Podział sieci na podsieci (tzw.tort)

Witam mam problem otóż w ostatniej podsieci /25 mam złe adresy zrobiłem to według strony Podział Sieci . Poniżej dołączam zdjęcia jedno moje i kilka z poprawnymi adresami oraz plik z adresami. A i przepraszam za jakość ostatniego zdjęcia.




Podział sieci na podsieci plik : Plik exel

Co to za jakieś dziwne koło? :slight_smile: Tu szczegółowo opisałem jak to się liczy, więc nie chce mi się powtarzać :wink:

Niestety na telefonie nie mogę zobaczyć Twoich zdjęć. Może jak będę przy komputerze, to zobaczę.

Jak czegoś nie rozumiesz z tego co tam napisałem to pytaj. Błąd może wynikać ze zlych obliczeń lub nie trzymałeś się zasady zaczynania podziału od największej podsieci.

Kiedyś na forum było ciekawe zadanie podziału sieci z bloku adresów. Fajny przykład do przeanalizowania, sam się musiałem przy tym chwilę nagłowić. Niestety teraz nie mogę znaleźć tego tematu.

Tzw. pętlę to się robi na głównym routerze, później reszta urządzeń - tyle w adresacji. Sam sobie chyba nie da rady.

Co to jest tzw. pętla? Zresztą urządzenia nie maja tu żadnego znaczenia. Najpierw robi się adresację, potem adresuje się urządzenia.

Na routerze, switachach masz vlany i je adresujesz wg przygotowanej adresacji, nie na odwrót. Hosty mogą sobie pobierać konfigurację ip z DHCPa, ktory niekiniecznie musi być na routerze, bo może być na switchu. Tak samo jak masz warstwowy model sieci i robisz routing na switchach L3 w warstwie dystrybucji, to bramą dla hostów jest dany switch, a nie router. Dlatego nie wiem, czym wg Ciebie jest ta tzw. pętla.

Czy to nie jest rozwiązywanie zadania domowego? :open_mouth:

Może i jest, ale autor podał swoje rozwiązanie i pisze, że ma kłopot. Trzeba rozróżnić zadanie z prośbą o znalezienie błędu, pomocą w zrozumieniu, od zadania “zróbcie to za mnie”. Od zawsze na forum, nie tylko tym, było tak, że jeśli ktoś podaje swoje rozwiązanie i stoi w pewnym miejscu, to mu się pomaga, a jak ktoś liczy na gotowca, to temat leci do kosza.

Myślę, że kolega chce się tego nauczyć, gdyby to było zadanie domowe, autor odpowiadałby w trybie natychmiastowym, a póki co, od wczoraj nic nie napisał. Najwyraźniej nie zależy mu na czasie, być może stara się sam rozwiązać problem, dlatego nie uważam tego za zadanie domowe, ktore my mamy za niego odrobić.

1 polubienie

Tak jak pisze roobal to nie jest zadanie domowe. Po prostu chce się dowiedzieć jak to mam policzyć tym sposobem tylko nie wiem jak. Mam nadzieje że mi pomożecie.

Czytałeś moje posty w temacie, do którego dałem Ci link? Masz tam wszystko wyjaśnione. Jak chcesz pomocy, to napisz czego nie rozumiesz, bo ktoś z nas się naprodukuje, a i tak dalej się nie nauczysz. Najlepiej rozpisz tu adresację, bo na zdjęciach słabo widać.

Poglądowo, adresy rozpisze pod koniec przyszłego tygodnia bo mam dużo nauki.

Już do tego doszedłem jak to ma być. Ale dzięki za pomoc i zainteresowanie :slight_smile:
Temat do zamknięcia