Podział partycji Windowsa dla Linuksa

Sprawa przedstawia się tak. Zaczynam swoją przygodę z Linuxem, wprawdzie nie wiem od którego zacząć, jeśli ktoś mógłby mi polecić to chętnie…, chodzi mi na razie o coś prostego i przejrzystego. Przydałaby mi się też zarówno wskazówka co warto wiedzieć o Linuksie, aby wystrzec się najprostszych błędów. No ale przechodząc do sedna : mam dwie partycje systemowe C oraz D. C to 5,85 GB [wolne - 1 GB] i zajmuje go Windows oraz wszystkie jego dodatki i niektóre programy oraz D - 68,6 GB [wolne - 48,7 GB] który zawiera zdjęcia, muzykę, filmy oraz dodatkowe programy do Windowsa. I teraz pojawia się pytanie : czy powinnam utworzyć jeszcze jedną partycję specjalnie dla Linuxa, czy mogę zainstalować go na D i wszelkie programy pod niego instalować na tym dysku, nie kasując oczywiście programów Windowsa? I czy będą one oczywiście działały? Czy raczej zalecane jest pójście w ruch np. Paragon Hard Disk Manager?

Nie. Musisz mieć całkiem osobną partycję dla Linuksa.

Musisz co najmniej dwie partycje utworzyć:

Jedna to do linuxa ( ext3 ) tu będzie zainstalowany Linuks i programy ( oraz twoje dokumenty )

druga to do pamięci wymiennej tzw. SWAP ( ile masz pamięci ? jeśli masz np. 512MB to musisz to pomnożyć przez dwa i zrobić 1 GB partycję na tą pamięć… Jeśli masz dwa giga pamięci to cztery zrobić GB pamięci wymiennej

Po trzecie jeśli chcesz mieć osobny dysk ze swoimi dokumentami, muzyka, filmem, to musisz zaznaczyć przy tworzeniu partycji /home , wtedy jeśli przeinstalujesz Linucha to ten dysk zostanie a te twoje pliki nie zostaną usunięte, jeśli byś miał na tej partycji co Linuch ( te swoje dane ) to one podczas formata Linucha zostaną usunięte…

Zajrzyj do tematów przyklejonych w dziale.

Jeśli chcesz zobaczyć jak wygląda podział dysku i instalcja linuksa obejrzyj przezentację na vortalu:

http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=34 … ja+systemu

Jedna starczy.

A jeśli mam 4 GB pamięci? Albo 8GB? Też mnożę przez 2? paracik , daruj sobie takie rady - przedstawiony przez Ciebie sposób to zwykły mit, który rozprzestrzenił się po forach w bardzo szybkim tempie. Wyznacznikiem ilości SWAPu nie jest podwojona ilość RAMu. Najlepiej samemu przeanalizować ile wykorzystuje się pamięci i czy swap jest naprawdę konieczny. BTW, polecam robić swap w zwykłym pliku - dzięki temu możemy manipulować jego wielkością w każdym momencie.

Zajrzyj tutaj: viewtopic.php?f=14&t=188867

W przypadku instalacji systemu za pomocą wubi, nie musisz tworzyć nowej partycji - myślę, że to byłoby najlepsze rozwiązanie dla Ciebie.

512MB SWAP wg. mnie w zupełności wystarczy. U mnie SWAP nie jest w ogóle wykorzystywany.

paracik , czyli rozumiem że z dysku D mialabym utworzyć jeszcze dwie partycje czyli razem na moim dysku byłyby cztery? czy lepiej takjak twierdzi bodajże Kaka’ razem trzy?

Kaka’ ajk zrobić swap w zwykłym pliku?

odpowiedziałam na te pytania viewtopic.php?f=14&t=188867 i polecono mi na pierwszym miejscu mandrive. rozumiem, że mogę ściągnąć ją stąd http://www.mandriva.com/ ale co ze spolszczeniem?

a co z programami windowymi na D? czy będę je mogła tam isntalować?

dodam także, że dysk D byl wykorzystywany przez mnie do programów windowych bo C mi po prostu nie starczało i częśc miałam instalowaną na D.

aha, i dziękuję wszystkim którzy wyrazili chęć pomocy.

Ja powiedziałem trzy? Gdzież to?

http://debian.linux.pl/viewtopic.php?p=15352#15352

Jeżeli zainstalujesz system za pomocą Wubi, to tak.

Mandriva jest już spolszczona, język wybierasz przy instalacji.

Kaka’ te mity właśnie przeczytałem kiedyś na waszym forum…

Jak i w gazetach.

Kaka’ przepraszam jeśli uraziłam u zwracam honor. przyjrzałam się tej demostracji i tam, opcjonalnie podawana jest osobna partycja na home, czy ja także mam ją utworzyć? dodam, iż połowa dysku D podczas korzystania pełniła u mnie taką fukcję hołmu :wink: i teraz byłoby mi łatwiej.

więc czy powinnam część dysku “oddać” windowsowi czy GParted zrobi to za mnie, wykorzystując miejsce niewykorzystane przez linuksa?

może powiem po chłopsku. na C mam ok 6 G, z czego system zajmuje mi około 5. 1GB mi nie wystarcza, chciałabym do niego dołożyć około 5 no i resztę przeznaczyć na linuksa czyli 65 GB mi zostaje. Zrobiłabym to jak w demonstracji, tylko, ze nie wiem jak “dołożyć” te 5 Giga ;]

dobra, już wiem, zrobię po prostu partycję mającą 5 GB i system plików musi być nfts aby była obsługiwana przez winde?

na reszcie zainstaluje linuxa