Podmiana systemu Windows na linuksa na tablecie Connect 10 - Problem rozwiązany

Pytanie konkretne czy komuś się udało całkowicie podmienić system Windows na linuksa w tego tupu tablecie, klasa no name, Connect 10. Walczę z tym problemem od jakiegoś czasu. Tablet 10 cali, na Intelu Atom Z3735G 1,33 Ghz, grafika Intela, ale ma tylko 1 Gb RAM, dysk flash ssd 30 GB , i on jest z Windowsem 10 Home. Generalnie ja go używam tylko do przeglądania internetu. Ale ten tablet to tragedia, żeby na taki tablet z 1 Gb RAM dać pełny system win 10 to jakaś pomyłka. Tablet jest tak zamulony że nawet ciężko strony przeglądać, a jak już wchodzą jakieś aktualizacje to tablet dosłownie staje. Ja wiem, że aktualizację można wyłączyć , nie instalować żadnych dodatkowych aplikacji, ale to i tak nic nie poprawi. Więc chciałem wywalić tego Windowsa i zainstalować linuksa Ubuntu, i tu zonk, on ma już ten nowy bios UEFI i po mimo że jak w nim ustawiam bootowanie z USB to i tak Ubuntu z USB nie startuje. Jest inny sposób zebu użyć tzw. instalatora Wubi do Ubuntu i zrobić to z poziomu samego Windowsa, ale on Ubuntu instaluje obok Windowsa jakby w samym Windowsie, ale ja tego nie chcę robić bo tam nie ma za dużo wolnego miejsca. 30 Gb na dwa systemy to za mało na komfortową pracę. W necie znalazłem w necie coś takiego na softonet.pl/publikacje. Zrobiłem wszystko co tam pisali i nic to nie dało, nie wiem , może po prostu ten tablet jest tak zrobiony że nie dardy nic innego na nim zainstalować. Oni tez piszą żeby w tym Biosie zmienić tryb z UEFI na Legacy , ale u mnie czego takiego porostu niema . Może producent z klucza to zablokował żeby żadnych ruchów tam nie zrobić. Zrobiłem kilka fotek tego biosu, podaję link do innego forum http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3344249.html#16494822 . Generalnie linuks jest o wiele lżejszym systemem i na 1Gb Ram śmiga bez problemów.

Pozdrawiam

Wrzuć na pendrivea ISO instalatora Ubuntu, ale przez Rufusa z zaznaczoną obsługą UEFI. Spróbuj najpierw wersję 64bit a potem 32bit, bo z tymi UEFI w tabletach była kwestia obsługi tylko 32bitów.

Tak zrobiłem. Zgonie z dyspozycjami z tego linka : http://softonet.pl/publikacje/poradniki/Co.to.jest.UEFI.czym.sie.rozni.od.BIOSu.i.jak.zainstalowac.Windows.w.komputerze.z.UEFI-poradnik,589/2 . Wprawdzie do tego użyłem obrazu ISO Ubuntu 17.04 32 Bit . Nawet nie chce zaskoczyć . Walczę z tymi ustawieniami. Secure Boot mam Disabled. Obok pisze żeby włączyć Secure Boot to trzeba wyłączyć CMS Function ale idąc torem odwrotnym ja nie mogę znaleźć tego CMS gdzie to jest. Jakieś bidne te ustawienia są , mało czytelne. Nie znalazłem też funkcji Legacy Mode. Zastanawia mnie to czy z klucza ten bios nie jest zablokowany przed instalacją innych OS.

1 polubienie

Z tabletami oraz płytkami typu Up Board które jadą na Atomie jest ten problem, że często mają uefi bez trybu legacy oraz co gorsza efi jest 32 bitowe.

Spróbuj z obrazem debiana w wersji multi-arch:
https://www.debian.org/releases/jessie/debian-installer/

On obsługuje uefi w trybie mixed mode (64 bit cpu, 32 bit efi).

Bravo. Ruszyło bez problemu, ale… na Debianie się nie znam kompletnie, poza tym najpierw chciałbym wypróbować wersję Live, najważniejsze czy zadziała ekran dotykowy bo na tablecie z muszką i klawiaturą to raczej nie bardzo . Sprawdzę jeszcze Ubuntu x64 może ruszy.

Pozdr

Ps. Niestety Ubuntu x64 Desktop też nie rusza, oj jestem baaardzo rozczarowany.
Może znacie jakiś patent aby Ubuntu ruszyło. Może jakieś inne distro z tej rodziny .
Generalnie nie mam nic przeciwko Debianowi ale nie ma tu wersji Live a jak pójdzie coś nie tak i skasuje windę to będzie po ptokach.

