Podział dysku na partycje

Na początku zaznaczę, że temat i pytanie jest powszechne i pełno tego w sieci – ale goglując to nie znalazłem precyzyjnej, technicznej odpowiedzi. Zdaję sobie sprawę, że zależy to od wielu czynników – profil użytkownika, rodzaj danych, nawyki, wiem że należy rozdzielić system od całej reszty (czyli minimum 2 partycje) itp.

 

Zacznę od swojego profilu użytkownika. Komputer i jego dysk chcę wykorzystywać do:

Propnował bym dwie Partycje -> system i dane

Systemowa C - 130-200 GB

Dane D - pozostała część :slight_smile:

Programy możesz instalować na partycji C, natomiast na drugiej możesz mieć jakieś swoje dane.

Ja u siebie mam 35 GB C SSD, 25 GB D SSD i 500 GB E HDD. C jest wyłącznie pod system, na D instaluję programy, które najczęściej używam, a cała reszta na E. Brakuje mi już miejsca na C. Radzę więc tak - 60 GB C, 100 D i reszta na E. Przy tym taki sam układ jak w moim przypadku. C - tylko system i sterowniki, D - programy i E - wszystko inne. W przypadku zmiany systemy nie musisz się martwić o to co masz na C i spokojnie możesz sobie formatować.

Windows 7 zajmuje jakieś 40GB, partycja systemowa powinna mieć więc 60GB. Wszystko co nie jest bezpośrednio związane z systemem instaluj na D… no może z wyjątkiem przeglądarki PDF :wink:

Cześć,

 

Nie znalazłeś i nie znajdziesz. Każdy dzieli dysk na partycje tak jak jest jemu najwygodniej, nie ma jednej sprawdzonej metody dla wszystkich. Ja na partycję systemową przeznaczyłem 60 GB i na niej instaluję wszystkie programy. Dokumenty i inne dane trzymam na oddzielnej partycji. I tyle, więcej partycji nie potrzebuję.