Podkręcanie RAM-u

(Maciej1991 1991) #1

Witam! chciałbym podkręcić sobie Pamieć tylko niewiem co i jak.

Trzeba to robić z poziomu BIOS-a czy są jakies programy do tego?

Moj konfig to:

IP4 3.06GHZ

ASUS P5S800-vm

GF 6800gs

Zasilacz: Zalman ZM400B-APS

Pamieć Crucial Ballistix 2X512MB DDR PC3200 • 2-2-2-6 • UNBUFFERED • NON-ECC • DDR400 • 2.8V • 64Meg x 64

Part No: BL2KIT6464Z402

(Gugu007) #2

Zwiększaj FSB pamięci co 5-10 MHz. Po każdej zmianie uruchom 3DMark03 lub Memtest. Jeśli komp przestanie działać poprawnie to zminiejszaj FSB o 1 MHz, aż będzie dobrze chodził. Możesz równiez zwiększyć napięcie zasilania RAM-u, ale 2,8 V to już sporo, a nie znam tego typu pamięci. Zmiana FSB zwiększ również częstotliwość procesora, więc wszystko działa szybciej. Możesz równie obniżyć timingi RAM-u - zależy to od Twojej płyty i pamiątek, chociaż 2226 to dobry wynik. Jak widzisz kombinacji jest trochę - pamiętaj o dobrym chłodzeniu, bo podkręcanie mocno zwiększa wydzielanie ciepła.Zasilacz powinien Ci wytrzymać, ale ostateczną odpowiedź da praktyka, bo zarówno grafika jak i procek nie należą do najsłabszych.:mrgreen:

(McDracullo) #3

Ale chcesz kręcić razem z prockiem? Bo możesz jeszcze obnizać opóźnienia.

(Maciej1991 1991) #4

Na procku mi nie zalezy.

Btw. Mam temerature procka 75 do 83 stopni a mobo 55 do 63 w CZym moze byc problem? Kupic Nowy wentylator?

(system) #5

I Ty z takimi temperaturami chcesz jeszcze cokolwiek kręcić ? Ryzykant jesteś wielki. Zmaina wietrzenia budy na pewno Cie czeka , wcześniej odkurzenie radiatora , nowa pasta na procesor .... etcetera. Poczytaj o tym w necie , jest tego masa.

(Wigrus1) #6

eee ziomal dla P4 to normalka :stuck_out_tongue:

ale racja racja trzeba poczyścić wszelakie radiatory, wentyle.

(Maciej1991 1991) #7

Szukałem w biosie opcji FSB ale niestety niemogłem nic znaleźć.

Może być tak że mój MOBO nie supportuje O\C?

(Błażej) #8

Jakiego masz biosa?

(Maciej1991 1991) #9

Mam Amercan Megatrends wersja 8.09

(:: MARIO ::) #10

piszesz takie głupoty, że jakby mi mysz ożyła to schowała by sie pod klawiature!

co ma 3dmark do krecenia ramu? doszukując sie jakiegokolwiek rozwiązania, doszedłem do wniosku, ze moze w temacie chodziło o kręcenie ramu na karcie graficznej, ale chyba nie.

do testów pamieci: Sis SoftSandra, Everest, SuperPI

(Maciej1991 1991) #11

Dzięki Mario ale ja chcialbym pamięc podkrecić lub

Są jakies programy do podkrecania FSB z poziomu windowsa?

Lub cos do obnizania timingow?