Mam coś podobnego, bo Modecom 8025, też z 1 GB RAM-u. Kupiłem go w 2014 z pełnym Win8 i na ósemce jeszcze to jako-tako działało, bez większych problemów dało się przeglądać internet na ówczesnej dotykowej wersji IE11. Po aktualizacji tabletu do Win10 stał się nieużywalny do internetu. Sam system działa całkiem sprawnie, ale do przeglądania sieci na Edge’u się nie nadaje, można czegoś dostać…

Na pendrive z wgranym ubuntu umieść w katalogu BOOT/EFI plik https://github.com/jfwells/linux-asus-t100ta/raw/master/boot/bootia32.efi

Właśnie tak zrobiłem i ruszyło , co prawda wersja Live z pena działa baaardzo wolno więc muszę wgrać to i wypróbować .
Dotyk działa bez problemu jedyny problem to że ni znalazł karty sieciowej więc nie mam WiFi

Ty karty sieciowej: Realtek RTL8723BS Wireless LAN 802.11n SDIO Network Adapter

Może wiesz gdzie można pobrać gotowy sterownik .deb do tej karty?

Jeszcze dwa pytania czy w Ubuntu, Kubuntu lub Xbuntu jest opcja przestawienia pulpitu na tryb tablet? Coś podobnego co jest w Win10.

Jeżeli chodzi o przygotowanie obrazu iso to czy UEFI wspiera systemy tylko 64 bitowe, przy przy systemach 32 bitowych wyskakuje mi błąd że nie są to bootowalne obrazy ISO EFI

Jeszcze raz dziękuję za pomoc

UEFI wspiera zarówno 32 jak i 64 bitowe systemy. Samo UEFI wgrane na danej płycie głównej może być 64 lub 32 bitowe. Obsługa bootowania różnych wariantów przez różne systemy to osobna sprawa.

Obsługa tego realteka pojawia się nowszych wersjach jądra.

http://kernel.ubuntu.com/~kernel-ppa/mainline/v4.12-rc2/
http://linuxiumcomau.blogspot.com/2017/05/mainline-kernel-v412-rc2-now-with.html (tu też masz opis i jak)

Akurat z RTL8723BS nie ma tak łatwo - sterownik musisz sobie skompilować sam :slight_smile:


lub

Automagiczne Ubuntu nie ma tego sterownika w swoich repozytoriach.
Pod Manjaro / Arch miałbyś w AUR dostępny 8723bs-git-dkms, a więc dkms budowałby Ci sterownik pod każdy nowszy kernel.

Nie chciałbym eksperymentować z mało znanymi distro. Jednak Ubuntu podobne są najpopularniejsze. A ci do wersji 64 bitowej czy 32 bitowej. Jak uważacie ma to jakieś znaczenie przy takim tablecie? Oczywiście w odniesieniu do 1 GB RAM . Czy wersja 64 bitowa jest bardziej wymagająca ? A co do programu Rufus to pokazuje mi komunikat że nie wspiera wersji iso 32 bitowej, to więc jak mam stworzyć tego bootowalnego pendriva z ubuntu-17.04-desktop-i386 ?

Ps. Już wiem. W programie Rufus muszę ustawić schemat partycjonowania MBR dla BIOS lub UEFI , natomiast ja wybierałem GPT dla UEFI , więc dlatego nie szło przy wersji 32 bitowej.

No i klapa. Przed instalacja Ubuntu wykasowałem z dysku wszystkie partycje. Czysta instalka na całym dysku. Pod koniec instalacji wyskakuje błąd i komunikat " Instalacja Grub-a nie powiodła się. Instalacja pakietu ‘grub-efi-ia32’ w /target/nie powiodła się. Bez programu rozruchowego GRUB system nie uruchomi się"
W czasie instalacji nie ma dostępu do sieci bo na razie nie wykrywa karty sieciowej, ale to raczej nie powinno mieć wpływu na instalację Gruba. Macie pomysł jak zainstalować poprawnie Grub na tym tablecie ?
Teraz nie mam Windowsa ani Linuksa , no ciekawe.

Pozdr

Otóż brak netu ma znaczenie. Większość dystrybucji zakłada względnie normalną konfigurację, ty takiej nie masz masz.
Żeby odpowiednia (dla twojego niecodziennego sprzętu) wersja gruba się ściągnęła potrzebne jest połączenie z netem. Jeżeli masz możliwość podłącz jakąś sieciówkę usb.
Ewentualnie zainstaluj debiana multiarch i nie będziesz mieć raczej takich problemów.

