Podkręcenie procesora AMD Athlon XP 2400+

Posiadam procesor jak w temacie. Mam takie małe pytanie, do jakiej wartości i przede wszystkim w jaki sposób mogę go podkręcić? O ile można oczywiście :slight_smile:

Procesor :

AMD Athlon XP, 2000 MHz 2400+ (15 x 133) Socket A

Thoroughbred-B

Napięcie rdzenia 1.50 - 1.65 V

Napięcie We /Wy 1.6 V

Chłodzenie standardowe, które było z procesorem + cooler na obudowie

Płyta główna Soltek SL-75FRN2

Magistrala pamięci

Rzeczywista częstotliwość taktowania 200 MHz (DDR)

Efektywna częstotliwość taktowania 400 MHz

Temperatury

Płyta główna 43 °C

Procesor 48 °C

Dioda procesora 53 °C

Seagate ST3250620A 47 °C

zasilacz bardzo dobry więc podkręcać możesz, tylko to nieefektywne chłodzenie. Jak pamięci i procek wytrzymają to myślę, że podkręcenie FSB do 166 nie powinno być problemem stale monitoruj temp procesora zwłaszcza jeżeli będziesz podwyższał jego vartość zasilania. Pomyśl nad chłodzeniem obudowy bo coś te co masz nie za bardzo działa. Temp. dysku jeżeli jest w spoczynku to jest bardzo wysoka u mnie paroletni WD 40Gb 7200rpm ma teraz 33. jeden 80 mm wiatrak z przodu i jeden z tyłu.

Trochę zorganizowałem kable w obudowie. Aktualny stan temperatury to:

Płyta główna 40 °C

Procesor 43 °C

Dioda procesora 46 °C

Seagate ST3250620A 44 °C

Wentylatory:

Procesor 2557 RPM

Obudowa 1815 RPM

Z tyłu na obudowie jest wentylatorek ARCTIC COOLING 80mm z ustawieniem chłodzenia do środka.

Dyski powinny pracować poniżej 40 st.

Powinien wyciągać powietrze, z przodu dmuchać do środka.

Ok, więc dokupię drugi wentylatorek i zamontuję z przodu obudowy a ten przestawię na wydmuchiwanie powietrza. A jest jakiś konkretny model takich wentylatorków jaki możecie mi polecić? Cichy i wydajny w jednym :slight_smile:

Za małą cene to najlepsze są właśnie AC :wink:

widzę że marna wiedza na temat oc AMD socket A, aby osiągnąć dobre oc trzeba mieć do tego odpowiedni model procesora spełniający następujące warunki :

a) z odblokowanym mnożnikiem (warunek nie konieczny) modele procesorów - słynne serie, oraz procesory mobilne.

b) z odblokowaną magistralą fsb 166,200MHz.

a zatem jeśli twój procesor jest w miarę “nowy” w stosunku do pierwszych edycji (jaki ma laminat??) procesorów amd, to zapomnij o oc.

od czego zacząć ?? zacznij od zmiany mnożnika CPU na mniejszy, sprawdź jakie jest taktowanie (jeśli się zmieniło to dobrze, jeśli nie - mnożnik jest zablokowany). jeśli metoda mnożnikowa zawiedzie, ustaw wartości domyślne i zmień częstotliwość szyny fsb na 166 (pamiętaj że potrzebujesz pamięci minimum ddr333) ale sądząc po tych info jest ok.

jeżeli komp ruszy jest to znak iż magistrala jest odblokowana, następnie przetestuj procesor programem SuperPi (32M) i jeśli wszystko będzie ok to pozostaw takie ustawienia, jeśli zaś wyskoczy jakikolwiek komunikat (w trakcie testu) to znak że cpu jest niedovoltowane (podnieś napięcie rdzenia procesora i testuj).

na koniec jeśli się powiedzie to możesz spróbować z magistralą 200MHz, nie zapomnij przy tym nauczyć się jak się resetuje ustawienia CMOS(instrukcja).

