Podział radiówki AirLive WL-5460APv2

(Lukihiphop) #1

Witam!

W domu mam zainstalowany internet radiowy. Dostawca podłączył skrzynkę na zewnątrz domu, w której znajduje się AP AirLive WL-5460AP v2.

Do urządzenia podpięta jest antena, zamocowana na barierce balkonu. Natomiast od urządzenia idzie RJ-45, który mam wpięty do PC.

Jako, że w domu pojawi się drugi komputer stacjonarny, chciałbym podzielić łącze. Chcę, aby pierwszy komputer został tak, jak jest, to znaczy aby był połączony z AP za pomocą kabla, natomiast nowy PC bezprzewodowo, za pomocą karty WiFi na PCI lub USB (lub podobnej). Proszę, aby ktoś powiedział mi, jakie urządzenia mam kupić, które zgrają się z AP i umożliwią połączenie w wyżej wymieniony sposób.

Dziękuję i pozdrawiam,

lukey

(reos) #2
  • Router TL-WR340G TP-LINK, lub podobny,

• Karta WiFi

(Lukihiphop) #3

Reos, wielkie dzięki za odpowiedź.

A czy muszę to zgłaszać do dostawcy neta, żeby np. coś poprzestawiał u siebie?

Pozdrawiam, lukey

(reos) #4

Dostawca radiówki u siebie niczego nie będzie zmieniał, ale może być potrzebny do konfiguracji routera i nowego

PC (przypisanie adresów DNS- takich samych na obydwu jednostkach).

Przykładowo teraz masz dostawę szybkości 1MB , potem na 2 komputery też będzie 1 MB i dostawca nic na tym nie traci, a Ty 50% 1 komputer i 50% 2 komputer, czyli ok.500 kB/s.

Najlepiej skontaktuj się właśnie z dostawcą, niech Ci tę sieć zrobi.

(Pawko86) #5

zacznijmy od tego ze masz w swoim WL-5460AP drugie gniazdo LAN podpial bym2 kompa, oczywiscie jesli dostawca nie wylacza DPCH w LAN i nie przypisal IP recznie

( sprubuj wlaczyc w ipconfig /all w cmd i poszukac cos takiego jak Dzierżawa uzyskana jeśli jest to powinno chulac ( chyba ze masz blokadę na MAC ustawiona) według mnie jest to najtańsza opcja tylko nie wiadomo jakich operator użył blokad,chyba ze masz dostęp do loginu i hasła w routera?

druga opcja jest zakup routera polecam tp-link wr543g( ok 70 zl), karty bezprzewodowej (ok.20 zl), najlepiej przeczytaj umowę i tam jest napisane czy możesz udostępnić net dla innego komputera.

(Lukihiphop) #6

Reos, dzięki :),

Pawko_86, myślałem nad połączeniem tego kablem, ale musiałbym go ciągnąć z balkonu, przez pokój, klatkę schodową i salon. To trochę problematyczne, wolę bezprzewodowe rozwiązanie. Czy między tym routerem, który podał Reos a tym tp-link wr543g jest jakaś znacząca różnica? Wolałbym, żeby był jak najtańszy :wink:.

Dziękuję i pozdrawiam,

lukey

(reos) #7

Cenowo podobne. 60-70-80 zł.

(Bor1904) #8

po co ? jakie ma znaczenie czy to są te same czy inne ?

To jest też mocno naciągane.

Po pierwsze sprawa najczęściej wygląda tak, że jest sobie dostawca który ma od ISP wyżej łącze 20 Mbps i 100 odbiorców, którzy średnio mają łącze 1 Mbps, bo wie że np statystycznie komputer działa 5h na dobę i średnio wykorzystuje np 0,4 Mbps (hipotetycznie).

Gdyby teraz każda końcówka łącza od ISP, która docelowo była przeznaczona na jeden komputer kończyła się siecią LAN opartą o router to nie wiem czy to nie robi różnicy...

Po drugie 50% i 50% - jak ktoś jest niewtajemniczony to może te źle zinterpretować... warto nadmienić o priorytetyzacji ruchu na poziomie warstwy 4 ISO/OSI i momentach gdy tylko jeden komputer jest uruchomiony. Przy okazji warto wspomnieć o możliwościach bandwidth control i traffic shaping - gdyby kolega chciał faktycznie dzielić łącze równo (na co pozwala niewiele routerów domowych)

pzdr

PS: to nie żadna złośliwość jak co tylko dopełnienie.