Podział internetu kablowegoWIN200 stacjonarny, WIN XP laptop

(M888k) #1

Witam.

Proszę o podpowiedź w następującej sprawie. Do komputera stacjonarnego z sys Win2000 Pro SP4 mam podłączony internet kablowy (Aster City). Chciałem udostępnić sieć na posiadanego laptopa z Win XP Pro SP3. W stacjonarnym posiadam dwie karty sieciowe. Do jednej podłączony net z kablówki. Drugą połączyłem kablem - skrętką crossowaną z kartą sieciową laptopa.

Ustawiłem oba komputery zgodnie z zaleceniami znalezionymi w sieci: http://wklejto.pl/17632 - lub przynajmniej usiłowałem ustawić.

Niestety na laptopie netu nie mam.

Gdzie popełniam błąd?

Proszę o pomoc.

(Kpc21) #2

Może spróbuj zbudować sieć na podstawie prezentacji dostępnej na dobreprogramy.pl

(M888k) #3

Właśnie próbowałem. Na laptopie wszystko jest tak jak w prezentacji (tak sądzę), ale na win2000 nie jestem całkiem pewiem.

Być może ma znaczenie następujące spostrzeżenie: Po włożeniu drugiej karty sieciowej do stacjonarnego, automatycznie w folderze "Połączenia sieciowe i telefoniczne" pojawiło się:

Połączenie lokalne 3 - typ LAN - stan Włączone - nazwa urządzenia Realek... - właściciel System.

Po wejściu we właściwości, zakładka udostępnianie, próbuję zaznaczyć włącz udostępnianie połączenia internetowego dla tego połączenia. Po zatwierdzeniu OK. pojawia się komunikat: "Po włączeniu udostępniania połączenia internetowego karta sieci LAN zostanie ustawiona na używanie adresu IP 192.168.0.1. Komputer może utracić łączność z innymi komputerami w sieci. Jeśli te inne komputery mają statycze adresy IP, należy je ustawić tak, żeby ich adresy IP były uzyskiwane automatycznie. CZy na pewno chcesz włączyć udostępnianie połączenia internetowego?"

Potwierdzam - klikam TAK.

I następny komunikat: "Podczas włączania usługi udostępnianie połączenia internetowego wystąpił błąd. Nie można włączy ć usługi udostępnianie połączenia internetowego" Połączenie przez sieć lokalną LAN jest już skonfigurowane z adresem wymaganym do automatycznego adresowania IP"

Klikam OK

Następny komunikat: "Wystąpił nieoczekiwany warunek. Nie wszystkie z wymaganych zmian w ustawieniach zostały uwzględnione".

Klikam OK.

Ponownie jestem na karcie udostępnianie.

(M888k) #4

Na laptopie w folderze połączenia sieciowe jest: Połączenie lokalne 2 - typ szybki internet lub sieć LAN, nazwa urządzenia Intel... - właściciel System. Kiedy we właściwościach tego połączenia we właściwościach TCP/IP ustawiłem adres IP 192.168.0.1 i taki sam w stacjonarnym, na obu wyskoczył komunikat o konflikcie adresów IP. Czyli kompy widzą się. Jednak dalej nie ma netu na laptopie.

Gdy na laptopie w zadaniach sieciowych, biorę opcję wyświetl komputery grupy roboczej, pokazuje się tylko laptop. Czy stacjonarny powinien być tu wymieniony?

(Agatonster) #5

warlock8 ,

Proszę poprawić pisownię w tytule tematu i w opisie problemu. W celu edycji swojego posta proszę skorzystać z przycisku ac7a4cd89050aa6e.gif

(M888k) #6

Po wyłączeniu Sunbelt Personal Firewall na stacjonarnym i wpisaniu polecenia uruchom - \"moja nazwa komputera"\ łączę się z drugim komputerem i mam dostęp do udostępnionych zasobów, folderów, drukarki. Nadal jednak nie mam netu na laptopie.

Aktualnie więc pojawiają się dwa pytania: jak skonfigurować tego firewalla żeby nie blokował tego połączenia i jak udostępnić net na laptopa, skoro połączenie między nimi jest już prawidłowe?

(M888k) #7

No i udało się udostępnić net na laptopa. Pozostaje jeszcze skonfigurować wspomniany wyżej firewall. Jeśli ktoś ma już jakieś doświadczenie z tym programem, proszę o wskazówki.