jak ci sie uda podkręcić to max 400mhz podkręcisz przy dobrym chłodzeniu

Złączono Posta : 16.08.2007 (Czw) 14:44

czyli masz 2000 MHz 2400+ to bezie 2400mhz to tak jak 3400+ bo 2200mhz ma 3200+

Kurcze a mógłby mnie ktoś “poprowadzić”? :slight_smile:

Wartości z Bios’u:

SYSTEM PERFORMANCE [OPTIMAL]

FSB FREQUENCY 100MHz

CPU INTERFACE [OPTIMAL]

MEMORY FREQUENCY [AUTO]

RESULTING FREQUENCY [AUTO]

CPU RATIO [DEFAULT]

CPU VCORE SELECT DEFAULT]

AGP VOLTAGE 1.5V

DIMM VOLTAGE 2.5V

VDD VOLTAGE 1.6V

CO MA POZMIENIAC ? ? ?

na manual

na 166

400

jakie masz dostępne możliwości… ??

zapoznaj się z informacjami dotyczącymi resetowania ustawień CMOS, bo komp może nie wstać. !!

Dostępne opcje w biosie:

SYSTEM PERFORMANCE:

  • OPTIMAL

  • AGGRESSIVE

  • TURBO

  • EXPERT

FSB FREQUENCY:

  • 100MHz

  • 133MHz

  • INNE (DOSTEP TYLKO W OPCJI “EXPERT” W SYS PERFORMANCE)

MEMORY FREQUENCY [AUTO] - JEST TYLKO TA OPCJA

CPU INTERFACE:

  • OPTIMAL

  • AGGRESSIVE

EXPERT

166Mhz

AGGRESSIVE

Po ustawieniu tych opcji i wyjściu z Bios procesor pokazało mi przy starcie kompa jako Athlon XP 1800+, Dual Chanel Activated z 200MHz przestawiło mi na 100MHz a pod spodem dostałem komunikat:

“Warnig! CPU has been changed or overlock fail. Please re-enter in the CMOS setup ang remember to save before quit”

Co jest grane ? ? ?

zaleta BIOSU Soltka, że bo nieudanym oc, ustawienia same się resetują.

ustaw na OPTIMAL, twój proc nie nadaje się do OC.

No to wygląda na to, że bez sensu zawracałem głowę :stuck_out_tongue: Dziwne jest tylko to, że teraz jak wróciłem do ustawienia FSB FREQUENCY 100MHz to procesor pokazuje mi jako 1800+ a nie 2400+ i Dual Chanel Activated przy starcie pokazuje mi 100MHz a było 200Mhz. Jeśli zmienie FSB FREQUENCY na 133 to procek pokazuje normalnie ale ten Dual Chanel jest wtedy 133. Jak zrobić żeby były znów te ustawienia sprzed tych wszystkich kombinacji? :slight_smile:

100xmnożnik 2400+ daje 1800+ - to normalne.

pamięci działają synchronicznie z procesorem, aby to zmienić musisz ustawić tryb EXPERTA i wtedy ustawić taktowanie pamięci na 200 i częstotliwość pracy procesora na 133MHz (asynchronicznie).

jakie masz dostępne opcje ??

Nie zmieniłem na tryb EXPERTA, zostawiłem OPTIMAL, zmieniłem FSB na 133MHz a Mem Frequency z AUTO na BY SPD i w RESULTING FREQUENCY zamiast [AUTO] otrzymałem 200MHz. Czy to asynchroniczne ustawienie pogarsza wydajność kompa? Jakie jest zalecane?

niezauważalnie

zostaw tak jak jest.

Ok wielkie dzięki za pomoc. Szkoda że z tym OC się nie udało ale cóż, mówi się trudno :slight_smile: Pozdro Turkissh :smiley:

musiałbyś zmienić procesor.