Podmiana boxowego chłodzenia Intela z niskiego na wysokie

Witam,

Posiadam dwa komputery, który jeden posiada procesor Intel C2D E4500 oraz dołączone do niego boxowe chłodzenie, typu wysokiego. Mój aktualny komputer chodzi na procesorze Intel C2D E8400 + boxowe chłodzenie typu niskiego. Oczywiście oba coolery są na sockecie LGA 775.

Tutaj wstawiam obrazek dla wizualnego porównania obydwu coolerów:

24342_6385_intel_e8400_cpu_cooler_thumb.jpg

Druga sprawa jest taka, że zacząłem podkręcać mojego E8400 na boxowym niskim chłodzeniu. Podkręcając go do 3,7 GHz temperatura procesora w ciągu 2 minut pracy w stresie sięgała już 100 stopni celsjusza!. Od razu odkręciłem zegary na fabryczne 3.0 GHz. (przy fabrycznym zegarze, temperatura CPU w stresie osiąga maksymalnie 75 stopni celsjusza, przy napięciu 1.232 V)

Aby załagodzić sytuację zamówiłem pastę termo przewodzącą Arctic MX-2, ponieważ nigdy nie wymieniałem u siebie pasty na CPU, a komputer ma już około 3 lata.

Wpadłem więc jeszcze na pomysł z podmianą w/w coolerów.

Czy podmiana coolera na procesorze E8400 z niskiego na wysoki + zaaplikowanie pasty Arctic MX-2 przyniesie znaczne rezultaty?

Jak myślicie, czy zdołam wtedy komfortowo pracować na taktowaniu 3.7 GHz? Już sama pasta powinna mi “zbić” temperatury o ponad 15 stopni - tak mi się wydaję z analizy różnych testów - szczególnie, że nie wymieniałem pasty od 3 lat.

Z góry dzięki za odpowiedź :slight_smile:

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów :slight_smile:

Wymiana chłodzenia na wysokie i posmarowanie proca dobrą pastą na pewno przyniesie obniżenie temperatur…sądzę że po tych zabiegach w idle będzie około 25-30 stopni, a w stresie na 3.7 w granicach 70-80 stopni, ale to wszystko zależy również od budy.

dzięki za szybką odpowiedź. Co do budy to posiadam Raidmax Smilodon 612:

Ściana boczna obudowy:

  • wiatrak naprzeciw CPU - wypuszcza powietrze [80mm Fan]

  • wiatrak na przeciw GPU - wpuszcza powietrze [80mm Fan]

Tył:

  • wiatrak pod zasilaczem impulsowym wypuszcza powietrze [80mm Fan]

Przód:

  • największy wiatrak, pod dyskami optycznymi i twardymi - wpuszcza powietrze [120mm Fan]

A więc jakaś tam cyrkulacja powietrza jest zachowana. Oczywiście do tego dochodzi zasilacz, który też swoje robi wypuszczając powietrze.

Więc o przewiew nie ma się co martwić, zastanawia mnie jedynie czy to

się nie gryzie czasem ? 120 i CPU nie rozpraszają tego od GPU ? Nie lepiej aby dwa były od tego samego ? ( mogą i wyciągać i wciągać - przetestować co lepiej wypada, choć ja bym po cichu sugerował wyciąg)

Witam ponownie.

Wymiana chłodzenia i zmiana pasty przyniosła pozytywne skutki. W stresie na 3.7 GHz mam maksymalnie 80 stopni. Zasugerowałem się też tym co napisałeś @Łukash i obydwa wiatraki na ściance wypuszczają teraz powietrze. Mam nadzieję, że będzie wszystko stabilnie chodzić, efektywna częstotliwość taktowania RAM podniosła się na z 800MHz na 987 MHz.

Dzięki za pomoc i pozdrawiam :slight_smile:

…odwrotnie kolego boczne wentylatory powinny tłoczyć “zimne” powietrze do obudowy (nawiew na CPU i GPU)

Ja$ , dlatego sugerowałem po cichu, sugerowałem również sprawdzenie dwóch wektorów ciągu, biorąc pod uwagę 120 na przodzie która wtłacza…

Dosyć dobry artykuł na temat rozłożenia wentylatorów :wink: