Podpiecie Dysku i DVD jedną tasmą

Witam kupiłem nową płytę główną ale mam stary dysk twardy ATA i gdy go wczyta to nie wczytuje DVD i na odwrót proszę o pomoc

Dobrze ustawiłeś zworki? Dysk master, DVD slave?

Damian30 , Podłącz to tak:

|—Dysk [zworka master]

|

|—Napęd [zworka slave]

|

|—złącze na płycie głównej

Zworki regulujesz przy napędach/dyskach PATA, to wizualnie wygląda tak:

http://img171.imageshack.us/img171/8407 … acksh8.jpg

SolelyRose*

SolelyRose* a możesz dodać ustawienie do dysku zworek bym był wdzięczny

Przyznam, że trochę nie rozumiem, o czym piszesz?

Jak widzisz na obrazku zworka siedzi na pinach od prawej. Wyżej w zaznaczonym polu masz również oznaczenia, które czytaj od góry, tj. MA - Master, SL - Slave, CS - Cable Select. U siebie na napędzie/dysku również powinieneś mieć takie oznaczenia (mogą być na kopule, ale także jak tu, czyli z tyłu). Zgodnie więc ze schematem wyżej, dysk podpinasz na końcu taśmy i ustawiasz na nim zworkę MA - Master. Napęd umieszczasz na środkowej części taśmy ze zworką SL - Slave.

Chyba, że mówimy o czym innym :slight_smile: Jeśli masz zamiar tylko dysk podłączać tą taśmą a napęd masz na innej, bądź jest to urządzenie sata to w takim wypadku również podłącz dysk na końcu tej taśmy ze zworką MA - Master.

SolelyRose*

sory źle popatrzyłem już wszystko widzę bardzo mi pomogłeś i pozdrawiam ~Close~

Rozwiązanie podane przez kolegę owszem będzie działać, ale niestety pracę HDD będzie zwalniał napęd DVD. Mimo wszystko powinny być zamontowane na osobnych taśmach. Jeżeli nie masz drugiego kontrolera ATA na MOBO proponuję takie rozwiązanie:

http://www.komputer-media.com.pl/sklep, … 308,0.html

a mozesz podac jakies przyklady na to zwalnianie?

bo u mnie roznicy nie ma - z podpietym dvd, czy bez dysk chodzi tak samo

jedynym przypadkiem, kiedy mogloby to miec znaczenie, to gdy naped bylby masterem a hdd slave :slight_smile:

a co do kontrolera pci… jeden dysk moze pociagnie, ale dwa w macierzy bedzie mocno ograniczal (~100mbs na szynie pci masz)

lepszym rozwiazaniem jest tania przejsciowka ATA-SATA - dzieki niej mozna podpiac dysk lub naped do kontrolera na mobo bez kombinajcji wiekszych