Podział interetu

(radiator) #1

Pracuję w firmie w której mamy okolo 35 kompów z xpekami. Wszystkie nowe . Teraz pytanie: mam mieć internet od tpsy z modemu dsl chyba 2 mb/s (czy t owystaraczy na tyle kompów?) i zastanawiam sie czy warto inwestowac w ruterek i brac człowieka ktory bedzie to robił i czy wogole ruter cisco potrzebny jezeli nie laczymy sie z inna filia przez siec wan? Czy moze lepiej kupic dobrzy switch i jakis mniejszy ruterek tylko jaki? ktory dostarczylby net do tylu kompow? Pytam bo widzialem kiedys w malej firmie switch Dlinka a pod niego podpiety ruter malutki ze switchem 4 portowym linksysa i wszystko hulalo. Planuje jeszcze oprócz netu podłączyć kompa z opensuse a na nim samba no i moze z czasem ftp i apache. jakie są Wasze rady odnośnie ruterka. I jeszcze jedno czy przy takiej ilosc kompó warto kupowac 2 patch panele czy od razu wpuszczac od switcha kable prosto do korytek a pozniej do gniazd w scianach?

dzięki

(Szymanski Przemyslaw) #2

Witam, myślę że 2 mb na 35 kompów starczy, ja miałem 1 mb na 60 i hulało (chyba że ktoś nałogowo zasysał dane). Myślę, że w zupełności wystarczy switch (np. 48 portów), do niego wpinasz kompy, serwery, oraz kabel z modemu DSL od TP SA. Jak masz więcej kasy, kup switch zarządzalny, będziesz mógł go konfigurować wg swoich preferencji. U mnie na 60 osób kable szły bezpośrednio ze switchy do ściany. W sumie patch panel przydaje się jak masz sieć w budynku, wszystkie gniazda masz w patch panelu i wtedy odpowiednie gniazdo wpinasz w switch. Wygodniej i ładniej. Tak naprawdę to kwestia kasy.