Podział HDD i instalacja systemu

Kupiłam całkowicie nowy nowu komputer PC z dyskiem HDD 160 GB i chcę zainstalować na nim system oraz podzielić ten HDD na 4 partycje z tym , że system ma być na parycji C: o wielkości 40 GB a następne partycje mają być także po 40 GB. Kupiłam w sklepie Widows XP Home Ed. Czy ktoś będzie tak uprzejmy i napisze mi krok po kroku od chwili włączenia komputera do sieci elektrycznej jak mam podzielić HDD na 4 partycje i dalej jak zainstalować system. Będę dozgonnie wdzięczna. Pozdrawiam Klaudia Jaworska :frowning: Zalogowałam się na login taty

Złączono Posta : 16.02.2007 (Pią) 19:43

Aha. Zapomniałam dodać, że jestem raczejb.cienka w obsłudze komputera chociaż na swoim starym kompie instalowałam system z tym, że kupiłam go jak miał już zainstalowany system i podział na partycje.

Pozdrawiam Klaudia

krok po kroku zrobi to za ciebie instalator - zapyta cię, czy chcesz

utworzyć partycję, jaka ma być duża i w jakim systemie sformatowana

(radzę NTFS); podczas instalacji możesz utworzyć tylko jedną partycję (systemową), resztę utworzysz już z windowsa- jest do tego specjalny program, nazywa się diskmgmt.msc(wpisz to do uruchom i enter),

jest w system32, możesz go też uruchomić z compmgmt.msc, kliknij

tam zarządzanie dyskami, program pokaże ci utworzoną partycję, a reszta dysku będzie oznaczona jako obszar(region) nieprzydzielony,

kliknij na tym prawym klawiszem i będzie nowa partycja, itd. możesz utworzyć 4 partycje( z systemową), zresztą masz tam pomoc, zwłaszcza

jak? - zarządzanie woluminami podstawowymi

ps. możesz utworzyć jedną nie znaczy musisz, możesz od razu utworzyć więcej, po prostu z windowsa jest wygodniej

Wydzielono z innego tematu

Instalka XP krok po kroku:

http://instalacja-windows-xp.twojpc.pl/

Tylko po co ??

Zwolni to tylko odczyt danych z partycji systemowej.

20 GB na system i programy zupełnie wystarcza.

Ja mam 3 partycje HD 80gb:

C: 7gb

D: i E: - 33gb

Na E: mam programy i downloady bo c: gdy będzie z czymś wirus to lepiej nie mieć dużej C: tylko inne większe. Do XP, gdy będzie instalowany na C: polecam 10gb (10240 mb), a do Visty - 20 gb (20480mb).

Złączono Posta : 17.02.2007 (Sob) 15:25

  1. Uruchom komputer i wciśnij klawisz DEL na klawiaturze. Teraz za pomocą strzałek zaznacz Advanced BIOS Features.

  2. Klawiszami PGUP/PGDOWN ustaw First Boot Device jako CDROM i wciśnij ESC.

  3. Zaznacz Save & Exit Setup, wciśnij ENTER, wciśnij Y, włóż dysk CD Windows XP i wciśnij Enter.

  4. Gdy na ekranie pojawi się napis „Dowolny klawisz powoduje rozruch z dysku CD”, wciśnij Enter.

  5. Przez ok. 2 – 4 minuty przygotowywany jest „Instalator systemu Windows XP Home Edition”. Następnie wybierz opcję instalowania Windows, więc wciśnij klawisz Enter. Teraz zaakceptuj „Umowę licencyjną” klawiszem F8.

  6. Instalator wyszukuje poprzednią instalację systemu Windows i wyświetla informację o naprawie, w której wciskamy ESC.

  7. Gdy instalator znajdzie partycje do instalacji, najeżdżamy na dysk C:, wciskamy d, potem ENTER i L – w ten sposób usuwamy partycję systemową – później utworzymy ją jeszcze raz. W tym celu wybieramy Obszar nie podzielony na partycje, wciśnij C, wpisz minimum 6000 (mb, 6 GB) i wciśnij ENTER.

8 ) Teraz nastąpi formatowanie dysku. W tym celu wybierz Formatuj partycję stosując system plików FAT (później każdy Windows począwszy od Windows 98 zobaczy jego zawartość) i wciśnij ENTER. Po sformatowaniu system przekopiuje instalacyjne pliki na dysk C:, a następnie uruchomi się ponownie. UWAGA! W tym czasie nic nie wciskaj! !!

:arrow: Instalacja systemu Windows XP - krok po kroku