Podłączenie routera Tplink do głównego routera

(Konradsala98) #1

Witam

Mam drugi router Tplink wr740N oraz główny router-modem od UPC cisco ep3925.

Od cisco idzie kabel do tplinks.

I teraz pytanie: Czy lepiej podłączyć kabel pod port WAN w tplinku czy wpiąc go do gniazda lan?

Czy mógłby ktoś wyjasnić jaka jest róznica?

Gdy podepne pod lan to jest jedna sieć, tplink dostaje statyczny ip i widze go w lisćie urządz. w cisco.

A WAN , jest takjaby odrębnie z cisco. Wtedy dwa routery są osobno.

Niewiem czy dobrze rozumiem. Proszę o wyjaśnienie, i wyrozumiałość.

Z góry dziękuje.

(MrKsardes) #2

Co chcesz zrobić? http://forum.dobreprogramy.pl/poradnik-ustawienie-routera-w-tryb-access-pointa-t502486/#entry3191366

(Konradsala98) #3

Tak

(roobal) #4

Ja mam akurat dziurawego TC7200 od UPC, dlatego zrobiłem to tak;

1. Ustawiłem IP na TC7200 z innej klasy;

2. Wyłączyłem serwer DHCP na TC;

3. Utworzyłem pomiędzy TC, a TP Linkiem podsieć o 30-bitowej długości maski (dwa użyteczne adresy, jeden dla TC, drugi dla TP Linka);

4. Podpiąłem pod port WAN w TP Linku, a za nim mam podsieć z 29-bitową długością maski (ta sam klasa adresów co w pierwszej podsieci).

Osobiście proponuję stworzyć 2 podsieci, niekoniecznie w identyczny sposób jak ja to rozwiązałem.

(Konradsala98) #5

Ale ten cisco3925 działa w trybie modem-router adresy mam prywatne, więc kabel do tplinka mogę wpiąć do lan, i dać drugą podsieć 192.168.2.1

Btw. A jakbym miał sam modem, to wtedy musiałbym wpiąć pod wan?

-Maski to chyba nie ma co zmieniać, bo to jest sieć domowa więc mogę dać 255.255.255.0

(roobal) #6

Nie, wtedy wyłączasz na TP Linku serwer DHCP.

To nie ma znaczenia.

Nie musisz, ale możesz ograniczyć w ten sposób liczbę przydzielanych adresów. Jeśli dwa adresy są już zajęte, to nikt nie podepnie się do tej podsieci.

(Konradsala98) #7

A tak poza tematem, to w szkole czy tam w firmie, to na każdy pokój, salę, gdzie mamy np. 10 komputerów, to robi się inna podsieć?

Np. Mamy pokój 101 i tam są pc od 192.168.1.2-192.168.1.11

A np. pokój 102 komputery od 192.168.2.2-192.168.2.11

(roobal) #8

Nie, tak się nie robi. Domeny rozgłoszeniowe rozdziela się według potrzeb, aby sieć była jak najbardziej wydajna. Jeśli w firmie masz różne działy, np. księgowość to komputery w tej sieci nie muszą mieć kontaktu z działem produkcji. Ponadto można ograniczyć dostęp do poszczególnych sieci i robi się to chociażby za pomocą VLANów. Obie sieci działają wydajnie, bo rozgłoszenia są ograniczone. Po to się dzieli sieci na podsieci.