Podmiana boxowego chłodzenia Intela z niskiego na wysokie


(Montreux Drummer) #1

Witam,

Posiadam dwa komputery, który jeden posiada procesor Intel C2D E4500 oraz dołączone do niego boxowe chłodzenie, typu wysokiego. Mój aktualny komputer chodzi na procesorze Intel C2D E8400 + boxowe chłodzenie typu niskiego. Oczywiście oba coolery są na sockecie LGA 775.

Tutaj wstawiam obrazek dla wizualnego porównania obydwu coolerów:

24342_6385_intel_e8400_cpu_cooler_thumb.jpg

Druga sprawa jest taka, że zacząłem podkręcać mojego E8400 na boxowym niskim chłodzeniu. Podkręcając go do 3,7 GHz temperatura procesora w ciągu 2 minut pracy w stresie sięgała już 100 stopni celsjusza!. Od razu odkręciłem zegary na fabryczne 3.0 GHz. (przy fabrycznym zegarze, temperatura CPU w stresie osiąga maksymalnie 75 stopni celsjusza, przy napięciu 1.232 V)

Aby załagodzić sytuację zamówiłem pastę termo przewodzącą Arctic MX-2, ponieważ nigdy nie wymieniałem u siebie pasty na CPU, a komputer ma już około 3 lata.

Wpadłem więc jeszcze na pomysł z podmianą w/w coolerów.

Czy podmiana coolera na procesorze E8400 z niskiego na wysoki + zaaplikowanie pasty Arctic MX-2 przyniesie znaczne rezultaty?

Jak myślicie, czy zdołam wtedy komfortowo pracować na taktowaniu 3.7 GHz? Już sama pasta powinna mi "zbić" temperatury o ponad 15 stopni - tak mi się wydaję z analizy różnych testów - szczególnie, że nie wymieniałem pasty od 3 lat.

Z góry dzięki za odpowiedź :slight_smile:

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów :slight_smile:


(Łukash) #2

Wymiana chłodzenia na wysokie i posmarowanie proca dobrą pastą na pewno przyniesie obniżenie temperatur…sądzę że po tych zabiegach w idle będzie około 25-30 stopni, a w stresie na 3.7 w granicach 70-80 stopni, ale to wszystko zależy również od budy.


(Montreux Drummer) #3

dzięki za szybką odpowiedź. Co do budy to posiadam Raidmax Smilodon 612:

Ściana boczna obudowy:

  • wiatrak naprzeciw CPU - wypuszcza powietrze [80mm Fan]

  • wiatrak na przeciw GPU - wpuszcza powietrze [80mm Fan]

Tył:

  • wiatrak pod zasilaczem impulsowym wypuszcza powietrze [80mm Fan]

Przód:

  • największy wiatrak, pod dyskami optycznymi i twardymi - wpuszcza powietrze [120mm Fan]

A więc jakaś tam cyrkulacja powietrza jest zachowana. Oczywiście do tego dochodzi zasilacz, który też swoje robi wypuszczając powietrze.


(Łukash) #4

Więc o przewiew nie ma się co martwić, zastanawia mnie jedynie czy to

się nie gryzie czasem ? 120 i CPU nie rozpraszają tego od GPU ? Nie lepiej aby dwa były od tego samego ? ( mogą i wyciągać i wciągać - przetestować co lepiej wypada, choć ja bym po cichu sugerował wyciąg)


(Montreux Drummer) #5

Witam ponownie.

Wymiana chłodzenia i zmiana pasty przyniosła pozytywne skutki. W stresie na 3.7 GHz mam maksymalnie 80 stopni. Zasugerowałem się też tym co napisałeś @Łukash i obydwa wiatraki na ściance wypuszczają teraz powietrze. Mam nadzieję, że będzie wszystko stabilnie chodzić, efektywna częstotliwość taktowania RAM podniosła się na z 800MHz na 987 MHz.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam :slight_smile:


(Ja$) #6

…odwrotnie kolego boczne wentylatory powinny tłoczyć “zimne” powietrze do obudowy (nawiew na CPU i GPU)


(Łukash) #7

Ja$ , dlatego sugerowałem po cichu, sugerowałem również sprawdzenie dwóch wektorów ciągu, biorąc pod uwagę 120 na przodzie która wtłacza…


(Semtex) #8

Dosyć dobry artykuł na temat rozłożenia wentylatorów :wink: