • 2-2-2-6 • UNBUFFERED • NON-ECC • DDR400 • 2.8V • 64Meg x 64

Part No: BL2KIT6464Z402

Zwiększaj FSB pamięci co 5-10 MHz. Po każdej zmianie uruchom 3DMark03 lub Memtest. Jeśli komp przestanie działać poprawnie to zminiejszaj FSB o 1 MHz, aż będzie dobrze chodził. Możesz równiez zwiększyć napięcie zasilania RAM-u, ale 2,8 V to już sporo, a nie znam tego typu pamięci. Zmiana FSB zwiększ również częstotliwość procesora, więc wszystko działa szybciej. Możesz równie obniżyć timingi RAM-u - zależy to od Twojej płyty i pamiątek, chociaż 2226 to dobry wynik. Jak widzisz kombinacji jest trochę - pamiętaj o dobrym chłodzeniu, bo podkręcanie mocno zwiększa wydzielanie ciepła.Zasilacz powinien Ci wytrzymać, ale ostateczną odpowiedź da praktyka, bo zarówno grafika jak i procek nie należą do najsłabszych.:mrgreen:

Ale chcesz kręcić razem z prockiem? Bo możesz jeszcze obnizać opóźnienia.

Na procku mi nie zalezy.

Btw. Mam temerature procka 75 do 83 stopni a mobo 55 do 63 w CZym moze byc problem? Kupic Nowy wentylator?

I Ty z takimi temperaturami chcesz jeszcze cokolwiek kręcić ? Ryzykant jesteś wielki. Zmaina wietrzenia budy na pewno Cie czeka , wcześniej odkurzenie radiatora , nowa pasta na procesor … etcetera. Poczytaj o tym w necie , jest tego masa.

eee ziomal dla P4 to normalka :stuck_out_tongue:

ale racja racja trzeba poczyścić wszelakie radiatory, wentyle.

Szukałem w biosie opcji FSB ale niestety niemogłem nic znaleźć.

Może być tak że mój MOBO nie supportuje O\C?

Jakiego masz biosa?

Mam Amercan Megatrends wersja 8.09

piszesz takie głupoty, że jakby mi mysz ożyła to schowała by sie pod klawiature!

co ma 3dmark do krecenia ramu? doszukując sie jakiegokolwiek rozwiązania, doszedłem do wniosku, ze moze w temacie chodziło o kręcenie ramu na karcie graficznej, ale chyba nie.

do testów pamieci: Sis SoftSandra, Everest, SuperPI

Dzięki Mario ale ja chcialbym pamięc podkrecić lub

Są jakies programy do podkrecania FSB z poziomu windowsa?

Lub cos do obnizania timingow?