Podłączenie Internetu i telefonu - kilkanaście różnych firm

Witam! Chciałbym się dowiedzieć jak wygląda podłączenie do sieci internet oraz telefonów w kilkupietrowym budynku, którym mieści się kilka/kilkanaście firm. Jak to wygląda jeśli chodzi o sprzęt - gdzieś w takim budynku jest jakaś “centrala” operatora i potem stamtąd sygnał jest dalej rozdzielany? Warunkiem jest aby każda z tych firm miała przynajmniej jeden publiczny adres IP.

Dziękuję za info.

Pozdrawiam!

W dużych, typowych biurowcach mają własne instalacje LAN, telefoniczne i własną centrale cyfrową. W takiej sytuacji po prostu dogadujesz się z właścicielem/zarządcą i on ci przydziela zewnętrzny numer telefonu oraz ewentualnie pulę numerów wewnętrznych - rozwiązanie ma tę istotna wadę że jeśli zechcesz zmienić adres to nie będziesz mógł “zabrać” ze sobą numeru telefonu. Komputery wpinasz do istniejącej instalacji LAN ewentualnie możesz się dogadać z właścicielem że wstawisz swój router do jego serwerowni. Ale bywa tez przeciwnie, dostajesz gołe ściany i o wszystko musisz się martwić sam. Nie ma reguły, możliwe są wszelkie rozwiązania.

Dzięki za odpowiedź.

Pytam o to ponieważ muszę zrobić projekt sieci w takim biurowcu (na potrzeby studiów).

Założenia są następujące:

  • pomieszczenia w budynku będą wynajmować różne firmy

  • do budynku będzie “dochodził” sygnał od operatora, natomiast dalszym rozprowadzeniem będzie zajmował się zarzadca obiektu.

  • każda firma musi dysponować minimum jednym zewnętrznym adresem IP.

Ja wyobrazam to sobie tak - łącze od operatora wykupuje jakiś lokalny operator (lokalny czyli ten dzialający na terenia biurowca). On dostaje jakąś pulę adresów IP i następnie przydziela firmom, które będą wynajmować pomieszczenia. Moje pytanie - czy tak jak napisałem jest poprawnie? Jeśli tak to jaki sprzęt użyć do dystrybucji sygnału pomiędzy operatorem a firmami. Jeśli to co napisałem nie jest poprawie, to jak to rozwiązać?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam!

adam