Podłączenie kilku urządzeń do sieci (drukarka sieciowa)

Dzień dobry,

 

sytuacja wygląda w ten sposób

 

Stan obecny:

  1. Bezprzewodowy router wifi z modemem Orange

  2. komputer stacjonarny (łączy się wifi z siecią) z drukarką po kablu usb.

  3. komputer Mac (łączy się wifi z siecią i drukarką)

  4. drukarka sieciowa ((łączy się wifi)

  5. Smartfon 1 (łączy się wifi)

  6. Smartfon 2 (łączy się wifi)

 

Problem polega na tym ,że co jakiś czas na macu i smartfonach nie widać drukarki sieciowej.

Nie wiem czy problem się bierze z drukarki czy też z routera Orange - podejrzewam ,że to DHCP coś kiepsko działa na tym urządzeniu.

 

Dlatego chciałbym zakupić jakieś urządzenie które może działać naraz w trybie WISP i myślę o tanim 8-Level WRT-300

Pytanie moje brzmi czy da się ten lub inny router skonfigurować tak:

 

  1. 8-Level WRT-300 - który łączy się po wifi z routerem Orange

  2. komputer stacjonarny łączy się po kablu ethernet z 8-Level WRT-300

  3. komputer Mac łączy się po wifi z 8-Level WRT-300

  4. drukarka sieciowa łączy sie po kablu z 8-Level WRT-300

  5. smartfon 1 łączy się po wifi z 8-Level WRT-300

  6. smartfon 2 łączy się po wifi z 8-Level WRT-300

 

Wydaje mi się ,że to będzie stabilne ponieważ podłączenie kablowe drukarki powinno być bardziej stabilne.

Pytanie tylko czy ten router będzie działał w tym trybie.

 

 

Generalnie wszystko się da tylko trzeba to dobrze rozpisać.

Na początek zacznij od przypisania stałych adresów IP dla drukarki sieciowej oraz komputerów działających na stałe w sieci.

Urządzenia mobilne będą pracowały nadal na DHCP.

 

Napisz jeszcze co to za router ten od Orange. Czy jest to małe “mydełko” które działa tylko na USB i WIFI czy normalny router z portami LAN.

Jeśli ten drugi, to nie będzie problemu z przydziałem adresów.

Na routerze przypisz stałe adresy dla mobilnych poprzez adres MAC. Czyli jak smartfon, czy laptop połączy się z routerem to ten identyfikuje adres MAC i nadaje mu określony adres IP.  Powinno to rozwiązać problem widoczności urządzeń w sieci. Oczywiście możesz dopisać wszystkie adresy MAC i podpiąć pod nie IP :slight_smile:

Mydełko które wywija rózne cuda, samo się resetuje bez powodu, gubi sieć, gubi komputery itd. Ogólnie będzie inne urządzenie do sieci itd. ale nie będzie do tego nowego routera podłączane kablowo tylko wifi (czyli za jakimś dostępem do sieci które daje wifi chcę dać ten nowy router który siębędzie z nim łączyć po wifi) - więc jak mydełko zniknie to i tak następca będzie po wifi działać (dość złożony temat - ale tak musi być - nowe mieszkanie gdzie nie ma szans na rycie kablami)

Na tym urządzeniu spróbuj przypisać stałe IP.  Może pomoże :slight_smile: Ale zastanów się nad zakupem normalnego routera, gdyż czasami występują problemy z trybem uśpienia tego “mydełka”. Chodzi o to, że przechodzi ono w stan nasłuchiwania (tryb uśpienia) i nie zawsze wtedy dobrze inicjuje urządzenia w sieci, stąd problem z widocznością drukarki i innych urządzeń w sieci.

Dodatkowo, urządzenia te mają problem z transmisją danych gdy podłączonych jest wiele urządzeń na WIFI. Jeśli dobrze pamiętam to limit chyba jest na 10-15 komputerów.

Polecam router Asusa AC55U. Bardzo dobry sprzęt, dobre pokrycie sygnałem WIFI, bardzo dobre firmowe oprogramowanie WRT i zero problemów pracy w sieci. Posiada slot na kartę SIM i wyjście na dodatkowe anteny zewnętrzne.

Cena różni się od WRT-300, ale nabywasz bardzo uniwersalne i przyszłościowe urządzenie.

Dzięki.

Jeśli chodzi o źródło netu to obecnie to jest mydełko, ale niebawem będzie kablówka - ale niezależnie od źródła netu - chciałbym mieć tę sieć która pozwoli drukować po sieci (lan i wifi). Dlatego mydełko traktujmy jakby go nie było.

 

Asus oczywiście na 100 % to dobry sprzęt, ale ponad moje możliwości finansowe - dlatego szukam czegoś taniego.

http://allegro.pl/wnr3500l-router-xdsl-wifi-n300-2-4ghz-open-i6389871093.html

zainstaluj na nim otwarte oprogramowanie Tomato by Shibby.

Router warty swojej ceny. Polecam Ci ten model bo zęby na nim zjadłem. Dobre pokrycie WIFI, po zmianie oprogramowania daje bardzo duże możliwości, bezawaryjny, obsługuje modemy na porcie USB :slight_smile:

Ale widzę ,że nie ma trybu WISP - a w zasadzie jak doczekałem musi to być router który jednorazowo może pracować w trybie WISP i trybie Routera. Czyli albo mieć dwa radia lub taki tryb.