Podział na partycje

Witam.

Za parę dni zamierzam przeinstalować system na Windows Vista Business x64 i przy okazji chciałbym podzielić dysk 320GB na kilka partycji.

I potrzebuję w związku z tym kilka porad ;-).

Mój pomysł:

-C: 60GB na system;

-D: 120GB na programy/gry;

-E: 120GB na dokumenty,zdjęcia itp.

I mam kilka pytań:

  1. Dysk C: powinien być podstawowy i NTFS, tak ? A pozostałe również NTFS, i rozszerzone czy logiczne ?

  2. Czy to dobry pomysł żeby na dysku C: był tylko system, żeby nie instalować tam żadnych programów ? Czy w związku z tym 60 GB to nie za dużo ? Ile miejsca powinienem nań przeznaczyć ?

  3. Lepiej jest dzielić podczas instalacji czy już po, używając programów niewindowsowkich ?

pozdrawiam.

Ja zacznę tak od końca:

  1. Sądzę, że lepiej jednak podczas instalacji.

  2. Osobiscie miałem taką koncepcje, ale nie wyszło z niej nic, i mam 2 dyski c: - system i programy d - gry dokumenty filmy itp

  3. Tak podstawowy i NTFS…

Kiedyś taki zabieg miał sens, gdyż instalacja programów na innej partycji umożliwiała ich narmalne użytkowanie również po reistalacji systemu windows. Obecnie większość programów zapisuje informacje o sobie na dysku systemowym i w rejestrze windows i zazwyczaj taki numer jest nieskuteczny. Bardzo często pokazuje się po formacie komunikat w stylu “uruchomienie tej aplikacji było niemożliwe ponieważ nie znaleziono pliku “filexx.dll” ponowne zainstalowanie aplikacji może naprawić ten problem”. Nie da się ukryć,że podstawowy atut instalowania programów na partycji innej niż systemowa należy już do historii

W związku z tym proponowany podział dysku wygląda na całkiem rozsądny

co do reszty to rzecz jasna z płyty windows przed instalacją, no i NTFS (C - aktywna podstawowa, pozostałe - logiczne)

A jeszcze jedno pytanie: zakładając, że podzielę dysk na partycje w podany przeze mnie wcześniej sposób; czy powinienem tworzyć partycję SWAP ? Ile powinienem miejsca na ową partycję miejsca ? Dodam, że komputer ma 4GB RAM.

pozdrawiam,

nie, jest to wynalazek systemu Linux, plik wymiany zapisywany jest na dysku/partycji, na którym/której instalujesz windows