Podłączenie dwóch dysków

Witajcie, mam jeden dysk SATA 350GB(z niego ma się uruchamiać system), oraz drugi, mniejszy 40GB. Jak zrobić aby się one zgrały ?

  1. dysk SATA zworki dać na master a z drugiego dysku wyjąć w ogóle zworki i będzie działał na slave ?

I jeszcze jedno, na tym większym dysku nie jest napisane jak wpiąć zworki, aby dysk działał jako master, to będzie tak samo jak w tym mniejszym czyli zworki 7,8

W dysku SATA masz zworki od master/slave? Ta jedna zworka co przy nim jest nie służy do tego. Przy SATA przestawienie master/slave następuje automatycznie. Co do drugiego dysku ATA - obojętnie jak ustawisz - on jest podłączony do drugiego kontrolera i jego ustawienie nie jest zależne od dysków SATA.

Czyli nigdzie zworek nie muszę dawać ? Wszystko zrobi się automatyczne?

Bo wczoraj tak podłączałem i nie chciało działać, może przez to, że taśma się zwaliła ;(

Hej!

Dysk SATA podpinasz normalnie pod SATA (jak to jedyne urządzenie SATA to podepniej pod SATA1 na płycie) - nie potrzeba żadnych zworek, bo SATA to 1 kanał.

Ten drugi dysk (IDE) podpinasz jako master lub jako slave - obojetnie. Tylko zworka musi się zgadzać z miejscem na taśmie, ewentualnie jak masz zworke na auto detect to sie już nie przejmujesz w ogóle.

Są dyski ATA, które bez zworki nie będą prawidłowo działały, ustaw go najlepiej na MASTER, a dyskiem SATA się nie przejmuj.

Bardzo dziękuję za pomoc :slight_smile: Wieczorkiem sprawdza czy działa wszystko :smiley:

Sprawdź jeszcze bios. Jak już podepniesz dysk to zalecam uruchomienie systemu z dysku SATA.

Pewnie ten drugi dysk 40 GB masz na IDE. W tym najlepiej wyciągnij zworkę jaką masz

Wejdź do bios i wybierz urządzenia FIRST BOOT, SECOND BOOT. Musisz wybrać z którego dysku ma startować Ci system. ten dysk z systemem musi być ustawiony jako ten ważniejszy FIRST BOOT. Może być troszkę inna nazwa w biosie ale na pewno znajdziesz :slight_smile:

A wie ktoś gdzie mogło się skryć gniazdo SATA1 i 2 ? Bo SATA 3-6 są koło siebie…

Na płycie głównej? :wink:

A tak na poważnie - jesteśmy wróżkami/wróżbitami i widzimy w szklanej kuli Twoją płytę główną z napisanym dokładnym jej symbolem… podaj więcej danych - producent i cały model płyty głównej.

No na płycie głównej… nFORCE4-A939

Hej!

Nie ma znaczenia pod które SATA podepniesz i tak będzie działać :slight_smile:

Wygląda na to, że “zapomnieli” te gniazdka wlutować :wink: Na zdjęciach, które znalazłem są tylko miejsca na ich zamontowanie. Nie przejmuj się tym, 4 gniazda SATA w większości przypadków wystarczą a numeracja nie jest aż taka ważna, podłącz gdzie ci pasuje.

No właśnie cholipka nie chce działać… Dwa dyski są podłączone, system staruje elegancko, ale nie czyta tego drugiego (40GB) dysku…

Zapomniałem dodać, ze jak wszedłem do “menadżera urządzeń” to pokazuje tylko jeden dysk. Jakby ten drugi nie był podłączony, a jest :smiley:

Hej!

Sprawdź dokładnie połączenia. Jak dałeś go na taśmie w miejscu MASTER to daj zworkę na MASTER, jak SLAVE to SLAVE. Bios go widzi?

Dysk działał wcześniej bo formatowałem go.

Taśma jest normalnie podłączona i zworka dana na (;o zworke zgubiłem xD, ale była ^^) SLAVE.

Jak mogę sprawdzić czy bios go widzi ?

Wchodzisz w BIOS (najczęściej klawisz DEL zaraz po resecie komputera) i w pierwszej zakładce sprawdzasz czy widzisz wyświetlony model dysku.