Podłączanie dwóch dysków

Witam

Chciałem podłączyć do kompa drugi dysk, ale niestety go nie wykrywa.

Dokładnie ma się to tak. Główny dysk z systemem XP jest podłączony i działa jako Primary Master ( na końcu taśmy). Jak podłączę na tej samej taśmie drugi dysk (bez Widowsa, pusty), to system nie widzi ani tego dysku ani tego. Sprawdziłem wszystkie możliwe ustawienia zworek. Jak odłączę dysk główny to wtedy system, drugi dysk jako Primary Slave widzi bez problemu.

Ale równocześnie ze sobą nie działają. Nie chce prowadzić rozważań co zrobić by działało, bo to może być czasochłonne. Powiedzcie mi tylko czy mogę ten drugi dysk podłączyć jako Secondary Slave zamiast CDROM (na jednej taśmie z CDRW, która jest jako Secondary Master), bo wtedy oba dyski działają. Zależy mi na tym, bo chce na drugim dysku z Linuxem się pobawić.

Mam nadzieję, że nie jest to skomplikowane i będziecie potrafili mi pomóc.

Pozdrawiam

Witaj

Nie wiem na ile pomogę ale ja mam taką konfigueację i wszych mi smiga jak chcę;

Dyski 1 i 2 na jednej taśmie i oba ustawione jako MASTER

Dwa napędy CD-DVD RAM i DVD ROM tez na jednej taśmie z tym że jeden np. ten pierwszy jest MASTER a drugi nie ma zworki nigdzie.

Robie to w następujący sposób: podpinam zasilanie do dysku 1 na którym iest Win XP i odpalam a w tym czasie dysk 2 jest odłączony spod napięcia.

Gdy mi się znudzi XP wyłączam kompa przekładam zasilanie na dysk 2 na, którym jest LINUX np. Ubuntu odpalam kompa i tu także wszycho śmiga jak należy.

Reasumując muszę jeszcze dokonać modernizacji opcji zasilania i problem z przekładaniem wtyczki usunąc.

Pozdrawiam. :smiley:

Dysk z windą na Prmary (Master na konic tasmy)

Dysk z linem na Primary (Slave w środku tasmy)

Napęd optyczny na Secondary (Master na kocu drugiej taśmy).

Płyta główna to?

Mam dokładnie podłączone jak to przedstawiłeś, ale na Primaty Slave tego dysku mi nie wykrywa.

Dopiero jak główny odłączę wtedy widzi ten na Slave.

Płyta to Procomp BVCA, to taka stara płyta więc wątpie by to pomogło.

Nie proszę byście mi rozwiązali ten problem, bo naprawdę szkoda waszego czasu.

Powiedzcie mi tylko czy ten drugi dysk mogę podłączyć jako Secondary Slave zamiast CDROM, bo i tak go nie używam (wtedy dysk działa, bez zworki tzn. oba działają). Tak będzie chyba najprościej.

No porste.

My tu od tego jesteśmy… :slight_smile:

Czy MASTER ma być zawsze na końcu taśmy a SLAVE w połowie. Czy to ma jakiś wpływ na działanie dysków?

Na niektórych płytach głównych nie chce inaczej działać.