Ewentualnie kombinuj z:


+

Jakkolwiek polecam debian multiarch. Najprostsza opcja.

Witam ponownie. Ciąg dalszy walki. Niestety z Debianem Multiarch też nie poszło zbyt dobrze. Pobrałem obraz iso DVD x64 . Pena przygotowałem Rufusem. Instalacja w trybie graficznym. Oczywiście nie wykrył karty sieciowej ale mogłem ten etap pominąć. Miałem takie błędy przy instalacji systemu podstawowego: Błąd debootstrap. Ustalenie nazwy kodowej wydania nie powiodło się, albo: Wystąpił problem podczas odczytu danych z CD-ROMu. Kopiowanie pliku z CD-ROMu nie powiodło się. Z Debianem nie mam zbyt dużego doświadczenia. Dzisiaj zakupiłem kartę sieciową pod USB i mam nadzieję że to w pewnym sensie pozwoli mi rozwiązać te problemy. A wracając do samej instalacji, bo próbowałem to testowo robić na różnych dystrybucjach i zawsze jest jakiś błąd, tzn. wersja Live nie ma żadnych. Błąd przeważnie dotyczy samego programu rozruchowego Grub przy końcu instalacji. Ja nie wiem czy coś nie skopałem, bo po raz pierwszy jak odpaliłem Ubuntu Live to z jego poziomu usunąłem wszystkie widoczne partycje jakie były na dysku flash, czy przypadkiem przez to nie skasowałem jakiś danych do tego UEFI że teraz nic nie mogę wgrać. Nawet na nowo nie mogę zainstalować Windowsa 10, bo nawet nie startuje program instalacyjny.

1 polubienie

Jeżeli błąd wyskakuje Ci na etapie instalacji GRUB to spróbuj chrootować system i ręcznie go zainstalować z konsoli.
Na urządzeniach typu tablet po prostu często nie postawisz Linux’a z automatu, bo instalatory są optymalizowane pod notebooki/stacjonarki.

Witam

Niestety aż tak dobry nie jestem. Tu po tym komunikacie o błędzie pozostaje mi tylko potwierdzić OK i instalator samoistnie się cofa i przechodzi do trybu Live. Nie wiem, może w przypływie nadmiaru wolnego czasu coś z tym pokombinuję . Jutro mam odebrać kartę sieciową USB więc zobaczymy, może coś się uda. A tak poz tym w ramach testów ktoś mi doradził abym wgrał Androida-x86 64 bitowego. Udało mi się go zainstalować na tym tablecie. http://www.android-x86.org/releases/releasenote-6-0-rc1 Tą kartę sieciową Realtek RTL8723BS wykrył ją poprawnie od razu. W zasadzie jestem pod wrażeniem . System jest dość szybki , szybko otwiera aplikacje, przeglądanie netu to teraz komfort. Jedyne mankamenty to:

  1. Dość długo trzeba czekać aż system się załaduje , może porównywalnie jak Windows 10 , ale zdecydowanie dłużej jak inne linuksy w wersji Live.
    2)Niby widzi bluetooth i można go włączyć ale nie znajduje żadnych urządzeń do sparowania.
    3)To system otwarty , więc nie ma zabezpieczeń DRM , a te są wymagane przy takich apkach jak Showmax. Czy można jakoś to dograć ręcznie. w oryginale jest Google Widevine Modular DRM i to jest przyczyn że Showmax mieli , mieli i zastartować nie może.
  2. Co najbardziej mnie irytuje to że nie ma tam jakiegoś systemowego wyłącznika systemu. Doinstalowałem ręcznie apkę Shutdown , ale to nie to samo , bo nie ma tego na pulpicie tylko muszę wchodzić w apki. Nie wiem jak ręcznie na stałe dowiązać ten skrót na pulpit . Żeby wyłączyć system tabletowym klawiszem to muszę go trzymać wduszonego przez ok 20 sek.
  3. Niestety brak dźwięku, sprawdziłem ustawienia i jest włączone na maksa.

Czyli nie ma tak dobrze, brak sterowników .

Ostatecznie przeszedłem na Ubuntu 17.04 . Po dłuższej walce ze sterownikami udało się wreszcie problem rozwiązać.
I tak wifi z porady powyżej : linuxiumcomau.blogspot.com/2017/05/mainline-kernel-v412-rc2-now-with.html
Karta dźwiękowa z: https://askubuntu.com/questions/902599/intel-bay-trail-audio-issue

Problem rozwiązany, dziękują za pomoc.

Pozdrawiam