Podłączenie routera Tplink do głównego routera

Witam

Mam drugi router Tplink wr740N oraz główny router-modem od UPC cisco ep3925.

Od cisco idzie kabel do tplinks.

I teraz pytanie: Czy lepiej podłączyć kabel pod port WAN w tplinku czy wpiąc go do gniazda lan?

Czy mógłby ktoś wyjasnić jaka jest róznica?

Gdy podepne pod lan to jest jedna sieć, tplink dostaje statyczny ip i widze go w lisćie urządz. w cisco.

A WAN , jest takjaby odrębnie z cisco. Wtedy dwa routery są osobno.

Niewiem czy dobrze rozumiem. Proszę o wyjaśnienie, i wyrozumiałość.

Z góry dziękuje.

Co chcesz zrobić? http://forum.dobreprogramy.pl/poradnik-ustawienie-routera-w-tryb-access-pointa-t502486/#entry3191366

Tak

Ja mam akurat dziurawego TC7200 od UPC, dlatego zrobiłem to tak;

  1. Ustawiłem IP na TC7200 z innej klasy;

  2. Wyłączyłem serwer DHCP na TC;

  3. Utworzyłem pomiędzy TC, a TP Linkiem podsieć o 30-bitowej długości maski (dwa użyteczne adresy, jeden dla TC, drugi dla TP Linka);

  4. Podpiąłem pod port WAN w TP Linku, a za nim mam podsieć z 29-bitową długością maski (ta sam klasa adresów co w pierwszej podsieci).

Osobiście proponuję stworzyć 2 podsieci, niekoniecznie w identyczny sposób jak ja to rozwiązałem.

Ale ten cisco3925 działa w trybie modem-router adresy mam prywatne, więc kabel do tplinka mogę wpiąć do lan, i dać drugą podsieć 192.168.2.1

Btw. A jakbym miał sam modem, to wtedy musiałbym wpiąć pod wan?

-Maski to chyba nie ma co zmieniać, bo to jest sieć domowa więc mogę dać 255.255.255.0

Nie, wtedy wyłączasz na TP Linku serwer DHCP.

To nie ma znaczenia.

Nie musisz, ale możesz ograniczyć w ten sposób liczbę przydzielanych adresów. Jeśli dwa adresy są już zajęte, to nikt nie podepnie się do tej podsieci.

A tak poza tematem, to w szkole czy tam w firmie, to na każdy pokój, salę, gdzie mamy np. 10 komputerów, to robi się inna podsieć?

Np. Mamy pokój 101 i tam są pc od 192.168.1.2-192.168.1.11

A np. pokój 102 komputery od 192.168.2.2-192.168.2.11

Nie, tak się nie robi. Domeny rozgłoszeniowe rozdziela się według potrzeb, aby sieć była jak najbardziej wydajna. Jeśli w firmie masz różne działy, np. księgowość to komputery w tej sieci nie muszą mieć kontaktu z działem produkcji. Ponadto można ograniczyć dostęp do poszczególnych sieci i robi się to chociażby za pomocą VLANów. Obie sieci działają wydajnie, bo rozgłoszenia są ograniczone. Po to się dzieli sieci na podsieci.