Podział łącza za pomocą routera

Komputer mój jest podłączony do internetu w sieci lokalnej LAN. Posiadam łącze 4049/512 kbps. Kupiłem laptopa który posiada kartę bezprzewodową. Man następujące pytania.

  1. Jaki router wybrać? (do 200zl)

  2. Czy można router zabezpieczyć hasłem dostępu żeby np. sąsiad za ścianą nie mógł skorzystać z mego łącza?

3 Czy można jednemu komputerowi przypisać np 3mega a drugiemu 1mega?

to znalazłem na stronie dostawcy CyberTech

Założeniem jest, że mamy w domu doprowadzony kabel z sygnałem i router sprzętowy. Podpinamy kabel sygnałowy pod wejście WAN (nigdzie indziej), a kolejne komputery do portów oznakowanych numerycznie. Konfigurujemy router, żeby pobierał adresacje automatycznie z sieci osiedlowej (wcześniej trzeba zgłosić numer mac routera serwisowi CyberTech) i tak samo żeby przydzielał adresacje automatycznie kolejnym komputerom. Pamiętać należy aby karty sieciowe w komputerach również były ustawione na automatyczne przyznawanie adresacji.

Jeśli nie masz sieci bezprzewodowej to sąsiad musiałby fizycznie podłączyć się do kabla. Pamiętaj o włączeniu DHCP w routerze i kartach sieciowych.:mrgreen:

czyli chcesz bezprzewodowo łączyć się z routerem za pomocą laptopa?. Jeżeli tak to musisz kupić router bezprzewodowy z szyfrowaniem transmisji / praktycznie każdy teraz to ma / ale zalecane jest stosowanie klucza WPA nie WEP. Odnośnie przydziału pasma użytkownikom router musi obsługiwać QoS. Nie wiem czy w tej cenie kupisz taki router.

odnośnie przydziału pasma to zrezygnuje bo jak się dowiedziałem to znacznie większy koszt niż 200zl a laptop ma służyć do przeglądania poczty i stronek.

Dodam że posiadam kartę: Intel® PRO/Wireless 2200BG Network Connection

Obsługuje ona chyba oba standardy wifi (B/G) ale tego już nie jestem pewny na 100%. Dobrze żeby router posiadał klucz WPA jak kolega marek624 zasugerował.