Podział partycji

(Rivon) #1

Witam, kupiłem nowy dysk 250gb Seagate Barracuda 16mb cache i chciałbym spytać czy muszę go formatować przed instalacją systemu? Jak podzielić go na partycje ?

(Monczkin) #2

Na twoje pytania, na forum jest już sporo odpowiedzi. Użyj wyszukiwarki.

Każdy jeden nowy dysk trzeba sformatować.

Podzielić partycję można na wiele sposobów, różnymi programami łącznie z dystrybucją Linuksa w wersji LiveCD…

(rgabrysiak) #3

Jeśłi masz system Windows XP przeznacz na niego ok. 20GB, jeśłi Vista ok. 40GB

Resztę możesz podzielić według tego co trzymasz na dysku (filmy,muzyka,dokumenty)

(Lukasz02495) #4

Według mnie 20 GB na XP to trochę przesada. Ja mam 4 GB, a i tak zajęte 1 GB. Przy instalacji XP czy też dystrybucji Linuksa jest specjalne narzędzie do podziału dysku.

(rgabrysiak) #5

Ile osób tyle sposobów na podział dysku, podałem tylko przykładowy podział jaki można zastosować

Tylko nie mów mi że XP zajmuje ci 1 GB bo nie uwierzę

(floyd) #6

Czysty system XP z poprawkami sp2 zajmuje około 1,4 GB

(Rivon) #7

Dzięki wszystkim za odpowiedzi ! Sorry monczkin ale szukałem i nic :slight_smile:

(Spectatorx) #8

Też mam 250gb dysk i na nim na system (win xp he sp2) dałem 50gb, bo po kilku instalkach 20gb to jest malutko. W dzisiejszych czasach coraz więcej gier po instalacji zajmuje powyżej 5gb, nierzadko ok.10gb. Do samego przekonwertowania filmu dvd z dvd-9 do dvd-5 potrzebujemy “na oko” 15gb.

Ale to Twój dysk i Twój system, decyzja rozplanowania partycji na dysku należy do Ciebie.

Co do partycjonowania to polecam wspomnianą wcześniej “dystrybucję linuxa livecd” czyli gparted, który możesz pobrać stąd:

ftp://download.tuxfamily.org/gpartedliv … 3.4-11.iso

Plik iso dowolnym programem do nagrywania nagrywasz na cd lub dvd, odpalasz kompa z właśnie wypalonej przez Ciebie płyty i masz dostęp do rozbudowanego narzędzia do partycjonowania.

(floyd) #9

Też mam dysk 250GB, a partycja systemowa ma 7GB i wystarcza, jako że wszystkie programy, gry, muzykę, folder moje dokumenty i co tylko się dało przeniosłem na inne partycje. Daję to tę wygodę, że przy ponownej instalacji systemu nic się nie traci bo jest na innych partycjach, a jeżeli jeszcze ma się kopię systemu którą tylko się wczytuje w razie problemów, to już całkowity luksus.

(Lukasz02495) #10

No jak wpychacie do partycji systemowej byle jakie rzeczy to wychodzą wam takie bzdury, że Windows zajmuje 20GB. A potem sto pytań odnośnie tego, że dobry komputer, a wolno chodzi. Trzeba mieć małą partycję, według mnie, i tylko na system, która w bardzo małym stopniu się fragmentuje, a właściwie to pliki na niej się fragmentują. W tej chwili na C: mam 1.5 GB, a zajęte 926MB i to jest tylko i wyłącznie system, no i plus oczywiście część zainstalowanej drukarki, która na siłę musi być po części na partycji systemowej. Pozdrawiam