Podział dysku na partycje

(Kojot) #1

Mam zainstalowany Windows XP na jedynym dysku (C:). Zdecydowałem się na sformatowanie go i ponowną instalacje systemu, jednak nie chciałbym utracić danych. Czy jest możliwość podzielenia tego dysku na partycje, bez utraty danych, tak bym mógł zgrać pliki przed formatowaniem? Prosiłbym o wskazanie mi odpowiedniego programu i ewentualną instrukcję użycia.

(adam749) #2

Partycje zrobisz programami Paragon Partition Manager Professional, Partition Logic, Partition magic. Ale lepiej zgraj ważne pliki na płyty i stwórz partycje z poziomu instalatora Windy i od razu Windowsa zainstalujesz.

(Phobos64) #3

Jest, jeśli posiadasz drugi dysk twardy. Albo wypalisz ileś tam płytek dvd. Po jakimś czasie (defragmentacja) nie ma naprawdę bezpiecznego sposobu na zmianę wielkości partycji. Jak już wszystkie dane będą bezpieczne spróbuj Partition Magic’a http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2& … +Magic+8.0, najwyżej przeformatujesz dysk jeszcze raz.

(Persifall) #4

viewtopic.php?f=2&t=229298&start=0&st=0&sk=t&sd=a

http://windows.howto.pl/artykuly,windows-26-87-0.html

(Kojot) #5

Czyli proponujecie najpierw zrobić backup najważniejszych danych, a później skorzystać z któregoś z programów?

Rozumiem, że te programy trzeba odpalić z płytki zamiast systemu i wtedy próbować dzielić na partycje?

Nadal nie wiem, czy w ten sposób zachowam dane (ryzyko straty jest dopuszczalne) czy może nie ma już możliwości podziału dysku, na którym zapisane są dane?

(adam749) #6

Wszystkie programy są pod Winde. Jak chcesz to możesz odpalić kompa z płytki z Windą i wtedy sformatować, bo z Windowsa nie sformatujesz partycji systemowej.