Podłączenie sieci

Witam mam w klasie 20 starych komputerów plus 3 nówki i na nich wypada zainstalować windowsa xp, a na pozostałych tylko system 98. Mam tu pytanko czy jak skonfiguruje wszystko dobrze będzie działać sieć internet jak 3 mają xp system a pozostale 98 Jak się zabrać za to wszystko już jest swich internet karty sieciowe zainstalowane tylko podłączyć i skonfigurować, Ale jak z tym IP ustawiać dla kazdego prosze o pomoc i linki do poczytania jak się zabrać kiedyś czytałem o tym.

Znam się mniej wiecej na rzeczy czytalem o tym sporo ale w praktyce nigdy nie miałem okazji sprawdzić, a teraz mam i chciałbym dobrze to zrobić.

Zainstaluje system 98 a na nowszych XP. A do neta potrzebuje router no bo tam coś jest ale ma przeszło 20 gniazd na kabel no i czy to wystarczy czy trzeba jesze do tego coś podłączyć.

Czy np swisch i plus ten hub z tymi wejsciami proszę i wyjasnić. Będę wdzięczny.

Złączono Posta : 02.10.2006 (Pon) 20:18

Nie wiem czy dobrze rozumuje czy jak ale jak np. podłacze switcha powiedzmy ma 4 gniazda pod niego te 3 nówki z systemem xp skonfiguruje i będzie wszystko dobrze chodzić, a potem pod to podepne huba i do niego te z sysemem 98 aejk adres ustawiać jaki zakresnp bęzie mogłóbyć

10.0.0.1 do powiedzmy 10.0.0.0.24 czy jak z tym IP się ustawia. Nigdy nie zakładałem sieci. Tylko co z gazet czytałem o tym.

Złączono Posta : 02.10.2006 (Pon) 20:28

Hub (z ang., w jęz. polskim koncentrator) - urządzenie łączące wiele urządzeń sieciowych w sieci komputerowej o topologii gwiazdy. Hub najczęściej podłączany jest do routera, zaś do huba podłączane są komputery będące stacjami roboczymi lub serwerami, drukarki sieciowe oraz inne urządzenia sieciowe. Do połączenia najczęściej wykorzystuje się kabel UTP skrętka kategorii 5.


Hub działa na poziomie pierwszej warstwy OSI (warstwie fizycznej), kopiując sygnał z jednego komputera do wszystkich pozostałych do niego podłączonych. Obecnie huby są stosowane coraz rzadziej, zostały zastąpione szybszymi od nich switchami.

To m i troszkę rozjaśniło sprawdze czy mam huba czy swicha w szkole wiec najpier do jednego a potem np z routera do huba podpiąć kabel i do hyba wszystkie stacje robocze a jak to podpiąć zwyklym kablem skrętką od routera np do hyba i tyle.