Podłączanie kostki w lampie

(Isiek06) #1

Cześć,

Muszę zamontować lampę i największy problem sprawia mi podłączenie kostki.

Instalacja elektryczna wygląda tak:

Z sufitu wystają 3 jednakowe (!) przewody, a od lampy wychodzą 2 (zielony i czerwony).

Teraz pytanie co z czym połączyć żeby to działało, największy problem oczywiście sprawia to, że przewody sufitowe mają jeden kolor.

Ale sprawdziłem próbnikiem jak wygląda sytuacja z napięciem na tych przewodach otóż:

Jeden cały czas ma fazę, jeden cały czas jest martwy i w jednym pojawia się napięcie zależnie od tego czy przełącznik jest włączony, czy wyłączony.

Przydałoby się wyciągnąć z tego jakieś wnioski, żeby nie próbować tego losowo podłączać...

Jakieś pomysły?

(KAZDAN63) #2

Faza powinna być rozłączana na wyłączniku

(Justynko) #3

Niezgodnie z przepisami- przewód fazowy powinien być rozłączany. Są trzy, bo pewnie jest możliwość podąłczenia żyrandola (np 5 ramiennego) z zapalanie 2, 3 lub 5 ramion (wyłącznik podwójny). Nie szukając i nie poprawiając błędu w połączeniach należy woltomierzem prądu zmiennego (lub żarówką) sprawdzić, na jakiej parze przewodów jest napięcie, rozłączane wyłącznikiem i do tych przewodów podłączyć lampę (kolory bez znaczenia). Próbnik (typu neonówka) nie wystarczy. Można też metodą prób i błędów.

(fobo) #4

Jeden przewód z żyrandola podłączasz tam gdzie jest faza

Drugi przewód z żyrandola podłączasz tam gdzie pojawia się przy włączaniu przełącznika.

(Isiek06) #5

Ok, spróbuję tak zrobić, a do poprawienia instalacji już zawołam elektryka, nie znam się na tyle, żeby coś z tym robić więcej.